Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarka Niemiec ze spadkiem! Potwierdziły się najgorsze prognozy?

|
selectedselectedselected

Federalny Urząd Statystyczny Niemiec podał niepokojące dane dotyczące gospodarki. Po stagnacji w pierwszych trzech kwartałach, w IV kwartale 2023 r. zarejestrowano spadek. Potwierdziły się tym samym negatywne prognozy. 

Gospodarka Niemiec w recesji? Mamy nowe dane
JOHN THYS/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy Niemcy są obecnie w recesji?
  • O czym mówi ostatni odczyt PKB?
  • Jak wyglądają perspektywy dla gospodarki naszego zachodniego sąsiada?

 

Recesja w Niemczech? Dotkliwy spadek

PKB Niemiec wyniósł w IV kwartale -0,3% k/k, co jest odczytem zgodnym z oczekiwaniami (poprzednio: -0,1%). W ujęciu rocznym PKB spadł o 0,4% w IV kw. 2023 r.

Jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), po stagnacji gospodarki w pierwszych trzech kwartałach, w czwartym kwartale 2023 r. produkcja gospodarcza spadła. W ujęciu kwartalnym znacząco spadł poziom inwestycji w branży budowlanej. 

 

Zobacz również: Gospodarka Niemiec - kolejne rozczarowanie. Takich danych nie było od dawna!

 

Reklama

"PKB skorygowany cenami spadł w 2023 r. o 0,3%, a po korekcie cenowo-kalendarzowej spadek wyniósł 0,1%. Federalny Urząd Statystyczny potwierdza tym samym swój pierwszy szacunek z 15 stycznia 2024 r." - przekazano. 

PKB Niemiec - ujęcie roczne

gospodarka niemiec ze spadkiem potwierdzily sie najgorsze prognozy grafika numer 1gospodarka niemiec ze spadkiem potwierdzily sie najgorsze prognozy grafika numer 1

Źródło: Destatis 

Jak podał Instytut Badań Ekonomicznych Ifo, oczekuje się, że PKB skurczy się w bieżącym kwartale o 0,2%, co oznaczałoby wówczas recesję. Analitycy mBank Research zaznaczają, że jeszcze nigdy tak długo nastroje przedsiębiorców nie były tak niskie. Firmy skarżą się na spadek popytu w niemal wszystkich obszarach. Warto jednak spojrzeć daleko poza ramy "technicznej recesji" i zwrócić uwagę na kryzys, który trawi gospodarkę naszego zachodniego sąsiada od czasów pandemii. 

"W przemyśle i budownictwie grube poduszki zamówień, które firmy utworzyły w okresie korony, teraz się rozpuściły" - skomentował Timo Wollmershäuser, dyrektor ds. ekonomicznych Ifo. 

Reklama

Wollmershäuser dodał, że gospodarkę obciąża szereg innych czynników, w tym wysoki poziom zachorowań, strajki w Deutsche Bahn oraz wyjątkowo zimny i śnieżny styczeń. 

 

Zobacz również: Niemcy wypadają jeszcze słabiej przy USA. EBC znikło całkowicie

 

Co dalej z niemiecką gospodarką? Prognozy na 2024 rok 

Odbicie ma nastąpić dopiero w kolejnych miesiącach. Ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewidują, że w bieżącym roku PKB w Niemczech wzrośnie o 0,9%. 

Instytut Ifo prognozuje wzrost konsumpcji prywatnej w I kwartale 2024 r. 

"Ożywienie siły nabywczej będzie tu prawdopodobnie zauważalne, ponieważ dochody prywatnych gospodarstw domowych rosną obecnie szybciej niż ceny” – stwierdził Wollmershäuser.

Reklama

Analitycy XTB uważają, że kluczowy może być kwiecień, kiedy może zapaść ważna decyzja Europejskiego Banku Centralnego. 

"Gospodarka Niemiec ma za sobą bardzo słaby rok, ale w innych gospodarkach widać lekkie ożywienie. Chociaż EBC nie chce ciąć stóp, rynek wycenia 80% szansy na taki ruch w kwietniu, co mogłoby zmienić losy PKB w 2024" - komentują analitycy XTB. 

Według analityków gospodarka boryka się z problemami dystrybucyjnymi. Holger Zschaepitz, analityk Welt, nazywa odczyt "niezwykłym" wskazując na fakt, że liczba ludności wzrosła o 0,4% w 2023 r., co w przeliczeniu na mieszkańca sprawia, że wzrost wygląda na jeszcze słabszy.

 

Zobacz również: Negatywne zaskoczenie u zachodniego sąsiada! Przemysł pod presją

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama