Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarka Niemiec najbardziej zagrożona kryzysem w Europie. Recesja już trwa i rosną upadłości firm

|
selectedselectedselected

Niemiecka gospodarka już jest w recesji lub wpadnie w nią niebawem. Problemy firm są coraz poważniejsze i wzrasta liczba upadłości. W nowym badaniu wskazano, że to właśnie Niemcy są najbardziej zagrożoną kryzysem gospodarką Europy.

Gospodarka Niemiec najbardziej zagrożona kryzysem w Europie. Recesja już trwa i rosną upadłości firm
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego w Niemczech koniunktura jest tak słaba?
  • Jakie są prognozy dla gospodarki Niemiec? Czy wyjdzie na prostą?
  • Czy małe niemieckie firmy przetrwają obecne problemy?


 

 

Niemcy najbardziej zagrożoną gospodarką Europy

Niemcy nadal są najbardziej zagrożoną gospodarką wśród krajów Europy, wynika z ostatniego raportu firmy prawniczej Weil. Wśród czynników wymienianych przez ekonomistów wymieniane są przede wszystkim niższa skłonność do inwestowania na krajowych rynkach, niedobory płynności i kłopoty związane z dochodowością firm w gospodarce o powolnym wzroście.

Prognoza gospodarcza Niemiec na 2024 roku wskazuje na minimalny wzrost, a ryzyko zwiększa zależność od eksportu i sztywność rynku pracy. Pojawiają się obawy o potencjalną recesję, a produkcja gospodarcza może spaść na początku roku” - czytamy w niedawnym raporcie “Weil European Distress Index”

Reklama

Przeprowadzona w marcu ankieta Bloomberga wykazała, że ekonomiści czołowych instytucji sądzą, iż Niemcy już znajdują się w recesji, a ich gospodarka prawie nie wzrośnie w 2024 roku. Jednak inflacja spadła do 3,2%, a bezrobocie pozostaje relatywnie niskie w okolicach 5,9%. 

 

Recesja w Niemczech już trwa lub nadejdzie niebawem, prognozują ekonomiści

Sam niemiecki rząd zakłada bardzo słabe wskaźniki wzrostu w 2024 roku, znacznie poniżej średniej unijnej. Gospodarka Niemiec ma osiągnąć stopę wzrostu PKB na poziomie zaledwie 0,2%. Ta prognoza została obniżona wobec szacowanego 1,3% wcześniej.

Z kolei grupa wiodących niemieckich think-tanków ekonomicznych prognozuje, że PKB Niemiec wzrośnie w 2024 roku o zaledwie 0,1%. To rewizja względem zakładanego kilka miesięcy wcześniej 1,2% rdr”

“Niemieckie ministerstwo gospodarki poinformowało, że namacalne ożywienie gospodarcze pozostaje poza zasięgiem wzroku, biorąc pod uwagę utrzymujący się słaby popyt krajowy, wysokie koszty finansowania i utrzymujące się stłumione nastroje wśród prywatnych gospodarstw domowych i firm”  - czytamy w raporcie Weil.

Reklama

 

Zobacz również: Nadchodzi spory spadek ceny euro. Zdumiewające prognozy dla kursu EUR/PLN

 

Wzrasta liczba niewypłacalności niemieckich firm

Niemieckie firmy  doświadczają największych kłopotów spośród wszystkich europejskich krajów, które zostały objęte badaniem. Od stycznia do października 2023 roku liczba niewypłacalności przedsiębiorstw wzrosła w Niemczech o 24,1% do 14,7 tys., wynika z informacji przekazanych przez Reuters.

Niemiecki sektor przemysłowy jest szczególnie obciążony wysokimi stopami procentowymi, deficytem wykwalifikowanej siły roboczej i rozbudowanymi regulacjami, co prowadzi do większej liczby niewypłacalności. Jednak oznaki słabnącej inflacji, stabilnego bezrobocia i niższych kosztów energii dają pewien optymizm co do ożywienia w przyszłym roku” - dodano.

“W szczególności budownictwo pozostaje pod presją połączenia wyższych stóp procentowych, niedoborów wykwalifikowanej siły roboczej i wyższego poziomu biurokracji niż u europejskich sąsiadów” - podkreślili ekonomiści Weil.

Reklama

Bank centralny zapowiedział, że "czynniki stresowe" dla niemieckiej gospodarki pozostaną w sile. Bundesbank prognozuje, że produkcja gospodarcza może ponownie nieznacznie spaść w I kwartale 2024 roku, a gospodarka może przesunąć się w obszar recesji.

“Istotne obawy budzi refinansowanie zadłużenia przedsiębiorstw, szczególnie w przypadku firm uzależnionych od znacznych inwestycji kapitałowych lub stojących w obliczu zbliżających się potrzeb w zakresie refinansowania w latach 2024-2025” - skomentowali analitycy Weil w odniesieniu do Niemiec.

“Wyzwania te są dodatkowo spotęgowane w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, które zazwyczaj mają niższe ratingi kredytowe, a zatem są bardziej narażone na podwyżki stóp procentowych. Ta wrażliwość na podwyżki stóp procentowych, w połączeniu z trudniejszymi warunkami płynności, znacznie obciąża ich zdolność do zarządzania długiem i podtrzymywania działalności” - dodano.
 

Czytaj również: Praca w Wielkiej Brytanii - trwa recesja a rynek pracy wyraźnie się pogarsza, ostrzegają eksperci

 

Co to jest Weil Index?

Weil index to zagregowany wskaźnik opracowany przez firmę Weil, Gotshal & Manges LLP, amerykańską międzynarodową firmę prawniczą. Analizuje on dane z ponad 3750 notowanych na giełdzie przedsiębiorstw, a także uwzględnia wskaźniki rynku finansowego.

Reklama

“Indeks ten ujawnia zwiększoną podatność na zagrożenia w branżach, które są kapitałochłonne i wysoce lewarowane. Tendencja ta podkreśla zróżnicowany wpływ obecnych warunków gospodarczych, w tym wahań stóp procentowych i wyzwań związanych z wyceną rynkową” - czytamy w opisie indeksu na stronie Weil.

 

Zobacz również: Kryzys kosztów życia - 78% żyje od wypłaty do wypłaty, a zaległości spłaty długów są rekordowe

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama