Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

posiedzenie ebc 2023

Początek roku na globalnym rynku akcji wypadł udanie. Większość głównych indeksów notowała wzrosty a korzystnie wyróżniał się europejski rynek akcji, gdzie niemiecki DAC czy francuski CAC40 rosły o ponad 5,0%. Wsparciem pozostawały odczyty inflacji za grudzień, które okazały się poniżej oczekiwań, co wybudziło nadzieje na stonowanie jastrzębiego stanowiska EBC. Jednocześnie sprzyjająca pogoda poprawia sytuację na rynku paliw i energii, co odsuwa ryzyko chociażby ograniczeń w dostępności gazu. Powyższe przekłada się na rosnące prawdopodobieństwo scenariusza tzw. miękkiego lądowania gospodarki strefy euro, co wspierało również m.in. notowania europejskich banków (+4,4% YTD). Mieszane nastroje panowały z kolei za oceanem, gdzie najpierw pojawiły zapiski z ostatniego posiedzenia Fed, które potwierdzały jastrzębi ton gremium a następnie mocne dane ADP zasugerowały korzystną sytuację na rynku pracy. W myśl zasady „dobre dane makro to argument za jastrzębią polityką monetarną”, główne indeksy na Wall Street traciły w środę oraz czwartek. Odwrócenie sytuacji nastąpiło na piątkowej sesji, kiedy opublikowane finalne dane z rynku pracy wskazały na niższą dynamikę wzrostu płac. Pozycja ta została odczytana jako przedsmak tonowania oczekiwań inflacyjnych, co rynek odebrał pozytywnie. W rezultacie S&P500, jak i Nasdaq100 kończyły dzień wyraźnymi wzrostami wyciągając stopę zwrotu „na plus” w skali całego tygodnia. Udany tydzień miał miejsce również na rynkach rozwijających się, dla których wsparciem pozostaje słaby dolar amerykański oraz oczekiwania na pozytywny wpływ odejścia od polityki zero-covid w Chinach.

 

Krajowy rynek akcji również dobrze rozpoczął 2023 rok. Szeroki indeks WIG zyskał ponad 4,0%. Wyraźnie lepiej zachowywały się mniejsze i średnie spółki, których indeksy rosły ponad 5,0% co można łączyć z tzw. efektem stycznia, który zazwyczaj bardziej widoczny jest właśnie we wspomnianych segmentach rynku. Słabiej nieco wypadły największe spółki, których indeks zyskał „tylko” 3,5%, jednak to zasługa czwartkowej sesji, kiedy nastąpiła realizacja szybkich zysków przed dłuższym weekendem. We czwartek mocno blue chips ciążyły również notowania PKN Orlen, który tracił ponad 5,0% w odpowiedzi na ogłoszone postępowanie UOKiK dotyczące polityki cenowej spółki. Sektorowo bardzo dobrze wypadły banki, których indeks zyskał ponad 10% od początku roku bez ważniejszych newsów, co sugeruje że za powyższy ruch odpowiadał sentyment dla sektora w całej strefie euro. WIG20 kończył tydzień w okolicy 1850 pkt., natomiast obecnie walczy z poziomem 1900 pkt. W negatywnym scenariuszu wsparciem pozostaje poziom 1800 pkt. a jego obrona sugerowałby kontynuację ruchu wzrostowego zapoczątkowanego w październiku ubiegłego roku.

 

Na rynku długu mieliśmy do czynienia ze spadkami rentowności na głównych rynkach, a wsparciem pozostawały niższe odczyty inflacji w Europie oraz oczekiwania na gołębi zwrot Fed po danych o płacach za grudzień, które wraz ze słabszymi danymi dotyczącymi sytuacji w usługach (ISM) sugerują spowalnianie gospodarki. W rezultacie rentowności obligacji 10-letnich Stanów Zjednoczonych zniżkowały w okolice 3,55% z 3,80% na koniec roku. Podobne tendencje panowały na rodzimym rynku, gdzie tożsame rentowności obniżyły się do poziomu 6,1% z 6,8% tydzień wcześniej. Wsparciem również pozostawały pozytywne zaskoczenia w odczycie inflacji oraz brak zmiany nastawienia RPP w kontekście ścieżki stóp procentowych podczas ostatniego posiedzenia w styczniu.

Reklama

 

Europejski rynek akcji pozytywnie rozpoczyna nowy rok. Jakie dane wpłynęły na tak dobre wyniki? [rynek finansowy - Polska i świat] - 1Europejski rynek akcji pozytywnie rozpoczyna nowy rok. Jakie dane wpłynęły na tak dobre wyniki? [rynek finansowy - Polska i świat] - 1

Czytaj więcej