Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

najwazniejsze wydarzenia ekonomiczne 2023

Na krajowym rynku w pierwszym tygodniu roku zostanie opublikowany indeks PMI dla polskiego przemysłu (dziś), RPP podejmie do stopach procentowych (środa), a GUS poda szacunkowe dane o grudniowej inflacji (czwartek). Raport PMI pokaże dalszą recesję krajowego przetwórstwa (nasza prognoza 44,5 pkt), powszechnie oczekiwane jest pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a inflacja naszym zdaniem (17,4% r/r) wciąż pozostanie blisko poziomów z poprzedniego miesiąca (17,3% r/r).

Zagraniczne otwarcie roku ostatecznymi danymi PMI ze strefy euro za grudzień zostanie uzupełnione publikacją odpowiedników z Chin. Biorąc pod uwagę bardzo słaby odczyt analogicznych danych zbieranych przez chiński urząd statystyczny (więcej szczegółów poniżej) można oczekiwać, że wywołają one dyskusję na temat stanu koniunktury w Państwie Środka. We wtorek natomiast ważne mogą być dane CPI z Niemiec oraz wyłaniająca się z nich skala dezinflacji. W piątek z kolei analogiczne rozważania będą prowadzone w stosunku do inflacji konsumentów ze strefy euro.

Nie będzie brakowało także wydarzeń za Oceanem. Amerykański PMI z przemysłu w środę oraz minutes po ostatnim jastrzębim posiedzeniu Fed z grudnia zostaną uzupełnione czwartkowym odczytem ADP z rynku pracy oraz piątkowym raportem BLS z amerykańskiego rynku pracy.

Biuletyn ekonomiczny: Bogaty początek nowego roku - 1Biuletyn ekonomiczny: Bogaty początek nowego roku - 1

 

Silne spadki chińskiego PMI

Reklama

W sylwestra, przy zamkniętych rynkach, zostały opublikowane dane PMI zbierane przez chiński urząd statystyczny (NBS). Były one zaskakująco słabe (najgorsze od lutego 2020 r.) zarówno w komponencie przemysłowym (47 pkt. vs prog. 48 pkt.), jak i usługowym (41,6 pkt. vs prog. 45,8 pkt.). Wszystkie kluczowe subindeksy przemysłu (zamówienia, produkcja, zatrudnienie) obniżyły się o 2-3 pkt do poniżej 45 pkt. Również nowe zamówienia eksportowe zanurkowały poniżej 45 pkt (o 2,5 pkt w porównaniu do listopada). W przypadku usług gwałtowne obniżenie PMI można wiązać z kwestiami polityki lockdownów chińskich władz. Natomiast w przypadku przemysłu dodatkowo nakłada się na to cykliczne spowolnienie krajowego popytu oraz ograniczona dynamika handlu międzynarodowego. W tym kontekście ważne będzie zatem jutrzejsze uzupełnienie publikacji o alternatywne dane PMI publikowane przez Caixin.

Czytaj więcej