Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zatrudnienie wg gus

Dzisiaj opublikowane zostały istotne dane z Chin. PKB zwiększył się w IV kw. o 4,0% r/r wobec wzrostu o 4,9% w III kw. (1,6% kw/kw w IV kw. wobec 0,2% w III kw.), kształtując się powyżej oczekiwań rynku (odpowiednio 3,6% r/r i 1,1% kw/kw). Częściowo lepsze od oczekiwań dane nt. wzrostu gospodarczego w Chinach wynikają z rewizji w dół wzrostu gospodarczego 2020 r. oraz rewizji w górę kwartalnego tempa wzrostu w okresie I kw. – III kw. 2020 r.

Dzisiaj opublikowane zostały również dane o produkcji przemysłowej (4,3% r/r w grudniu wobec 3,8% w listopadzie), sprzedaży detalicznej (1,7% wobec 3,9%) i inwestycjach w aglomeracjach miejskich (4,9% wobec 5,2%). Dane o produkcji przemysłowej i inwestycjach w aglomeracjach miejskich ukształtowały się powyżej oczekiwań (odpowiednio 3,6% i 4,8%), co wskazuje, że pogorszenie sytuacji epidemicznej oraz kryzys energetyczny okazały się mieć mniejszy wpływ na te sektory chińskiej gospodarki niż się pierwotnie spodziewano. Wyraźnie niższe od oczekiwań rynku (3,7%) były natomiast dane o sprzedaży detalicznej, co wskazuje na dalsze silne spowolnienie popytu wewnętrznego w Chinach. Jest to spójne z opublikowanymi w ubiegłym tygodniu danymi o chińskim imporcie (patrz poniżej). Dane z Chin są w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

W tym tygodniu poznamy dane z rynku nieruchomości w USA

Oczekujemy, że dane dotyczące rozpoczętych budów (1645 tys. we grudniu wobec 1679 tys. w listopadzie), pozwoleń na budowę (1700 tys. wobec 1717 tys.), sprzedaży domów na rynku wtórnym (6,50 mln wobec 6,46 mln) wskażą na względną stabilizację aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Uważamy, że wpływ danych z amerykańskiej gospodarki na złotego i rentowności polskich obligacji będzie ograniczony.

Reklama

 

W piątek poznamy grudniowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce

Prognozujemy, że dynamika zatrudnienia nie zmieniła się w grudniu w porównaniu do listopada i wyniosła 0,7% r/r. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia obniżyła się naszym zdaniem do 8,9% r/r w grudniu z 9,8% w listopadzie. W kierunku wolniejszego wzrostu płac oddziaływało przesunięcie wypłat zmiennych składników wynagrodzenia z grudnia na listopad (por. MAKROpuls z 17.12.2021). Publikacja danych o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, choć istotna dla prognozy dynamiki konsumpcji prywatnej w IV kw., będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

Wydarzenia na nadchodzący tydzień. Czy dane o zatrudnieniu przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce zaskoczą? - 1Wydarzenia na nadchodzący tydzień. Czy dane o zatrudnieniu przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce zaskoczą? - 1

 

W piątek opublikowane zostaną dane o grudniowej produkcji przemysłowej w Polsce

Prognozujemy, że wzrost produkcji przemysłowej obniżył się nieznacznie do 15,0% r/r w grudniu wobec 15,2% w listopadzie. Na lekkie zmniejszenie dynamiki produkcji złożyły się efekty wysokiej bazy (odsezonowana produkcja zwiększyła się w listopadzie o 6,5% m/m, co ogranicza jej potencjał do dalszego wzrostu) i korzystne efekty kalendarzowe. Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje powyżej konsensusu rynkowego (13,0%), tym samym jej materializacja będzie pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

Wydarzenia na nadchodzący tydzień. Czy dane o zatrudnieniu przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce zaskoczą? - 2Wydarzenia na nadchodzący tydzień. Czy dane o zatrudnieniu przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce zaskoczą? - 2

Czytaj więcej