Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sprzedaż detaliczna w sierpniu w polsce

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie FOMC

Oczekujemy, że Fed zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 75pb, a tym samym docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wyniesie [3,00%, 3,25%]. Uważamy, że uzasadnieniem dla takiej skali podwyżki są opublikowane z ubiegłym tygodniu wyższe od oczekiwań dane o inflacji CPI (patrz poniżej). Fed opublikuje również wyniki najnowszej projekcji ekonomicznej członków FOMC. Uwaga rynku skupiona będzie na medianie dla oczekiwanego przez członków FOMC poziomu stóp procentowych w USA. Uważamy, że zwiększy się ona względem czerwcowej projekcji wskazując na koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w 2023 r. przy przedziale dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej na poziomie [4,25%, 4,50%], czyli nieznacznie powyżej naszego zrewidowanego scenariusza (patrz poniżej). Skala podwyżki stóp procentowych o 75pb jest zgodna z konsensusem, stąd w przypadku realizacji naszej prognozy nie oczekujemy, aby miała ona istotny wpływ na ceny aktywów. Niemniej podczas konferencji prasowej po posiedzeniu możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach finansowych.

 

We wtorek poznamy dane o sierpniowej produkcji przemysłowej w Polsce

Prognozujemy, że dynamika produkcji zwiększyła się do 11,5% r/r wobec 7,6% w lipcu. W kierunku przyspieszenia wzrostu produkcji oddziaływały korzystne efekty kalendarzowe, a także przesunięcia przerw urlopowych w branży motoryzacyjnej. Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje się powyżej konsensusu (9,9%), a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: najważniejsze wydarzenia nowego tygodnia. Będzie się działo! - 1MAKROmapa: najważniejsze wydarzenia nowego tygodnia. Będzie się działo! - 1

 

We wtorek opublikowane zostaną również sierpniowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce

Reklama

Prognozujemy, że dynamika zatrudnienia zwiększyła się do 2,5% r/r wobec 2,3% w lipcu, co było wcześniej sygnalizowane przez wyniki badań koniunktury. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia obniżyła się w naszej ocenie do 13,8% r/r w sierpniu wobec 15,8% w lipcu, co wynikało z wygaśnięcia efektów związanych z lipcową wypłatą premii m.in. w górnictwie, leśnictwie i energetyce (por. MAKROpuls z 19.08.2022). Publikacja danych o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

  

 

W środę poznamy dane o sprzedaży detalicznej w Polsce

Oczekujemy, że tempo wzrostu sprzedaży detalicznej obniżyło się do 18,2% r/r w sierpniu wobec 18,4% w lipcu. W kierunku spowolnienia wzrostu nominalnej sprzedaży oddziaływał spadek cen paliw. Nasza prognoza dynamiki sprzedaży detalicznej kształtuje się poniżej konsensusu (20,0%), a tym samym jej materializacja może być lekko negatywna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

 

W piątek opublikowane zostaną wstępne wyniki badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach

Reklama

Rynek oczekuje, że zagregowany indeks PMI w strefie euro zmniejszył się we wrześniu do 48,2 pkt. wobec 48,9 pkt. w sierpniu. W kierunku dalszego pogorszenia koniunktury w strefie euro oddziałuje spowolnienie wzrostu gospodarczego w światowej gospodarce, a także podwyższona niepewność związana z rosnącymi cenami energii. Inwestorzy oczekują również dalszego spadku indeksu PMI w niemieckim przetwórstwie (do 48,3 pkt. we wrześniu z 49,1 pkt. w sierpniu). Kluczową informacją w raporcie PMI będzie ocena przedsiębiorstw dotycząca wpływu szoku gazowego na ich działalność. Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro będzie neutralna dla rynków finansowych.

MAKROmapa: najważniejsze wydarzenia nowego tygodnia. Będzie się działo! - 2MAKROmapa: najważniejsze wydarzenia nowego tygodnia. Będzie się działo! - 2

 

W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA

Oczekujemy, że dane nt. rozpoczętych budów (1450 tys. w sierpniu wobec 1446 tys. w lipcu), nowych pozwoleń na budowę (1601 tys. wobec 1685 tys.) oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym (4,67 mln wobec 4,81 mln) potwierdzą utrzymujący się w ostatnich kwartałach spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Uważamy, że publikacje danych z USA nie powinny mieć istotnego wpływu na rynki finansowe.

Czytaj więcej

Artykuły związane z sprzedaż detaliczna w sierpniu w polsce