Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: spora niespodzianka w USA na sprzedaży detalicznej oraz niemałe zaskoczenie na produkcji przemysłowej

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: spora niespodzianka w USA na sprzedaży detalicznej oraz niemałe zaskoczenie na produkcji przemysłowej | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polska: Sejm przyjął w środę ustawę pozwalającą wyłączyć w tym roku część wydatków państwa z reguły wydatkowej.

Nowelizacja ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych przewiduje, że w tym roku stabilizująca reguła wydatkowa (SRW) nie będzie ograniczała dodatkowych wydatków państwa związanych ze wsparciem podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, wsparciem świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów w związku z inflacją oraz z finansowaniem sił zbrojnych (podajemy za PAPbiznes).

 

Patkowski (MF): "Przepisy dot. reguły wydatkowej dają nam przestrzeń do dodatkowych wydatków w wysokości ok. 30 mld zł" - powiedział w środę w Sejmie wiceminister finansów.

Reklama

 

MF: W 2023 roku i w kolejnych latach nie ma przestrzeni dla nowych wydatków z budżetu państwa - napisało Ministerstwo Finansów w opinii do jednego z projektów ustaw (podajemy za PAPbiznes).

Jak rozumieć ten dwugłos? Wypowiedź wiceministra odnosi się do przestrzeni do wydatków w stosunku do poprzedniego stanu prawnego (z wyłączeniem części wydatków z reguły vs. bez wyłączenia). Natomiast opinia ministerstwa do ustawy to bardziej ocena obecnej, realnej przestrzeni (co nie musi jednak wprost oznaczać, że nowych wydatków nie będzie, na razie to tylko opinia do ustawy).

 

Kochalski (RPP): "W świetle obecnej projekcji inflacji zatrzymanie podwyżek stóp procentowych jest właściwe", uważa członek Rady Polityki Pieniężnej. Rada mogłaby pochylić się nad zmianą parametrów w polityce pieniężnej, gdyby okazało się, że osiągnięcie celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej byłoby niemożliwe. Według niego, istnieje obecnie perspektywa dezinflacji od II kw. 2023 r.

Reklama

 

 

 

Kotecki (RPP): "Jest miejsce na dalsze działanie po stronie polityki pieniężnej" - powiedział członek RPP. Jego zdaniem, inflacja w 2023 r. utrzyma się na dwucyfrowym poziomie i pod koniec przyszłego roku wyniesie 12-13 proc. Członek RPP zwrócił również uwagę, że "oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych odkotwiczyły się na tyle, że długo nie będą one spodziewać się jednocyfrowej inflacji". Jego zdaniem, wydłużenie horyzontu ostatniej projekcji inflacji to błąd komunikacyjny (podajemy za PAPbiznes).

 

Reklama

Borys (PFR): "Tak długo, jak kurs złotego jest stabilny, a jest na szczęście stabilny, nie ma aż tak silnych argumentów do tego, żeby mocniej podwyższać stopy procentowe" - ocenił prezes PFR w rozmowie z portalem Gazeta.pl. (PAP Biznes)

 

USA: Spora niespodzianka w górę na sprzedaży detalicznej. Zarówno ogólny indeks jak i sprzedaż po wyłączeniu sprzedaży samochodów wzrosły o 1,3% m/m (oczekiwano odpowiednio 0,9% m/m i 0,5% m/m). Z drugiej strony należy podkreślić, że cały czas poruszamy się tutaj w sferze nominalnej. Nawet jednak w takim ujęciu sprzedaż w grupie kontrolnej, zmienna wchodząca w kalkulacje PKB, pozostaje wyraźnie słabsza niż w poprzednim roku. Tym samym udział realny jest jeszcze słabszy, co implikuje mniejszy pozytywny wkład do dynamiki wzrostu.

Garść newsów makroekonomicznych: Nowelizacja ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych - 1Garść newsów makroekonomicznych: Nowelizacja ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych - 1

Wzrost m/m odnotowano w 9 z 13 głównych kategorii. Najsilniej wzrosła sprzedaż na stacjach paliw (+4,1% m/m), to jednak głównie efekt wzrostów cen na stacjach. Podsumowanie dynamik w poszczególnych kategoriach (po dostosowaniu o ceny) można znaleźć w linkowanym twicie:

Reklama

 

 

USA: Nieco w dół zaskoczył natomiast wynik produkcji przemysłowej (-0,1% m/m vs oczekiwane 0,2% m/m). Do tego doszła rewizja w dół odczytu sprzed miesiąca. Spowolnienie w produkcji jest spójne z sygnałami z ankiet koniunktury i momentem cyklu, w którym jest obecnie gospodarka USA.

Garść newsów makroekonomicznych: Nowelizacja ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych - 2Garść newsów makroekonomicznych: Nowelizacja ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama