Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

indeks pmi usa

POL: PMI dla krajowego przemysłu w grudniu wzrósł wyraźnie do 56,1 pkt. z 54,4 pkt., a oczekiwano nieznacznego spadku do 54,1 pkt. Do najsilniejszego od czerwca 2021 wzrostu indeksu przyczyniły się przede wszystkim subindeksy produkcji oraz nowych zamówień. Firmy w dalszym ciągu gromadziły surowce i półprodukty na zapas ze względu na obawy o ich fizyczną dostępność oraz w związku z przewidywanym dalszym wzrostem cen. Więcej w Makro Flashu „Jeszcze więcej zapasów”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Gospodarczy boom na koniec roku - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Gospodarczy boom na koniec roku - 1

TUR: Inflacja CPI w grudniu wzrosła do 36,1% r/r z 21,3% r/r w listopadzie

Inflacja PPI wzrosła do 79,9% r/r z 54,6% r/r miesiąc wcześniej. W ujęciu m/m wzrost CPI wyniósł 13,6%, a PPI aż 19,1%. W koszyku CPI ceny żywności i napojów bezalkoholowych rosły o 43,8% r/r, a transportu o 53,7% r/r. Procesom inflacyjnym w Turcji nie pomaga wizja prowadzenia polityki gospodarczej reprezentowana przez R.T.Erdogana i objawiająca się w kolejnych obniżkach stóp. W następnych miesiącach wzrost cen będzie prawdopodobnie nadal przyspieszać (dużo będzie zależało od kształtowania się kursu liry), potencjalnie nawet powyżej 50% r/r.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Gospodarczy boom na koniec roku - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Gospodarczy boom na koniec roku - 2

EUR: Finalny odczyt potwierdził spadek PMI w przetwórstwie strefy euro w grudniu do 58,0 pkt. z 58,4 pkt. w listopadzie

Najsłabszy od 10 miesięcy odczyt pokazał stopniowe zmniejszenie presji podażowej (czas dostaw rósł w najwolniejszym tempie od lutego 2021), rekordowe tempo wzrostu zapasów oraz osłabienie presji inflacyjnej (która pozostaje jednak na poziomie zbliżonym do historycznych szczytów). Dane sektorowe pokazały, że nieco spowolnił wzrost produkcji dóbr konsumpcyjnych, podczas gdy produkcja dóbr pośrednich i kapitałowych nieznacznie przyspieszyła. Wiele firm raportowało problemy po stronie podaży, ale pojawiły się także informacje o ograniczonym popycie: zamówienia zagraniczne rosły w najwolniejszym tempie od stycznia 2021.

GER: Finalny PMI dla niemieckiego przemysłu w grudniu był nieco niższy niż wg wstępnych danych (57,4 pkt. wobec 57,9 w odczycie flash), co oznacza brak zmiany wobec poziomu z listopada

Reklama

Nieznacznie wzrosła produkcja (drugi miesiąc z rzędu) przy wyhamowaniu narastania ograniczeń podażowych (najniższa częstotliwość opóźnień w dostawach od stycznia 2021). Kontynuowany był silny wzrost cen (wsadowych i produktów gotowych), ale oczekiwania co do inflacji zmalały. Wzrost optymizmu co do przyszłych warunków biznesowych stymulował zwiększanie zatrudnienia. Odczyt, podobnie jak inne proxy przyszłej aktywności sektora przetwórczego w Niemczech (np. chiński impuls kredytowy), wskazują na zbliżanie się momentu odwrócenia trendu spadkowego w niemieckim przemyśle. Naszym zdaniem ograniczenie niedoborów po stronie podażowej oraz poprawa popytu z Chin sprawią, że 2h22 będzie dla Niemiec wyraźnie lepsza niż 1h22.

USA: PMI dla przemysłu w grudniu spadł do 57,7 pkt. z 58,3 pkt. w listopadzie (i 57,8 pkt. wg odczytu flash)

Wolniejszy napływ nowych zamówień przełożył się na ograniczenie wzrostu produkcji. Miały na to wpływ także wciąż duże ograniczenia w dostępie do materiałów produkcyjnych i opóźnienia w dostawach komponentów (pochodna m.in. małej dostępności kontenerów, ciężarówek, ale także zatłoczenia w portach). Tempo wzrostu kosztów produkcji spadło do najniższego poziomu od czerwca, ale pozostaje wysokie. Firmy informowały o problemach z odbudową stanu zapasów. Jednocześnie jednak opóźnienia w produkcji rosły w najwolniejszym tempie od 10 miesięcy.

CHN: Indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa wzrósł w grudniu do 50,9 pkt. i był najwyższy od 6 miesięcy

Według raportu nastroje w przetwórstwie poprawiły się dzięki złagodzeniu presji cenowej (efekt interwencji państwa w kształtowanie się cen kluczowych surowców) oraz w reakcji na silniejszy popyt krajowy. Pomimo poprawy bieżącej aktywności oceny co do przyszłej kondycji sektora pogorszyły się, m.in. za sprawą ponownego wzrostu obaw związanych z pandemią i powracającymi do Chin obostrzeniami, a to w dalszym ciągu ograniczało popyt na pracowników. W efekcie, pomimo lepszego od oczekiwań odczytu, dane nie wskazują jeszcze na przełamanie negatywnych trendów w chińskiej gospodarce.

POL: Minister Zdrowia, A.Niedzielski, powiedział, że w środę albo piątek zostaną podjęte decyzje ws. ew. dalszych obostrzeń przeciwpandemicznych

Spekuluje się m.in. o wydłużeniu zdalnej nauki w szkołach oraz o ograniczeniach w działaniu galerii handlowych.

P.Müller (rzecznik rządu) powiedział, że Rada Ministrów przygotowuje potencjalne warianty dodatkowych rozwiązań, które mogłyby zrekompensować albo zmniejszyć obciążenia związane z podwyżkami cen energii i gazu.

Czytaj więcej