Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co dalej ze złotym (PLN) po szokującej decyzji RPP? Zobacz najnowsze prognozy dla polskiej waluty

|
selectedselectedselected
Co dalej ze złotym (PLN) po szokującej decyzji RPP? Zobacz najnowsze prognozy dla polskiej waluty | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dalsze umocnienie złotego, które do niedawna było „pewnikiem”, już takie pewne nie jest. Wszystko przez dzisiejszą szokującą decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Kurs USD/PLN rośnie o 1,6% (godz. 19:45).

 

  • Środa jest najgorszym dniem dla złotego od wielu miesięcy na skutek obniżki stóp o 75 pb.
  • Na tę decyzję nakłada się osłabienie nastrojów globalnych.
  • Dalsze umocnienie złotego nie jest już takie pewne, jak wczoraj.
  • RPP utrzymała w komunikacie zapowiedź, że może stosować interwencje na rynku FX w celu umocnienia PLN.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 75 pb., teraz stopa referencyjna będzie wynosiła 6%. Skala ruchu jest ogromnym zaskoczeniem dla rynku, który oczekiwał cięcia o 25 pb. Złoty został mocno poturbowany przez decyzję.

 

Reklama

 

Co dalej z notowaniami PLN?

 

Dalsze umocnienie złotego nie jest już oczywiste

Reklama

Roman Ziruk starszy analityk Ebury zwraca uwagę, że w ostatnich dniach złotego charakteryzowała słabość. Waluta – podobnie jak inne w regionie – zmagała się z presją z tytułu gorszych globalnych nastrojów, w tym szczególnie z tytułu pesymizmu względem perspektyw gospodarczych strefy euro.

„Dziś rano kurs EUR/PLN przebił poziom 4,50, co wydarzyło się po raz pierwszy od lipca. RPP dołożyła jednak swoje trzy grosze do tego osłabienia – a raczej 6-7 groszy, bo o tyle po decyzji wzrósł kurs EUR/PLN. Wyższy niż dziś ostatni raz był w maju” – wskazuje Ziruk.

 

Reklama

 

Czy wrześniowa decyzja to tzw. front-loading, czyli postawienie ciężaru obniżek na początku tej drogi, czy jednak oznaka, że w średnim terminie stopy spadną mocniej, niż wydawało się wcześniej? – pyta Ziruk „Choć obecnie bardziej racjonalne wydaje się to pierwsze, dzisiejsza decyzja udowodniła, że RPP nie boi się zaskakiwać. Bez wątpienia stanowi to ryzyko dla naszych prognoz, zakładających umocnienie polskiej waluty” - odpowiada.

Analitycy PKO BP oczekują, że o ile przed końcem 2023 roku stopy bazowe obniżą się także w Czechach i Węgrzech, to skala ruchów będzie pewnie mniejsza.

„To negatywnie wpłynie na złotego, który zareagował na decyzję RPP istotnym osłabieniem – kurs EUR/PLN wzrósł powyżej 4,55, najwyżej od maja br. Złoty osłabił się także wobec walut regionu. W tym kontekście warto zauważyć, że RPP utrzymała w komunikacie zdanie, że umocnienie złotego sprzyjałoby szybszemu obniżaniu inflacji oraz deklarację, że może stosować interwencje walutowe" – wskazali.

Zobacz także: Tego nie spodziewał się NIKT - RPP podjęła decyzję w sprawie stóp, a kurs złotego runął!

 

Reklama

Analitycy DM AFS nie mają wątpliwości, że dzisiejsza decyzja RPP będzie mieć w długim terminie zły wpływ na polskie aktywa.

 

Daniel Kostecki z CMC Markets zakłada, że dzisiejsza obniżka stóp o 75 pb. pomoże wydatnie eksporterom. To oczywiście musi oznaczać dalsze osłabianie się PLN do walut.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama