Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopy procentowe węgry

Wiadomości zagraniczne

Węgierski Bank Centralny podwyższył 1 tygodniową stopę depozytową o 70pb (do 2,5%), to więcej niż 30pb podwyżki jakiej dokonał we wtorek dla stopy podstawowej (wzrosła do 2,1%). Rynek pieniężny w HUF jest nadpłynny, więc de facto główną stopą jest ta depozytowa, a nie podstawowa. Większa od oczekiwań podwyżka stopy depozytowej jest zamierzonym sygnałem. Pokazuje chęć walki ze słabym forintem oraz obawy NBH odnośnie dalszych zaskoczeń wysoką inflacją. Forint niewiele zyskał, podobnie przełożenie na złotego również było niewielkie.

Turcja obniżyła stopy o 100pb, co prawda poziom to 15%, ale lira jest historycznie słaba tracąc w kryzysowym tempie.

Solidna kondycja amerykańskiego rynku pracy

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 268tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba ta wyniesie 260tys. wobec 269tys. tydzień wcześniej. Kondycja rynku pracy w USA pozostaje dobra. Stopa bezrobocia jest ciągle powyżej poziomów sprzed pandemii (4,6% wobec 3,5%), ale wiele wskaźników potwierdza, że to w dużej mierze skutek niedopasowania podaży pracy, ale również powolnego powrotu na rynek pracy po pandemii, szczególnie wśród osób młodszych. Skutkuje to wysokimi żądaniami placowymi, które dokładają się do inflacji.

Prezydent USA zaniepokojony wysokimi cenami ropy naftowej

Wobec znacznego wzrostu inflacji w USA prezydent J.Biden zażądał od władz federalnych zbadania czy koncerny paliwowe postępują zgodnie z prawem systematycznie podwyższając ceny paliw.

Wiadomości krajowe

Covid-19 w Polsce: dobowy rekord zakażeń w czasie 4 fali – prawie 25tys. nowych przypadków.

Reklama

Po ponad 24tys. nowych przypadków w środę, wczoraj zarejestrowano prawie 25tys. zakażeń, co jest rekordem w czasie 4 fali pandemii. Wczoraj zmarło 370 osób z powodu Covid-19 (średnia 7-dniowa wynosi 210 osób). Chorzy na Covid-19 zajmują prawie 16tys. łóżek szpitalnych, prawie 1,4tys. z nich wymaga wspomagania respiratorem. Ponad 500tys. osób zostało skierowane na kwarantannę, 100tys. więcej niż tydzień temu. W ostatnich dwóch dniach wykonano prawie 100tys. testów dziennie i aż co czwarty test był pozytywny.

Według Ministra Zdrowia A.Niedzielskiego sygnałem do wprowadzenia dodatkowym obostrzeń będzie utrzymywanie się 35-40tys. zakażeń dziennie. Według niego, jest to krytyczny poziom dla wydolności służby zdrowia. Szczyt 4 fali może nastąpić w ciągu 2 tygodni w okolicach 25-30tys. nowych infekcji dziennie lub w pierwszej połowie grudnia i 35-40tys. nowych przypadków dziennie. Według ministra teraz nie ma przesłanek, aby wprowadzać nowe obostrzenia lub pewne formy przymusu szczepiennego dla wybranych, zagrożonych grup. Porównując obecną sytuacje z poprzednimi falami pandemii, minister uznał, że obecne warunki pozwalają nieco odważniej i bardziej liberalnie podchodzić do zarządzania epidemią.

Naszym zdaniem, ewentualne rekordy zakażeń wymuszą wprowadzenie pewnych restrykcji czy wymogów, być może na bazie inspiracji z takich krajów jak Włochy (prawie powszechny obowiązek paszportu covidowego), czy Austria (lockdown dla niezaszczepionych). Sytuacja epidemiczna może niestety wpłynąć na zachowania Polaków w czasie kulminacji sezonu zakupów świątecznych, co może odbić się na sprzedaży detalicznej i sektorze usług. W zachodniej Europie trwa dyskusja o nowych restrykcjach, na pełny lockdown zdecydowały się dwa regiony Austrii (ważne dla turystyki narciarskiej), trwa dyskusja o wprowadzeniu w innych. Niemcy przeżywają większą skalę zachorowań niż w 3 fali, ale przy istotnie mniejszej śmiertelności. Trwa jednak dyskusja nt restrykcji w formie separowania zaszczepionych i niezaszczepionych oraz restrykcjach na handel. To niekorzystny prognostyk dla koniunktury w 4kw21 i 1kw22 w Eurolandzie, skoro Niemcy przodujące pod względem zaszczepionych dyskutują powrót do jakiejś formy restrykcji.

NBP: Według Prezesa NBP elastyczna polityka pieniężna umożliwi utrzymanie obecnego celu inflacyjnego

Prezes NBP A.Glapiński uważa, że elastyczna polityka pieniężna powinna umożliwić akomodację dostosowań cenowych - wywołanych m.in. transformacją energetyczną, odbudową gospodarki po Covid-19 czy procesem konwergencji - przy obecnym celu inflacyjnym NBP (2,5% z +/- 1pp przedziałem wahań). A.Glapiński powiedział w poniedziałek, że obecnie bardziej prawdopodobny jest dalszy wzrost stóp procentowych, ale jednak RPP nie deklaruje przyszłych decyzji i nie komunikuje o cyklu podwyżek czy obniżek stóp procentowych.

Spodziewamy się, że na najbliższym posiedzeniu w dniu 8 grudnia, RPP podejmie kolejną decyzję o podwyżce stóp procentowych o 25-50pb.

GUS: Spodziewany wzrost zatrudnienia i przyśpieszenie dynamiki wynagrodzeń w październiku

Dziś poznamy dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w październiku. Zakładamy podobnie jak konsensus wzrost zatrudnienia o 0,5%r/r (po 0,6% we wrześniu) oraz przyśpieszenie dynamiki wynagrodzeń do 9%r/r (konsensus 8,9%r/r) wobec 8,7%r/r we wrześniu. Przy niskim bezrobociu i prawie 7% inflacji spodziewamy się wzmocnienia presji na wzrost płac, która z kolei przełoży się na podwyższoną inflację bazową w 2022, a więc kiedy CPI zacznie spadać na efektach bazy.

Czytaj więcej