Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarka tonie w długu. Rosną obawy o rekordowe zadłużenie na kartach kredytowych Amerykanów

|
selectedselectedselected

Rekordowy dług na kartach kredytowych jest rosnącym problemem w USA. Tymczasem, jeszcze 3 lata temu Amerykanie otrzymali biliony USD wsparcia w ramach walki z pandemią. Okazuje się, że wyczerpali już te środki. Czy nadchodzi nowy kryzys długu?

Gospodarka tonie w długu. Rosną obawy o rekordowe zadłużenie na kartach kredytowych Amerykanów
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

 

  • Jak poważny jest problem rekordowego długu na kartach kredytowych?
  • Co jest tego powodem?
  • Czy to objawy nowego kryzysu w USA?

 

Pandemiczne oszczędności w USA zostały przejedzone

Amerykanie mierzą się z problemem wzrostu kosztów życia. Coraz wyższe rachunki i opłaty, wzrost cen żywności, czynszów czy cen nieruchomości spowodował, że portfele obywateli USA się kurczą.

Reklama

W rezultacie, Amerykanie zadłużają się. Z ostatnich danych Rezerwy Federalnej wynika, że całe zgromadzone podczas pandemii nadmiarowe oszczędności zostały już wydane.

Od sierpnia 2021 roku do początku 2024 roku, czyli w zaledwie dwa i pół roku, Amerykanie wyczerpali 2,3 bln USD zgromadzonych oszczędności. Były to środki, które uzyskali od rządu w ramach pakietów stymulacyjnych jako odpowiedź na pandemię COVID.

 

Wykres: Nadmiarowe oszczędności w 2021 roku wyniosły 2,1 bln USD. W 2024 roku osiągnęły one ujemną wartość -170 mld USD.

Reklama

Źródło: Bureau of Economics Analysis, Rezerwa Federalna, Bloomberg.

 

Rząd wypłacał wówczas bezpośrednie czeki gotówkowe dla większości obywateli. To zwiększyło ich dochody w czasie ograniczonych wydatków. Zasiłki dla bezrobotnych zostały podwyższone i przedłużone, co dodatkowo wspomogło budżety domowe.

Wiele osób ograniczyło wydatki na podróże, rozrywkę i jedzenie na mieście z powodu lockdownów i restrykcji, co prowadziło do gromadzenia gotówki.

Ponadto, niskie stopy procentowe zachęcały do oszczędzania, a nie do wydawania lub inwestowania w tradycyjne sposoby. W rezultacie, nadwyżka ta osiągnęła imponującą kwotę 2 bln USD, znacząco zwiększając oszczędności Amerykanów.

Reklama

Teraz, tej nadwyżki już nie ma. Została w pełni wydana. Amerykanie wyczerpywali miesięcznie blisko 70 mld USD nadmiarowych oszczędności z pandemicznych środków stymulacyjnych.

 

Zobacz również: Gospodarka tonie w długach. Kto za to zapłaci?

 

Rekordowe zadłużenia na kartach kredytowych

Co więcej, przeciętny Amerykanin zadłużał się. Niepokojące jest to, że długi wzrastały z tytułu codziennych wydatków.

Reklama

Zadłużenie amerykańskich konsumentów na kartach kredytowych wzrosło o blisko 40% w ciągu zaledwie 3 lat! Amerykańskie gospodarstwa domowe zadłużyły się w najszybszym tempie od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku.

Zadłużenie z tytułu kart kredytowych w Ameryce bije kolejne rekordy przez ponad 2 lata. Początkowo, środki stymulacyjne związane z COVID pomogły w spłacie sporej części długu. Jednak potem wzrosło o blisko 40% w 3 lata do 1,13 bln USD, wynika z danych Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

 

Wykres: Saldo długu kart kredytowych Amerykanów (linia niebieska) w ujęciu nominalnym oraz w ujęciu realnym w cenach z 2000 roku (linia czerwona)

Reklama

Źródło: Financial Times, Rezerwa Federalna w Nowym Jorku.

 

Co bardziej niepokojące, zwiększyły się również koszty obsługi tego zadłużenia. Oprocentowanie kart kredytowych wzrosło o 30% w ciągu 18 miesięcy nadszarpując napięte budżety konsumentów w USA.

 

Wykres: Łączny dług Amerykanów na kartach kredytowych.

Reklama

Źródło: Cnet.com

 

Przeciętne oprocentowanie długu na karcie kredytowej w USA wynosi obecnie blisko 23%, wynika z danych Rezerwy Federalnej za I kwartał 2024 roku. To więcej niż wcześniejszy rekord z lat 80., oszacował Bloomberg.

 

Reklama

Wykres: Przeciętne oprocentowanie długu na kartach kredytowych w USA.

Źródło: Cnet.com


 

W 2023 roku amerykańscy konsumenci mieli o 50% więcej wydatków opłaconych kartami kredytowymi niż w 2020 roku. To zwyżka o 51 mld USD do 157 mld USD, wynika z danych dostarczonych przez amerykańskie banki do Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC).

Reklama

Według danych agencji Moody's, zaległości w spłacie kredytów na kartach kredytowych są na najwyższym poziomie od 13 lat. Stało się tak pomimo tego, że banki odnotowały rekordowe zyski z pożyczek na karty kredytowe, podał Financial Times.


Źródło: Financial Times, Moody's

 

Pocieszające jest to, wskaźniki zaległości spłaty kart kredytowych są nadal niższe niż rekordowe 7,1% w czasie kryzysu finansowego lat 2007-2009. Stało się tak częściowo dzięki rosnącym dochodom czy niskiemu bezrobociu w USA.

Reklama

Trudno przeoczyć jednak wzrost z 2% do 4% w 2024 roku. Trend pokazuje, że sytuacja może ulec jeszcze pogorszeniu.

 

Czytaj także: Gospodarczy tygrys Europy. Polska gospodarka ma świetne prognozy

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu.


Reklama