Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: garść newsów z polskiej gospodarki. Działo się!

|
selectedselectedselected
MAKROmapa: garść newsów z polskiej gospodarki. Działo się! | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dynamika nominalnej sprzedaży detalicznej w Polsce zwiększyła się do 21,5% r/r w sierpniu wobec 18,4% w lipcu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (20,0%) oraz naszej prognozy (18,2%).

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych zwiększyła się w sierpniu o 4,2% r/r wobec wzrostu o 2,0% w lipcu. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się w sierpniu o 1,6% m/m, co jest jej pierwszym wzrostem po dwóch miesiącach spadku. Wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych miał szeroki zakres i został odnotowany w większości kategorii. Naszym zdaniem za ożywienie aktywności w handlu detalicznym w dużej mierze odpowiadały korzystne efekty kalendarzowe. Niemniej jednak, należy zwrócić uwagę, że utrzymujący się spadek realnej sprzedaży detalicznej w ujęciu r/r w kategoriach takich jak „pojazdy samochodowe, motocykle, części”, „meble, RTV, AGD” oraz „pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” sygnalizuje osłabienie popytu gospodarstw domowych na dobra trwałego użytku. Ponadto, na dosyć pesymistyczne perspektywy dla sprzedaży detalicznej wskazują wyniki badań koniunktury konsumenckiej (por. MAKROpuls z 21.09.2022). W konsekwencji, w najbliższych miesiącach można oczekiwać spowolnienia wzrostu sprzedaży detalicznej.

 

makromapa garsc newsow z polskiej gospodarki dzialo sie grafika numer 1makromapa garsc newsow z polskiej gospodarki dzialo sie grafika numer 1

 

Reklama

Dynamika produkcji przemysłowej w Polsce zwiększyła się w sierpniu do 10,9% r/r wobec wzrostu o 7,1% w lipcu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (9,9%) i poniżej naszej prognozy (11,5%). W kierunku wzrostu dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy lipcem a sierpniem oddziaływał efekt statystyczny w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się w sierpniu o 0,7% m/m wobec wzrostu o 0,5% w lipcu. Do wzrostu dynamiki produkcji pomiędzy lipcem a sierpniem przyczyniły się wszystkie trzy główne segmenty przemysłu: branże eksportowe, branże powiązane z budownictwem oraz pozostałe kategorie (por. MAKROpuls z 20.09.2022). W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane o produkcji budowlano-montażowej, która zwiększyła się o 6,1% r/r w sierpniu wobec 4,2% w lipcu, co było powyżej konsensusu rynkowego (4,3%) i naszej prognozy (4,9%). W kierunku wzrostu dynamiki produkcji budowlano-montażowej pomiędzy lipcem i sierpniem oddziaływał wspomniany wyżej efekt statystyczny w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlanomontażowa zwiększyła się w sierpniu o 1,1% m/m. W strukturze produkcji na szczególną uwagę zasługuje silny wzrost dynamiki w kategorii „budowa budynków” będący w naszej ocenie efektem kończenia rozpoczętych w poprzednich kwartałach inwestycji prywatnych, szczególnie mieszkaniowych (por. MAKROpuls z 21.09.2022). Dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej, w połączeniu z danymi o sprzedaży detalicznej (patrz powyżej) sygnalizują spadek prawdopodobieństwa wystąpienia tzw. technicznej recesji (czyli spadek odsezonowanego PKB przez co najmniej dwa kwartały z rzędu) w Polsce w II i III kw. br. W trzech wspomnianych wyżej segmentach gospodarki odnotowano skumulowany wzrost odsezonowanej aktywności w okresie lipiec-sierpień, co oznacza, że najprawdopodobniej w III kw. nie zostanie odnotowany spadek odsezonowanego PKB.

 

makromapa garsc newsow z polskiej gospodarki dzialo sie grafika numer 2makromapa garsc newsow z polskiej gospodarki dzialo sie grafika numer 2

 

Nominalna dynamika wynagrodzeń w polskim sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się w sierpniu do 12,7% r/r wobec 15,8% w lipcu, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (13,5%) oraz naszej prognozy (13,8%). Spowolnienie wzrostu nominalnych wynagrodzeń w znacznym stopniu wynikało z wygaśnięcia efektów jednorazowych (wypłat premii), które znacząco podbiły dynamikę płac w sierpniu (por. MAKROpuls z 20.09.2022). Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się do 2,4% r/r w sierpniu z 2,3% w lipcu, kształtując się zgodnie z konsensusem rynkowym (2,4%) i lekko poniżej naszej prognozy (2,5%). Zatrudnienie zmniejszyło się o 5,7 tys. w ujęciu miesięcznym. Przyspieszenie wzrostu zatrudnienia oraz spadek realnych płac w sektorze przedsiębiorstw złożyły się na zmniejszenie realnej dynamiki funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia skorygowanego o zmiany cen) do -0,7% r/r w sierpniu wobec 2,5% w lipcu i 2,1% w II kw. W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego obniżenia tempa wzrostu zatrudnienia z uwagi na zmniejszenie popytu na pracę powiązanego z oczekiwanym przez nas spowolnieniem wzrostu gospodarczego.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama