Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: Druga porcja krajowych danych

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: Druga porcja krajowych danych | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poniedziałek przyniósł wysyp danych z krajowej gospodarki, które dzisiaj skrupulatnie analizujemy. Jednocześnie podkreślić chcemy, że styczeń bywa specyficzny i wyciąganie daleko idących wniosków na jego podstawie może być mylące. Na rynku dzień upłynął pod dyktando rosnących rentowności polskich obligacji skarbowych. Z drugiej strony złoty umocnił się do euro, pozostając jednak wciąż na względnie podwyższonych poziomach.

 

Co nas dzisiaj czeka?

Czas na wstępne indeksy PMI za luty - przed południem odczyty z gospodarek europejskich, a po południu z USA. Z Niemiec poznamy również indeks ZEW, gdzie w lutym oczekiwane jest lekkie odbicie.

Przed południem również publikacja produkcji budowlanej oraz sprzedaży detalicznej z Polski. Czego oczekujemy?

Reklama

Produkcja budowlana: Zdradzimy trochę kuchni i przyznamy, że rozstrzał naszych prognoz był tu duży. Za nieco lepszym wynikiem przemawia relatywnie ciepły styczeń. Za dalszymi spadkami przemawiają trendy. Krótko mówiąc obstawiamy spadek o 4,7% r/r (konsensus -3,8% r/r).

Sprzedaż detaliczna: Po grudniowym odbiciu, w styczniu mogliśmy zaobserwować ponowny spadek na paliwach. Zakładamy lekkie odbicia w tych kategoriach, które w poprzednim miesiącu zawiodły (powrót do wielomiesięcznych tendencji). W każdej z kategorii niezmiennie ciążą wysokie ceny. W porównaniu z konsensusem (0,3% r/r) jesteśmy bardziej optymistyczni (1,6% r/r).

​W godzinach popołudniowych, poza amerykańskim PMI, czeka nas również sprzedaż domów na rynku wtórnym z tamtejszej gospodarki.

 

Słaby początek roku w produkcji i zatrudnieniu

Dane z rynku pracy i produkcji przemysłowej za styczeń nie napawają nadmiernym optymizmem. Zatrudnienie wzrosło dużo słabiej niż prognozowaliśmy (tu na pocieszenie warto przypomnieć fakt, że mniej mówi to o samym styczniu, a więcej o całym zeszłym roku). Słabsza była również produkcja przemysłowa. Jedyne co zaskoczyło na plus to wynagrodzenia (choć w kontekście wciąż pozostającej wysoko inflacji można się zastanawiać, czy to na pewno tak optymistyczny fakt). 

link do komentarza

Reklama

 

Garść newsów makroekonomicznych

Polska:

Agencja ratingowa Moody's ocenia, że opinia rzecznika TSUE w sprawie kredytów CHF jest negatywna dla polskich banków. Według agencji, opinia rzecznika generalnego TSUE znacznie zwiększa ryzyko prawne dla banków, będzie stanowiła informację dla sędziów TSUE, a sam wyrok w tej sprawie oczekiwany jest jeszcze w tym roku. (PAP)

 

Polska:

Dodatkowe działania stymulujące popyt na kredyt mieszkaniowy mogą wzmacniać strukturalne słabości rynku nieruchomości, co przy ograniczonej podaży mieszkań w długim terminie może podbijać ich ceny i obniżać dostępność - napisał w artykule zastępca dyrektora Departamentu Stabilności Finansowej NBP Piotr Kasprzak. (PAP)

 

RPP (Glapiński):

Na koniec roku inflacja w Polsce zejdzie na jednocyfrowy poziom. Jest za wcześnie na obniżki stóp proc.; czy to będzie na koniec bieżącego roku - chciałbym.

Reklama

 

Polska:

 

Ministerstwo Finansów planuje pierwszą emisję obligacji opartych na nowym wskaźniku WIRON w drugiej połowie roku, oczekiwania rynku wskazują raczej na trzeci niż na czwarty kwartał.

 

Strefa euro:

Europejski Bank Centralny jest bliski osiągnięcia stanowiska w polityce monetarnej wystarczająco restrykcyjnego dla gospodarki i prawdopodobnie zakończy podnoszenie stóp procentowych latem - powiedział członek Rady Prezesów Olli Rehn w wywiadzie dla „Boersen”.

Rehn ocenił, że chociaż presja cenowa wykazuje pewne oznaki stabilizacji, wskaźniki inflacji pozostają "nadmiernie wysokie" i uzasadniają dalsze podwyżki stóp procentowych, aby zapewnić, że oczekiwania inflacyjne pozostaną zakotwiczone na poziomie 2 proc. celu EBC. (PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama