Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: spora poprawa optymizmu konsumentów w USA

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: spora poprawa optymizmu konsumentów w USA | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Francja:

Gazprom poinformował, że od 1 września całkowicie zawiesi dostawy gazu dla Engie, francuskiego koncernu energetycznego. Powodem ma być brak płatności za lipcowe dostawy surowca. Warto jednak mieć świadomość, że dostawy błękitnego paliwa z Rosji już wcześniej zostały potężnie zredukowane. Pod koniec lipca spółka raportowała, iż udział gazu z Rosji w ogóle dostaw wyniósł zaledwie 4%.

Przypomnijmy, że od dziś (31 sierpnia) do 2 września Gazprom wstrzymał dostaw gazu przez Nord Stream 1. Oficjalnym powodem są „prace konserwacyjne​”. Rosyjski koncern zapewniał jednak, że od 3 września dostawy zostaną wznowione.

Gazprom wstrzymuje dostawy gazu dla Engie. Francuzi szykują się na najgorszy scenariusz – Biznes Wprost

 

Strefa euro:

Indeks nastrojów w sierpniu (badanie ESI) obniżył się do 97,6 wobec 98,9 przed miesiącem. Spadki odnotowaliśmy zarówno w sektorze usługowym jak i przemysłowym. Co jednak istotne, spory spadek zaliczyły również oczekiwania inflacyjne konsumentów.

Reklama

 

Polska:

W przypadku naszego kraju tożsamy indeks nastrojów spadł do 90,8 z 92,6 w lipcu. Marginalną poprawę odnotowano w usługach, z kolei niewielkie pogorszenie w przemyśle. Podobnie jak w całej strefie euro i UE, w Polsce także odnotowano wyraźny spadek oczekiwań inflacyjnych konsumentów. Nie licząc lutego br. (zaburzenie wynikające z wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej), był to najniższy odczyt od października 2020. Dalszy wzrost odnotowaliśmy z kolei w przypadku oczekiwań dotyczących bezrobocia. Te rosną w umiarkowanym tempie od kilku miesięcy. Na tle krajów CEE widać jednak wyraźnie, że najgorszą sytuację możemy zaobserwować na Węgrzech.

Garść newsów makroekonomicznych: spora poprawa optymizmu konsumentów w USA - 1Garść newsów makroekonomicznych: spora poprawa optymizmu konsumentów w USA - 1

 

Garść newsów makroekonomicznych: spora poprawa optymizmu konsumentów w USA - 2Garść newsów makroekonomicznych: spora poprawa optymizmu konsumentów w USA - 2

Niemcy:

Inflacja HICP wzrosła w sierpniu do 8,8% r/r wobec 8,5% r/r w lipcu. Dane były zgodne z oczekiwaniami. Spora w tym zasługa cen żywności, jednocześnie można podejrzewać, że in minus oddziaływały ceny paliw, a inflacja bazowa mogła odnotować kolejny wzrost.

USA:

Reklama

Wskaźnik cen nieruchomości w 20 największych metropoliach zanotował spadek w czerwcu do 18,6% r/r wobec 20,5% r/r. Co godne uwagi, konsensus zakładał wolniejszy spadek cen. Spowolniania rynku nieruchomości wydaje się przybierać na sile, co w coraz większym stopniu może oddziaływać na ceny. Proste wnioskowanie może doprowadzić nas do myślenia, iż z czasem powinna poprawić się (przynajmniej z punktu widzenia tego czynnika) poprawa w dostępności mieszkaniowej. Warto jednak pamiętać, że ceny zanotowały niebotyczny wzrost i aktualnie znajdują się wyraźnie powyżej trendu. Aby do niego wrócić potrzebna byłaby naprawdę solida korekta rzędu nawet 25% (nowe domy).

Jednocześnie poznaliśmy nowe dane dotyczące wakatów za lipiec, które, po pewnej przerwie, odnotowały wzrost do 11,24 mln z 11,04 mln (rewizja w górę poprzedniego odczytu). Choć stopa wakatów wzrosła to warto również zwrócić uwagę, iż stopa dobrowolnym odejść z pracy spadła do 2,7% - najniższa wartość od maja 2021. Biorąc pod uwagę, że częsta zmiana pracy przyczyniała się do istotnego podbicia płac w ostatnim czasie, może to być czynnik oddziałujący w stronę mniejszej presji płacowej. To z kolei mogłoby w pewnym sensie oddziaływać w stronę słabszej presji inflacyjnej. W dalszym ciągu jasnym jest, że popyt na amerykańskim rynku pracy wyraźnie przewyższa podaż. W konsekwencji oczekujemy dalszej normalizacji liczby wakatów, co powinna być naturalną pierwszą linią obrony w starciu ze spowolnieniem gospodarczym.

Wreszcie, wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board zanotował w sierpniu naprawdę pokaźny wzrost do 103,2 wobec 95,3. Dane są spójne z odbiciem raportowanym przez Uniwersytet Michigan. Z jednej strony niższa inflacja powinna wspierać nastroje, z drugiej strony potencjalnie spowolnienie na rynku pracy może pogarszać je.

Węgry:

Stopy procentowe zostały kolejny raz podniesione. Tym razem główna stopa powędrowała o 100pb do 11,75%. Ciekawostka: to już 16 z rzędu podwyżka stóp.

 

Chiny:

Krajowy wskaźnik PMI dla usług odnotował spadek do 52,6 z 53,8. Tożsame dane dla przemysłu pokazały lekki wzrost do 49,4 z 49. W efekcie wskaźnik zbiorczy obniżył się do 51,7 z 52,5. Warto odnotować, że chińska gospodarka w dalszym ciągu boryka się z problemami na rynku nieruchomości, które w ostatnim czasie zostały dodatkowo podsycone przez rozprzestrzeniające się susze. Niekorzystne warunki atmosferyczne spowodowały w niektórych prowincjach reglamentację dostaw energii elektrycznej, co z pewności uderzyło w niektóre branże.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama