Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Decyzja w sprawie stóp nie jedynym celem dzisiejszych obrad RPP – czego jeszcze dowiemy się z wyników posiedzenia?

|
selectedselectedselected
Decyzja w sprawie stóp nie jedynym celem dzisiejszych obrad RPP – czego jeszcze dowiemy się z wyników posiedzenia? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie spodziewamy się zmian stóp. Będzie to jednak jedno z istotniejszych posiedzeń w ostatnim czasie - członkowie RPP poznają najnowsze projekcje analityków banku. Są one o tyle ważne, że z wypowiedzi członków RPP można wnioskować, że w grze jest rozpoczęcie obniżek stóp w tym roku. Bardziej optymistyczna ścieżka inflacji, mogłaby przekonać decydentów do cięcia stóp. Nie widzimy dziś jednak zbyt wielu argumentów za tym, by taka ścieżka miała się zrealizować (pojawić?) - wciąż nie prognozujemy obniżek stóp procentowych w tym roku. Innym tematem, który pewnie będzie podnoszony w trakcie obrad RPP będzie kwestia greedflacji i marż. Postanowiliśmy pomóc.

 

 

O greedflacji i marżach

Wpływ zachowania firm na inflację to temat, który coraz silniej przebija się do wypowiedzi bankierów centralnych. O marżach wspominał ostatnio prezes A. Glapiński na konferencji po posiedzeniu. Postanowiliśmy rozprawić się z tematem w komentarzu poniżej. ​

Reklama

To nieco długa i wielowątkowa lektura, ale odnosimy wrażenie, że wokół tego tematu narosło wiele mitów i niedomówień. Często związanych z niesięganiem do źródeł, czyli artykułów, które jakoby mają być przykładem na zjawisko greedflacji. Jak łatwo się domyślić podeszliśmy do tematu inaczej i cytatów ze źródeł jest tu sporo.

 

Co jeszcze nas dziś czeka?

Nie będziemy się nudzić w oczekiwaniu na decyzję RPP. Po drodze zobaczymy sprzedaż detaliczną ze strefy euro, raport ADP z USA (oczekiwane lekkie spowolnienie kreacji miejsc pracy), raport ISM dla usług (oczekiwane coś w rodzaju pozytywnej stabilizacji) oraz liczbę wakatów wg. ankiety JOLTS (stabilizacja). 

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • MRiPS: Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 5,0% – poinformowała w środę szefowa MRiPS, Marlena Maląg. Postanowiliśmy uwiecznić ten moment:
  • NBP: Od 1 lipca Witold Grostal pełni obowiązki dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP - poinformował bank centralny w odpowiedzi na pytania PAP Biznes. Do tej pory Grostal był wicedyrektorem w tym departamencie.
  • Niemcy: Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w maju o 6,4% m/m - podał Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 1,0%, po +0,2% miesiąc wcześniej.
  • USA: Prawie wszyscy członkowie FOMC spodziewają się dalszych podwyżek stóp w USA w 2023 r. - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Z minutes wynika też, że niektórzy członkowie Fedu rozważali podwyżkę stóp proc. podczas czerwcowego posiedzenia. Ciężar dowodu po stronie gospodarki przesuwa się w kierunku udowodnienia, że ma się bardzo źle. W przeciwnym przypadku podwyżka w lipcu wydaje się już zapisana w gwiazdach. Dziś i jutro dane zdecydują. Poprzeczka do zniechęcania jest ustawiona b. wysoko.
  • USA: Zamówienia w przemyśle amerykańskim w maju wzrosły o 0,3% m/m - poinformował Departament Handlu USA. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 0,8% m/m. 

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce – lipiec 2023: nie tym razem, ale po wakacjach... szykuj się na zaskoczenie

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama