Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz najważniejszych publikacji danych i wydarzeń makroekonomicznych: Banki centralne na straży dolarowej płynności

|
selectedselectedselected
Kalendarz najważniejszych publikacji danych i wydarzeń makroekonomicznych: Banki centralne na straży dolarowej płynności | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poprzedni tydzień został zdominowany przez wiadomości z sektora bankowego, a wisienką na torcie było posiedzenie EBC. W tym tygodniu sytuacja zapowiada się bardzo podobnie, a rolę punktu kulminacyjnego przejmie amerykańska Rezerwa Federalna. W weekend nastąpiło przejęcie Credit Suisse przez UBS, a także skoordynowana akcja banków centralnych nacelowana na dostaraczanie płynności dolarowej. O wydarzeniach tych szerzej piszemy w sekcji newsów.

 

Kalendarz najważniejszych publikacji danych i wydarzeń makroekonomicznych

Poniedziałek, 20.03.2023

Dziś sporo krajowych danych. GUS opublikuje wyniki przeciętnego zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Do tego dojdą dane o produkcji sprzedanej przemysłu i PPI. Wszystko za luty.

Dynamikę przeciętnego zatrudnienia prognozujemy na 0,9% r/r (konsensus 1,0% r/r). Tradycyjnie poziom stycznia ustawił dynamiki na cały rok. W ujęciu m/m wiele się tu nie dzieje, choć patrząc na analogiczne miesiące w poprzednich latach przyznajemy, że prognozowany przez nas wynik jest raczej w dolnym przedziale obserwowanych wzrostów.

Natomiast w przypadku płac jesteśmy sporo ponad konsensusem - nasza prognoza to 13,3% r/r (konsensus 12,0% r/r). Różnice najprawdopodobniej wynikają z dwóch powodów. Po pierwsze zakładamy możliwe większe wypłaty w górnictwie (część porozumień, będzie realizowana od marca, ale część mogliśmy widzieć już w lutym). Po drugie spory wystrzał w początku roku nie utożsamiamy tylko ze wzrostem płacy minimalnej - presja płacowa jest szeroka, a początek roku przyniósł uwolnienie budżetów, również w kwestii wynagrodzeń.

Reklama

Jeśli chodzi o produkcję przemysłową to podążyliśmy za modelowymi wskazaniami i obstawiamy 1,2% r/r (niemal tyle co konsensusowe 1,1% r/r). Prognoza całej produkcji zbliżona jest do prognozy przetwórstwa (tu widzimy ok. 1,8% r/r). Na prognozie lekko zaciążyło to co zobaczyliśmy we wskaźnikach koniunktury GUS.

​W prognozie PPI ​zgadzamy się już ​z konsensusem w punkt i szacujemy 17,8% r/r. W tym miesiącu nie spodziewamy się niczego szczególnego, podobnie zresztą jak szeroki rynek. Osłabienie złotego przy relatywnie stabilnych cenach surowców powinno przyczynić się tylko do umiarkowanego wzrostu w ujęciu miesięcznym.

Poza krajowymi danymi, dziś w kalendarzu jeszcze tylko wystąpienie publiczne prezeski EBC C. Lagarde.

 

Wtorek, 21.03.2023

Dalsze dane z Polski - tym razem czas na produkcję budowlano-montażową i sprzedaż detaliczną.

Nasza prognoza budowlanki to 2,9% r/r (konsensus 1,2% r/r).Ciepły luty powinien przekładać się na lepsze wyniki w produkcji budowlanej. W ujęciu odsezonowanym to poziomy zbliżone do tych obserwowanych przed miesiącem (lub trochę niższe, ale styczeń też był bardzo ciepły).

Reklama

W realnej sprzedaży detalicznej prognozujemy dalsze minusy (my -1,7% r/r, konsensus -1,4% r/r).Choć prognozujemy lekkie odbicia w sprzedaży paliw i żywności, to i tak jesteśmy pod konsensusem. Powód jest niezmienny: słaby konsument. Pozostałe kategorie w większości podążają w dół (mówimy o odsezonowanych indeksach).

W rozpisce na ten dzień zaplanowano też kolejne wystąpienie szefowej EBC i dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.

 

​Środa, 22.03.2023

Dzień decyzji FOMC. Zawirowania z ostatnich tygodni stłumiły oczekiwania na zdecydowane ruchy banków centralnych. W przypadku Fed oczekiwana jest kolejna podwyżka stóp na środowym posiedzeniu, ale tylko o 25pb. Zgadzamy się. Poza decyzją poznamy też najnowsze projekcje FOMC.

W Polsce GUS opublikuje wyniki koniunktury przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

C. Lagarde będzie przechodzić swoisty test dla swoich strun głosowych - kolejne wystąpienie szefowej EBC w kalendarzu.

Reklama

 

Czwartek, 23.03.2023

Decyzje w sprawie stóp procentowych podejmą banki centralne Szwajcarii, Norwegii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny, a w nim m.in. stopę bezrobocia rejestrowanego za marzec (flash i nasza prognoza wskazują na 5,5%).

W USA jak co tydzień dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Do tego dojdzie publikacja wyników sprzedaży nowych domów.

 

Piątek, 24.03.2023

​Agencja Moody's podejmie decyzję w sprawie ​polskiego ratingu. Nie spodziewamy się zmian.

Reklama

Opublikowane zostaną wstępne PMI w strefie euro i USA. W większości przypadków oczekiwane są poziomy zbliżone do tych obserwowanych przed miesiącem.

​Tydzień zakończą ​wstępne ​dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama