Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polityka monetarna w strefie euro

Wariant Omikron w szybkim tempie rozprzestrzenia się w Europie i USA, nakładając się na ciągle wysoką (choć w niektórych krajach już opadającą) falę zakażeń wariantem Delta. W odpowiedzi na to wiele krajów zaostrza ograniczenia sanitarne. Ekspansja Omikrona tworzy dodatkową niepewność.

Wydaje się, że kraje rozwinięte, gdzie odsetek zaszczepionych jest stosunkowo wysoki i dość szybko rośnie liczba osób,

które przyjęły trzecią dawkę szczepionki, zdecydują się na wprowadzanie mocnych ograniczeń uderzających w aktywność gospodarczą dopiero w ostateczności. Wszystko jednak zależy od stopnia obciążenia systemu ochrony zdrowia. Wobec wysokiej zaraźliwości Omikrona – nawet przy lżejszym przebiegu choroby – szpitale mogą zostać przytłoczone napływem poważnie chorych. Intensyfikacja pandemii może także pogłębić trudności związane z dostępnością pracowników i zakłóceniami dostaw. Na razie jednak zakłada się tylko stosunkowo nieznaczne obniżenie dynamiki PKB w 2022 r.

 

Tymczasem pod koniec roku 2021 widać oznaki przyspieszenia wzrostu gospodarczego

Odżyła w końcu produkcja przemysłu przetwórczego, przede wszystkim dzięki złagodzeniu problemu z dostawami komponentów. W USA po silnym październikowym odbiciu, w listopadzie odnotowano jej kolejny wyraźny wzrost. W Niemczech produkcja przemysłu przetwórczego także mocno w październiku wzrosła. Najbardziej spektakularny wzrost produkcji odnotowano w przemyśle motoryzacyjnym, cierpiącym dotąd na niedostatek niezbędnych do produkcji półprzewodników.

Reklama

W USA widać także ożywienie w budownictwie. Biorąc pod uwagę silny październikowy wzrost konsumpcji w USA oraz wysoki poziom wskaźników koniunktury, wszystko wskazuje, że wzrost PKB w IV kw. może przekroczyć 1,5% kw/kw – zbliżając się do wyniku z II kw. 2021 r. Wzrost zakażeń – biorąc pod uwagę ekspansję wariantu Omikron - może spowodować problemy z produkcją w światowym przemyśle w najbliższych miesiącach. Możliwa jest bowiem wzmożona absencja pracowników i zakłócenia dostaw. Jednak w perspektywie całego roku 2022, po ustabilizowaniu sytuacji, produkcja przemysłowa powinna pozostać istotnym czynnikiem wzrostu PKB w USA i strefie euro, wobec wysokiego poziomu zakumulowanych i niezrealizowanych zamówień.

 

Wzrost zakażeń wpływa negatywnie na koniunkturę w sektorze usług w strefie euro,

zwłaszcza w Niemczech. Wyraźnie – sześć miesięcy z rzędu – obniżał się IFO, indeks koniunktury w całej gospodarce niemieckiej, osiągając w grudniu najniższy poziom od lutego 2021 r. Ten spadek to przede wszystkim efekt czynników zewnętrznych – zakłóceń w dostawach, wzrostu cen energii i surowców. Intensyfikacja pandemii i związane z tym ograniczenia sanitarne mogą dodatkowo osłabić niemiecki wzrost gospodarczy na przełomie 2021 i 2022 r., powodując nawet okresową stagnację PKB. Po ustąpieniu tych wstrząsów, wzrost gospodarczy w Niemczech powinien jednak przekroczyć 4,5% w 2022 r.

 

Reklama

 

Inflacja CPI w USA osiągnęła w listopadzie 6,8 % r/r.

Tak wysoka inflacja to przede wszystkim efekt wstrząsów podażowych, ale Fed przyznał, że nie jest ona tylko zjawiskiem przejściowym. Widać, że problemy z podażą pracy nie ustępują, rodząc presję na wzrost płac. Firmom trudno jest znaleźć pracowników, a stopa bezrobocia szybko spada, zbliżając się do poziomu „naturalnego”. Dlatego też amerykański bank centralny w grudniu podjął decyzję o przyspieszeniu redukcji zakupów obligacji. Otwiera to także możliwość wcześniejszych podwyżek stóp procentowych – nawet już w II kw. 2022 r. Grudniowe prognozy członków FOMC wskazują na możliwe trzy podwyżki stóp w przyszłym roku.

W strefie euro inflacja HICP w listopadzie wzrosła do 4,9% i nawet po uwzględnieniu efektu bazy związanego z zeszłoroczną obniżką VAT w Niemczech, jest wysoka. W strefie euro – w odróżnieniu od USA – ryzyko „utrwalenia” wysokiej inflacji jest jednak wyraźnie mniejsze. Rada Prezesów EBC zdecydowała się do końca marca zakończyć nadzwyczajny skup aktywów związany z pandemią (PEPP). Jednocześnie jednak postanowiono zwiększyć skup aktywów w ramach „zwyczajnego” programu APP w II i III kw. 2022, co w efekcie zwiększy przejściowo skup aktywów pomiędzy kwietniem a wrześniem przyszłego roku. Jednocześnie EBC już wcześniej sygnalizował, że nie widzi możliwości spełnienia warunków dla podwyższenia stóp procentowych w 2022 r. Warto jednak dodać, że EBC w grudniu wyraźnie podniósł projekcję inflacji w 2022 i 2023 r. (do 3,1% i 1,8%), co ewentualną podwyżkę stóp po 2022 r. przybliża.

Czytaj więcej