Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: członkowie EBC mają rozważyć spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych

|
selectedselectedselected
Garść newsów makroekonomicznych: członkowie EBC mają rozważyć spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polska:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowisk. Rządowe rozwiązanie zakłada, że jeżeli w danym systemie ciepłowniczym nastąpi wzrost cen netto dostawy ciepła większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak aby uprawnieni odbiorcy nie zostali obciążeni nadmiernymi kosztami ciepła. Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z mocą od 1 lutego 2023 r. (PAP Biznes)

 

USA:

Nowojorski indeks przemysłowy spadł w styczniu do -32,9 z -11,2 przed miesiącem. To najniższa wartość od maja 2020. Spadki odnotowano we wszystkich komponentach indeksu z wyjątkiem zapasów, które lekko wzrosły. Z drugiej strony indeks przyszłej koniunktury (6 miesięcy do przodu) zanotował symboliczny wzrost do 8 z 6,3. Szczegóły były jednak dość mieszane, gdyż pogorszenie nastąpiło w przypadku subindeksów cenowych oraz zatrudnienia (wskaźniki relatywnie opóźnione).

Garść newsów makroekonomicznych: członkowie EBC mają rozważyć spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych - 1Garść newsów makroekonomicznych: członkowie EBC mają rozważyć spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych - 1

 

Strefa euro:

Reklama

Według doniesień Bloomberga, członkowie EBC mają rozważyć spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych na marcowym posiedzeniu do 25pb. W lutym z kolei powinniśmy ujrzeć ruch o kolejne 50pb. Warto przypomnieć, że właśnie od marca rusza (na początku w dość ograniczonej skali) program zacieśniania ilościowego. Być może część oficjeli dostrzega w tym pewnego rodzaju substytut konwencjonalnego zacieśniania warunków finansowych. Informacje te wsparły notowania wspólnej waluty oraz włoskie papiery skarbowe, które odnotowały wyraźny spadek rentowności. Włochy to zdecydowanie najsłabszy punkt strefy euro, który potencjalnie najszybciej mógłby odczuć negatywne skutki wysokich stóp procentowych.

 

Japonia:

Zaskoczenia nie było, a bank centralny nie zmienił ustawień polityki pieniężnej. Zarówno sam przedział wahań do rentowności 10-letniej obligacji jak i sam cel (0%) zostały utrzymane. Nieco w górę zrewidowane zostały projekcje inflacji bazowej na bieżący rok fiskalny (do 1,8% z 1,6%), niemniej ruch taki był oczekiwany. W przyszłym roku fiskalnym inflacja bazowa ponownie powrócić ma do 1,6%. Jednocześnie nowa projekcja ukazała wyraźnie niższe wartości dla wzrostu PKB na rok fiskalny 2023 i 2024 - obniżka odpowiednio do 1,7% z 1,9% oraz do 1,1% z 1,5%. Jedyna dokonana zmiana dotyczyła programy pożyczkowego BoJ. Obecnie BoJ mógł udzielić pożyczki do 10 lat wyłącznie na stałej stopie procentowej. Po zmianie będą mogły być udzielane pożyczki także na zmiennej stopie. W reakcji na decyzję silnej korekcie uległy notowania jena oraz tamtejszych rentowności obligacji skarbowych (10-latka spadła ok. 10pb w okolicę 0,4%).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama