Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów ekonomicznych. Najważniejsze wydarzenia z Polski i świata, które wpływają na procesy gospodarcze

|
selectedselectedselected
Garść newsów ekonomicznych. Najważniejsze wydarzenia z Polski i świata, które wpływają na procesy gospodarcze. | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polska: GUS opublikował skorygowane szacunki PKB za ostatnie kilka lat (link). Póki co znamy dane roczne. Dane kwartalne opublikowane zostaną "w drugiej połowie miesiąca". Szczególnie w oczy rzuca się rewizja danych za 2021 rok, gdzie wzrost PKB podskoczył z 5,9% do 6,8%. Na wykresie zestawiamy jednak źródła rewizji w rozbiciu na popytowe elementy rachunków narodowych w ostatnich 3 latach. Widać wyraźnie, że wzrost w większej - niż dotychczas sądziliśmy - mierze, oparł się na inwestycjach i w mniejszej na konsumpcji. Generalnie oznacza to mniej pro-inflacyjną strukturę PKB w przyszłości. Dopóki nie znamy skorygowanych, kwartalnych danych, trudno wnioskować o ryzykach dla prognoz wzrostu na 2022 rok.

 

Garść newsów ekonomicznych. Najważniejsze wydarzenia z Polski i świata, które wpływają na procesy gospodarcze.  - 1Garść newsów ekonomicznych. Najważniejsze wydarzenia z Polski i świata, które wpływają na procesy gospodarcze.  - 1

 

Reklama

Z uwagi na fakt, że nominalny PKB nie uległ zmianom, nie będziemy mieli do czynienia z efektem natychmiastowego przeliczenia wstecz wskaźników fiskalnych odnoszących się do PKB (deficyt, zadłużenie), choć sama kompozycja rewizji sugeruje, że ryzyka fiskalne jawią się obecnie jako mniejsze (poszerzenie realnej bazy).

 

Polska: Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała wnioski, zgłoszone przez grupy posłów PiS, o powołanie przez Sejm Iwony Dudy i Gabrieli Masłowskiej w skład Rady Polityki Pieniężnej - poinformował przewodniczący komisji Andrzej Kosztowniak. (PAP)

 

Polska: (PAP) Szacowana przez MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu września 2022 r. wynosi 4,8% (brak zmian względem sierpnia) - poinformowała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jej ostateczny poziom wyznaczy rewizja GUS. Dlatego uważamy, że będzie nieco niżej: 4,7%.

Reklama

 

Strefa euro: Usługowy indeks PMI spadł we wrześniu do 48,8 wobec 49,8 w sierpniu. Raport pokazał spadający wolumen nowych zleceń w tożsamym tempie co miesiąc wcześniej. Sytuacja ta przełożyła się na redukcję zaległości w realizacji zleceń. Z drugiej strony poziom zatrudnienia zwiększył się, choć w najwolniejszym tempie od kwietnia 2021. Na froncie cenowym ujrzeliśmy przyspieszenie wzrostu cen na poziomie kosztów jak i usług finalnych (najwyższe tempo wzrostu od trzech miesięcy). Nastroje w sektorze nie wróżą jednak nic dobrego, a we wrześniu obniżyły się do poziomu niewidzianego od wybuchu pandemii.

 

Garść newsów ekonomicznych. Najważniejsze wydarzenia z Polski i świata, które wpływają na procesy gospodarcze.  - 2Garść newsów ekonomicznych. Najważniejsze wydarzenia z Polski i świata, które wpływają na procesy gospodarcze.  - 2

 

Reklama

USA: Zatrudnienie wg raportu ADP wzrosło we wrześniu o 208 tys., co było zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Po zmianie metodologii dane te zawierają również informację na temat płac. Roczne tempo wzrostu płac wśród pracowników zmieniających pracę spadło do 15,7% z 16,2% miesiąc wcześniej. Z kolei w przypadku pracowników, którzy nie zmienili pracy, odnotowaliśmy symboliczne przyspieszenie do 7,8% z 7,7%. Taki obrót sprawy może zniechęcać do dobrowolnych rezygnacji z pracy, a co za tym idzie w pewnym stopniu przyczyniać się do hamowania wzrostu płac w gospodarce.

 

Garść newsów ekonomicznych. Najważniejsze wydarzenia z Polski i świata, które wpływają na procesy gospodarcze.  - 3Garść newsów ekonomicznych. Najważniejsze wydarzenia z Polski i świata, które wpływają na procesy gospodarcze.  - 3

 

USA: Usługowy indeks ISM obniżył się we wrześniu do 56,7 z 56,9 punktów, dane okazały się nieco lepsze od konsensusu. Szczegóły publikacji wskazały na silne przyspieszenie nowych zamówień eksportowych oraz co za tym idzie importu (wzrosty odpowiednio o 3,2 i 3,1 pkt.). Wyraźnie, bo o 2,8 pkt., wzrosło również zatrudnienie, niemniej należy brać pod uwagę opóźniony charakter zmian tego komponentu. W przypadku cen kontynuowaliśmy trend spadkowy (- 2,8 pkt.), choć w dalszym ciągu bezwzględna wartość indeksu na poziomie 68,7 wskazuje na silną presję cenową. Warto zwrócić uwagę na komponent nowych zamówień, które w usługach pozostają wciąż wysoko (choć wrzesień przyniósł lekkie cofnięcie), z kolei w przemyśle odnotowaliśmy w ostatnich miesiącach wyraźny spadek. Historycznie rzecz ujmując, cofnięcie w sektorze przemysłowym często poprzedzało tożsamy ruch w usługach.

Reklama

 

Garść newsów ekonomicznych. Najważniejsze wydarzenia z Polski i świata, które wpływają na procesy gospodarcze.  - 4Garść newsów ekonomicznych. Najważniejsze wydarzenia z Polski i świata, które wpływają na procesy gospodarcze.  - 4

 

Świat: OPEC+ zdecydował o zmniejszeniu wydobycia ropy naftowej od listopada o 2 mbpd. Decyzja nie była wielkim zaskoczeniem wobec wcześniejszych doniesień medialnych. W praktyce faktyczna produkcja nie będzie musiała być ograniczana aż tak bardzo, gdyż kraje zrzeszone w organizacji produkowały do tej pory mniej niż same wcześniej postulowały. Nie ulega jednak wątpliwości, że ruch ten będzie w pewnym stopniu zmniejszał podaż surowca. Decyzja ta została skrytykowana przez administrację Bidena, która oskarżyła Arabię Saudyjską o wchodzenie w sojusz z Rosją.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama