Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rośnie niezadowolenie z demokracji w Europie. Zdumiewające dane z Niemiec i Francji - czy to kryzys polityczny?

|
selectedselectedselected

Niezadowolenie z demokracji pogłębia się w wielu krajach Europy. W rosnącej liczbie regionów, rządy nie spełniają demokratycznych oczekiwań swoich obywateli lub nie realizują ich potrzeb. To poważny problem także w dwóch największych gospodarkach Unii Europejskiej.

Kryzys polityczny w Europie. Rośnie niezadowolenie z demokracji w Europie. Zdumiewające dane z Niemiec i Francji
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Mniej niż połowa Francuzów sądzi, że ich kraj jest demokratyczny
  • Kryzys demokracji jest szczególnie widoczny w Grecji i na Węgrzech
  • Gwałtownie wzrosła liczba Niemców, którzy uważają, że rząd nie realizuje potrzeb większości obywateli

 

Czarne chmury nad demokracją w Europie

Nowa edycja badania Democracy Perception Index (DPI) pokazała pogarszający się obraz demokracji w Europie. Wciąż większość obywateli Unii Europejskiej, bo 57%, uważa, że ich kraje są demokratyczne. Jednak z drugiej strony, blisko połowa sądzi, że tak nie jest. Czy to dobra wizytówka dla rządów prawa w Europie?

Co istotne, w aż trzech państwach członkowskich większość uważa, że nie żyje już w wolnej demokracji. Są to Holandia, Grecja oraz… Francja.

Wykres: Zagregowane odpowiedzi na pytanie o to, jak ważne jest by kraj ankietowanego był demokracją.

Reklama

kryzys demokracji nasila sie badanie obnaza problemy polski i unii europejskiej zdumiewajace dane z niemiec i francji grafika numer 1kryzys demokracji nasila sie badanie obnaza problemy polski i unii europejskiej zdumiewajace dane z niemiec i francji grafika numer 1

Źródło: Democracy Perception Index.

 

Kryzys demokracji w trzech państwach Unii Europejskiej

Na Węgrzech tylko 31% obywateli uważa swój kraj za demokratyczny. Innymi słowy, mniej niż jeden na trzech Węgrów sądzi, że żyje w kraju w którym panuje demokracja.

Niezadowolenie rośnie również wśród Greków, z których tylko 43% uważa, że ich kraj jest demokratyczny. To dość osobliwe, biorąc pod uwagę, że to właśnie na terenach Grecji narodziła się idea demokracji. Teraz, jest to drugi najmniej demokratyczny kraj Wspólnoty Europejskiej, wynika z sondażu.

Reklama

W Grecji, podobnie jak na Węgrzech, poważnie ograniczona została wolność mediów. Oprócz tego, niedawno wybuchła afera związana z oprogramowaniem szpiegującym dziennikarzy i przeciwników rządzącej partii.

 

Wykres: Barometr opinii obywateli danego kraju o tym, czy jest on demokratyczny (w % odpowiedzi ankietowanych)

kryzys demokracji nasila sie badanie obnaza problemy polski i unii europejskiej zdumiewajace dane z niemiec i francji grafika numer 2kryzys demokracji nasila sie badanie obnaza problemy polski i unii europejskiej zdumiewajace dane z niemiec i francji grafika numer 2

Źródło: Democracy Perception Index 2024.

Reklama

 

Na początku tego roku Parlament Europejski przyjął pierwszą w historii tego rodzaju rezolucję w sprawie praworządności, która dotyczyła Grecji. Instytucja potępiła cofanie się wartości demokratycznych w Grecji.

Ogromnym zaskoczeniem jest jednak sytuacja demokracji we Francji. Okazuje się, że zaledwie 46% Francuzów uważa swój kraj za demokratyczny. To w dużej mierze skutek oburzenia reformami (między innymi emerytalnymi) przeprowadzonymi przez Emmanuela Macrona. W rezultacie, spadło zaufanie do rządzących dodatkowo napędzane spowolnieniem gospodarki i okresem wysokiej inflacji.

Ponad połowa Polaków (około 53%) uważa, że poziom demokracji w naszym kraju jest niewystarczający.

 

Czytaj również: Ukrywany powód kryzysu na rynku nieruchomości. Ratowanie gospodarki uchodźcami okazało się porażką

Reklama

 

Niemiecka równia pochyła demokracji

W Niemczech gwałtownie pogłębiła się przepaść między tym, jak ważna dla obywateli jest demokracja, a tym jak demokratyczny jest według nich kraj. Względem poprzedniego roku deficyt ten wzrósł o 9 punktów procentowych i wynosi aż 36 p. p. 

Ten niedobór demokracji w przypadku Grecji wynosi aż 51 p.p., a na Węgrzech 50 p.p.

Demokracja w Niemczech przechodzi poważną próbę. Wrażenie, że rząd często działa w interesie mniejszości, a nie dla wspólnego dobra, stało się coraz silniejsze w Niemczech. Jeszcze w 2020 roku uważało tak 34% Niemców. Teraz, jest to 54% w 2024 roku.

Ten skok o 20 p.p., lub o blisko 60%, obrazuje rosnące niezadowolenie z koalicji pod wodzą kanclerza Olafa Scholza.

Reklama

Trzeci rok z rzędu nierówności ekonomiczne są postrzegane jako największe zagrożenie dla demokracji na świecie. Ponad dwie trzecie badanych z całego świata (68%) uważa, że to najważniejszy globalny problem związany z demokracją.

Oprócz tego, bardzo poważną kwestią jest korupcja, na co wskazało 67% ankietowanych oraz wpływ globalnych korporacji (67%).

Democracy Perception Index (DPI) to największy globalny test stanu demokracji. W tegorocznej edycji wzięło w nim udział prawie 63 tys. osób z 53 krajów, w tym 15 państw członkowskich Unii Europejskiej. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od lutego do kwietnia 2024 roku.

 

Zobacz również: Recesja w USA nadchodzi? Rynek pracy przypomina kryzys gospodarczy z 2008 roku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama