Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kryzys kosztów życia. Długi rosną 9 razy szybciej! Całe oszczędności już wyparowały

|
selectedselectedselected

Kryzys kosztów życia dotyka coraz większej liczby ludzi. Nadmierne wydatki i inflacja sprawiły, że coraz ciężej związać koniec z końcem. Dług na kartach kredytowych wzrósł 3 razy szybciej i 3 razy bardziej niż przez kilkanaście lat przed pandemią. Co dalej?

Kryzys kosztów życia. Długi rosną 9 razy szybciej! Całe oszczędności już wyparowały
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego dług na kartach kredytowych tak mocno wzrósł?
  • Co sprawiło, że cała nadwyżka oszczędności wyparowała w USA?
  • Czy to symptom poważnych problemów w gospodarce Stanów Zjednoczonych?

 

 

Oszczędności wyparowały. Ponad 2 biliony USD nadwyżki mniej

Otrzymane od rządu USA pandemiczne środki stymulacyjne zostały już przez Amerykanów w pełni wydane. Cała nadwyżka oszczędności obywateli uzyskana dzięki specjalnym czekom pobudzającym koniunkturę już nie istnieje.

Rząd federalny pompował pieniądze w gospodarkę, a obywatele otrzymywali czeki “stymulujące” gospodarkę. Była to gotówka bezpośrednio do rąk Amerykanów. W rezultacie, od marca 2020 roku do sierpnia 2021 roku zgromadzono 2,1 bln USD nadwyżki oszczędności po 4 bln USD środków stymulacyjnych.

Reklama

Jednak w nieco ponad dwa lata, amerykańskie gospodarstwa domowe wyczerpały całe te oszczędności w zatrważającym tempie około 70 mld USD miesięcznie. W tym samym czasie zadłużenie na amerykańskich kartach kredytowych wzrosło o 330 mld USD do rekordowego poziomu 1,1 bln USD. 

 

idzie najgorszy kryzys kosztow zycia inflacji i dlugu od 16 lat grafika numer 1idzie najgorszy kryzys kosztow zycia inflacji i dlugu od 16 lat grafika numer 1

Źródło: The Kobeissi Letter.

 

Reklama

Jednocześnie, stopa oszczędności w USA spadła z 3,5% w lutym do 3,2% w marcu. To najniższy poziom od listopada 2022 roku. Jak to możliwe, że Amerykanie “przejedli” oszczędności w tak szybkim tempie?

Pewnym sposobem na przezwyciężenie niewystarczających środków jest sięgnięcie po kartę kredytową; również coś, co gospodarstwa domowe robiły w tym cyklu w znacznym stopniu. - stwierdzili ekonomiści banku Wells Fargo.

 

Czytaj również: Dług publiczny USA rośnie zatrważająco szybko - takiego tempa nie było nigdy

 

Olbrzymie oprocentowanie kart kredytowych w USA

Amerykanie nie dość, że stracili pokaźną nadwyżkę oszczędności, to jeszcze zaczęli się zadłużać. Jednym z powodów jest to, że karty kredytowe są obecnie bardzo wysoko oprocentowane.

Jesteśmy świadkami kryzysu zadłużenia na kartach kredytowych z oprocentowaniem na poziomach nawet ponad 25%" - stwierdził Adam Kobeissi, amerykański ekonomista.

Przeciętny Amerykanin ma obecnie 6,5 tys. USD długu na karcie kredytowej. Tymczasem mediana oszczędności amerykańskiego gospodarstwa domowego to mniej niż 8 tys. USD oszczędności” - dodał.

 

Obecnie przeciętnego oprocentowanie kart kredytowych w USA (dla wszystkich kredytobiorców) wynosi ponad 21%. Od połowy lat 90-tych do 2022 roku nigdy nie przekroczyło ono 17%. 

 

Reklama

Wykres: Przeciętne roczne oprocentowanie kart kredytowych w USA

idzie najgorszy kryzys kosztow zycia inflacji i dlugu od 16 lat grafika numer 2idzie najgorszy kryzys kosztow zycia inflacji i dlugu od 16 lat grafika numer 2

Źródło: Rezerwa Federalna, bank Wells Fargo.

 

Zaległości w spłacie kart kredytowych wynoszące ponad 90 dni gwałtownie wzrosły w I kwartale 2024 roku, wynika z danych Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

Reklama

 

Wykres: Zaległości w spłacie kart kredytowych powyżej 90 dni zależnie od rodzaju pożyczki.

idzie najgorszy kryzys kosztow zycia inflacji i dlugu od 16 lat grafika numer 3idzie najgorszy kryzys kosztow zycia inflacji i dlugu od 16 lat grafika numer 3

Źródło: Equifax, dane Fed w Nowym Jorku.

 

Konsumenci wciąż wydają pieniądze i robią wszystko, aby to zrobić. - stwierdzili ekonomiści Wells Fargo. - Oprocentowanie jest najwyższe od 30 lat, a zaległości w spłacie są coraz wyższe. Chociaż nie obawiamy się jeszcze pełnego kryzysu kredytowego w sektorze gospodarstw domowych, niedawny wzrost zadłużenia na kartach kredytowych nie wygląda na trwały. Nic dziwnego, że gospodarstwa domowe stają się coraz bardziej wybredne w kwestii wydatków.

Patrząc na kredyt odnawialny, czyli głównie zadłużenie na kartach kredytowych, wskaźnik wykorzystania przez kredytobiorców w tym cyklu jest oszałamiający. Od szczytu przed kryzysem finansowym w 2008 roku do szczytu przed pandemią w 2020 roku kredyt odnawialny wzrósł o 80 mld USD.

Tymczasem, w ciągu 4 lat, od szczytu pandemii do marca 2024 roku, wzrósł on o 240 mld USD.

 

Wykres: Kredyt odnawialny w USA (w bilionach USD)

Reklama

idzie najgorszy kryzys kosztow zycia inflacji i dlugu od 16 lat grafika numer 4idzie najgorszy kryzys kosztow zycia inflacji i dlugu od 16 lat grafika numer 4

Źródło: Wells Fargo.

 

Zadłużenie z tytułu kart kredytowych wzrosło zatem trzykrotnie szybciej na trzykrotnie większą sumę w ciągu ostatnich czterech lat niż w ciągu prawie 12-letniego okresu w poprzednim cyklu kredytowym.

Nie tylko trudno jest znaleźć kredyt, ale koszt kredytu dla konsumentów nie był wyższy w żadnym momencie w ciągu ostatnich 30 lat, uważają analitycy Wells Fargo.

Dostęp do kredytów dla konsumentów jest dziś gorszy niż jeszcze rok temu. Po poluzowaniu standardów w 2021 i 2022 r., banki ostatnio zaostrzają standardy udzielania kredytów na kartach kredytowych. Tymczasem skłonność banków do udzielania pożyczek jest obecnie niższa niż w szczytowym okresie recesji na początku lat 90. i na początku XXI wieku. Tylko kryzys finansowy i pandemia były pod tym względem gorsze. - podsumowali ekonomiści banku Wells Fargo.

 

Zobacz również: Kryzys kosztów życia - 78% żyje od wypłaty do wypłaty, a zaległości spłaty długów są rekordowe

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama