Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny: Banki centralnej „wrzucają drugi bieg”. Przewidywane najważniejsze wydarzenia tygodnia

|
selectedselectedselected
Kalendarz makroekonomiczny: Banki centralnej „wrzucają drugi bieg”. Przewidywane najważniejsze wydarzenia tygodnia | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Banki centralnej krajów rozwiniętych „wrzucają drugi bieg” w walce z inflacją, co widać w decyzjach (Fed +75pb) oraz retoryce (podwyżki nawet pomimo spowolnienia). Drogowskazem będą dane, wstępny CPI w Europie za czerwiec (CPI 8,4%r/r z 8,1%r/r z maju, inflacja bazowa 4,0%r/r vs 3,8%r/r miesiąc wcześniej). Głównym źródłem presji na wzrost inflacji w Europie są ceny energii, ale inflacja bazowa wskazuje, że efekty drugiej rundy przybierają na sile. Dlatego ECB chce podnosić stopy pomimo spowolnienia PKB.

 

W piątek poznamy wstępny szacunek inflacji za czerwiec oraz PMI z Polski

Prognozujemy CPI ok. 15,4%r/r vs 13,9%r/r w kwietniu (konsensus 15,6%r/r). Ubiegły miesiąc przyniósł wzrost cen paliw o ok. 10%m/m, przy niższym niż w poprzednich miesiącach wzroście cen żywności. Nadal drożały kategorie wchodzące do inflacji bazowej i to bardzo niepokoi. Szacujemy, że PMI z przemysłu spadł do 48,0 z 48,5 w maju, przy słabnącym popycie (pogorszenie w zakresie nowych zamówień). Na początku lipca będzie posiedzenie RPP, banki z regionu podstawiły wysoko poprzeczkę NBP: CNB (+125pb) i NBH (+185pb).

 

Nadal widzimy istotne ryzyko powrotu €/PLN do ostatnich szczytów (4,74)

Jak na razie po okresie paniki wywołanej decyzjami banków centralnych (podwyżki Fed, SNB) i jastrzębią retoryką, sytuacja na rynkach uspokoiła się. Ale w krótkim okresie pojawiło się parę ryzyk dla PLN: (1) znów rosną obawy o późniejsze wypłaty z KPO, (2) szybkie pogorszenie C/A z +3% do -3%PKB, (3) złagodzenie nastawienia NBP przy CPI ~16%. Lipcowa decyzja RPP będzie kluczowa dla PLN, mała podwyżka (50bp) oznacza osłabienie PLN, rynek zweryfikuje determinację NBP do walki z inflacją.

Reklama

 

Przed Bożym Ciałem rynek wycenił skok stóp NBP do 9%-blisko naszej prognozy 8,5%

Potem nastąpiło umocnienie długu. Ale obecnie obserwujemy powrót wzrostów rentowości SPW. Jesteśmy kilka miesięcy przed szczytem CPI, a ryzyka inflacyjne nadal rosną w Polsce i zagranicą. poziom 8% będzie trudną do sforsowania barierą dla rentowności krajowej 10latki. Dlatego w kolejnych tygodniach SPW powinny przejść w szeroki trend boczny. Dla 10latki jego szczyt wyznaczyła ostatnia górka rentowności, nieco ponad 8%.

Kalendarz makroekonomiczny: Banki centralnej „wrzucają drugi bieg”. Zobacz, najważniejsze wydarzenia tygodnia  - 1Kalendarz makroekonomiczny: Banki centralnej „wrzucają drugi bieg”. Zobacz, najważniejsze wydarzenia tygodnia  - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama