Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jaką podwyżkę stóp procentowych planuje EBC we wrześniu? - Komentarz głównego analityka Finmex

|
selectedselectedselected
Jaką podwyżkę stóp procentowych planuje EBC we wrześniu? - Komentarz głównego analityka Finmex | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jackson Hole przyniósł nam aktualizację pod kątem polityki monetarnej banków centralnych. O ile podczas przemówienia Powella - szefa FED nie mieliśmy większego zaskoczenia (dalszy proces zacieśnienia) o tyle zmiana retoryki EBC zaskoczyła rynek. Bankierzy Europejskiego Banku Centralnego wypowiadali się bardzo jastrzębio przez co euro podczas słabego sentymentu w tym tygodniu, pomimo spadków nie zaliczyło nowych dołków. Obecnie zdania rynku w kontekście posiedzenia EBC oraz decyzji w sprawie stóp procentowych są podzielone, natomiast oscylują w okolicach podwyżki o 50-75 punktów bazowych.

 

Co z pakietem podwyżek?

Lipcowa podwyżka stóp procentowych przez EBC okazała się zaskoczeniem - przynajmniej na początku. Bank centralny w obliczu szalejącej inflacji zdecydował się na większy ruch w polityce monetarnej. Wydawać by się wtedy mogło, że jest to pierwszy krok w kierunku bardziej intensywnego zacieśniania, natomiast szefowa EBC - Lagarde, pogrzebała nadzieje rynku mówiąc, iż podwyżki lipcowa i wrześniowa są w “pakiecie”. Innymi słowy zamiast zacieśnić w lipcu o 25 pb i we wrześniu o 50 pb, bank zacieśni teraz 50 pb a we wrześniu potencjalnie zrobi ruch o 25. Nastąpiła zmiana i to w dużej mierze pogrzebało notowania europejskiej waluty na kolejne tygodnie.

Jaką podwyżkę planuje EBC we wrześniu? - Komentarz głównego analityka Finmex - 1Jaką podwyżkę planuje EBC we wrześniu? - Komentarz głównego analityka Finmex - 1

 

Inflacja i słabe euro stało się problemem

Reklama

O ile “wybaczalna” jest pomyłka w kontekście inflacji (bank z resztą jak większość banków centralnych uważała inflację za przejściową) o tyle walka z problemem wrastających cen już nie. W moim odczuciu reakcja nie dość, że była bardzo opóźniona, wręcz anemiczna to dodatkowo przekaz jaki z nią płynął (pakiety, kontynuowanie skupu) ściągnął euro poniżej parytetu. Słaba waluta wspólnoty jest wynikiem nikłej reakcji EBC na narastające problemy, za które bank będzie musiał zapłacić we wrześniu. Lagarde wraz z ekipą, za wszelką cenę chciała jednocześnie wcisnąć hamulec i gaz, by trochę ograniczyć inflację, ale nie uciąć sobie roli ostatecznego kredytodawcy EU. Nieudolność tej kilkumiesięcznej próby widzimy obecnie na notowaniach chociażby EUR/USD. Inną kwestią w całej układance pozostaje nowy instrument polityki monetarnej EBC jakim jest TPI, służące do ochrony rynku obligacji.

Oczywiście słabość euro ma również swoje korzenie w sytuacji kryzysu energetycznego, który objął swym zasięgiem całą Europę. Natomiast jego skutki są wyceniane już częściowo w inflacji i danych makro (optymizm konsumentów, nastroje w przemyśle, nastroje ekonomiczne, PMI).

 

Jakie plany na wrzesień?

Cóż w kwestii samych planów rynek zakłada dwa scenariusze na ten moment. Pierwszym jest podwyżka o 50 punktów bazowych i jest to obecnie bazowy scenariusz dla większości bankierów. Natomiast drugą opcją jest solidny skok w kierunku 75 pb podwyżki. Obecnie wszystkie działa przewyższające pakiet (25 punktów bazowych) są dla EUR korzystne, natomiast znaczącego ruchu wzrostowego spodziewałabym się na tej walucie dopiero w obliczu zaskoczenia rynku. Tym zaskoczeniem mogłaby być brana pod uwagę, ale nie oczekiwana podwyżka o 75 punktów bazowych. Oprócz tego pozytywnym akcentem mogłoby być przyspieszenie tempa redukcji bilansu.

Dlaczego oczekiwań rynku w kontekście bardziej jastrzębiego EBC nie widzimy na notowaniach EUR? Wiele razy w historii potencjalnych podwyżek ze strony banku centralnego wspólnoty, zapowiedzi nie pokrywały się z działaniami. Tym razem inwestorzy wolą poczekać na ziszczenie się słów z Jackson Hole niż wpaść w zbyt wczesny optymizm wobec i tak silnie dolarowej dominacji na rynku. Myślę, że warto tutaj, jako słowa wsparcia dla europejskiej waluty i potencjalnie wyższej podwyżki wziąć pod uwagę wypowiedź choćby Schnabell, która wskazywała na konieczność wzrostu stóp nawet w obliczu recesji, czy Kazaksa,dla którego 75 pb to scenariusz godny rozważenia.

 

Reklama

Zobacz kanał na YouTube

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Natalia Bojko

Natalia Bojko

Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu opartego o strefy popytu/podaży. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuje w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownika Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing, ForexClub i FXMag w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji). Obecnie związana także z kilkoma funduszami proptradingowymi. Tworzy i testuje rozwiązania z zakresu ryzyka i systemów handlu automatycznego.


Reklama
Reklama