Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

światowa produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 7.8%r/r wobec wzrostu o 8.8%r/r we wrześniu i konsensusu rynkowego zakładającego wzrost o 5.3%r/r. Po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja wzrosła w październiku o 9.8%r/r wobec wzrostu o 8.7%r/r we wrześniu.

Ceny producentów (PPI) wzrosły w październiku o 11.8%r/r wobec wzrostu o 10.3%r/r (po korekcie) we wrześniu. Konsensus rynkowy wskazywał na odczyt PPI na poziomie 11.0%r/r.

Wnioski: Roczne tempo wzrostu produkcji przemysłowej w październiku wyhamowało w porównaniu z zanotowanym we wrześniu br., choć mimo wszystko okazało się wyższe od średnich oczekiwań rynkowych. Wyższy od prognoz, kolejny miesiąc z rzędu zresztą, okazał się też wskaźnik cen producentów PPI. Na wyniki produkcji przemysłu w październiku br. negatywny wpływ miała niewątpliwie mniejsza liczba dni roboczych (zarówno w porównaniu do września br. jak i października ub.r.), pozytywnie natomiast wpłynęła zeszłoroczna bardzo niska baza odniesienia. Jeśli chodzi o wzrost wskaźnika PPI, to windują go w górę rosnące ceny surowców, materiałów, energii oraz koszty pracy.

Z komunikatu GUS wynika, że w październiku br. odnotowano wzrosty produkcji r/r w większości głównych grupowań przemysłowych: produkcja dóbr związanych z energią zwiększyła się o 27.3%, w mniejszym stopniu dóbr zaopatrzeniowych, bo o 9.5%, dóbr konsumpcyjnych trwałych o 4,4% oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 3.1%. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr inwestycyjnych, o 3.4%. GUS wskazał także, że według wstępnych danych w październiku wzrost produkcji sprzedanej r/r (w cenach stałych) odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu, w tym m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 21.9%), maszyn i urządzeń (o 18.6%), papieru i wyrobów z papieru (o 14.7%) czy koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 13.8%). Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ub.r., wystąpił w 9 działach, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 19.5%) oraz urządzeń elektrycznych (o 3.1%).

Reklama

Polski przemysł wciąż jest w dobrej formie, zwłaszcza jeśli porównać go do innych krajów, coraz wyraźniej jednak cieniem kładą się na nim wydłużające się problemy z dostępnością surowców i materiałów oraz opóźnienia w dostawach. Spada liczba działów przemysłu, które notują wzrosty (choć trzeba podkreślić że wciąż jest ich dużo), powiększa się natomiast liczba działów notujących spadki. Na horyzoncie, póki co, nie widać końca tych problemów, a nawet mogą się one zaostrzyć w kontekście wzbierającej wyraźnie kolejnej fali pandemii Covid-19 w Europie. Z tego względu możemy mieć w kolejnych miesiącach nadal „przyduszone” tempo wzrostu produkcji polskiego przemysłu, co w ostateczności przełożyć się może na wyhamowanie w tym okresie dynamiki PKB poniżej 5.0%r/r. Na razie czwarty kwartał br. zaczęliśmy z dynamiką produkcji niższą w porównaniu do tego jak zaczynaliśmy trzeci kwartał, istotnie wyższe mamy natomiast koszty tejże produkcji, co finalnie będzie się przekładać na dalszy wzrost cen dla konsumentów.

Czytaj więcej