Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

obniżki stóp procentowych w polsce

Rynek jest w szoku po decyzji RPP o obniżce głównej stopy procentowej o 75 pb. do 6%. W mediach społecznościowych wrze. „Scenariusz turecki”. „Moje dolary to lubią”. To tylko niektóre z licznych komentarzy, z których większość jest sarkastyczna.

 

  • Analitycy nie ukrywają zdziwienia decyzją RPP. Określają ją mianem "bardzo kontrowersyjnej".
  • Niektórzy obstawiają pauzę w październiku, po tak dużym ruchu w dół.
  • W mediach społecznościowych wrze, niektórzy wskazują na "scenariusz turecki".
  • Pojawiają się otwarte spekulacje, że tak duża obniżka stóp to efekt nadchodzących wyborów (15.10).

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

Obniżka stóp procentowych w Polsce o 75 pb. przy ponad 10% inflacji stała się faktem. Decyzja jest ogromnym zaskoczeniem dla rynku. Stopa referencyjna będzie wynosić teraz 6%. Doszło do prawdziwego wysypu komentarzy w mediach.

Zobacz również: Tego nie spodziewał się NIKT - RPP podjęła decyzję w sprawie stóp, a kurs złotego runął!

 

„Bardzo kontrowersyjna decyzja”

Analitycy z instytucji finansowych komentują decyzję RPP zazwyczaj spokojnie. Ale też nie ukrywają zdziwienia:

„Wczoraj dyskutowaliśmy o dwóch scenariuszach, obniżce o 25 pb. lub braku obniżki. Obie drogi były prawdopodobne i nie zmieniłyby tak wiele w ogólnym spojrzeniu na kierunek polityki monetarnej. Obok zmiany o 75 pb. nie można jednak przejść obojętnie. Decyzja już wpłynęła w znaczącym stopniu na wyceny aktywów, rentowności obligacji i kurs walutowy. Przed decyzją uczestnicy rynku już wyceniali szybki cykl obniżek stóp procentowych, ale w stopniowych ruchach po 25 pb. Kolejne posiedzenia pokażą dokładny kierunek polityki monetarnej. Wydaje się jednak, że tak dużej jednorazowej obniżki już nie zobaczymy. Naszą uwagę będziemy kierować już na posiedzenia powyborcze. Wtedy powinniśmy dowiedzieć się, czy jest to rzeczywisty początek cyklu obniżek, chociaż ponowna pauza jest teraz bardziej prawdopodobna po tak dużym jednorazowym ruchu, który objął swoim zasięgiem oczekiwane obniżki do końca roku” – wskazuje Bartosz Wałecki, Analityk Michael / Ström Dom Maklerski.

Zobacz także: Akcje banków na GPW krwawią po decyzji RPP. Kurs polskiego złotego runął

 

Reklama

Roman Ziruk – starszy analityk Ebury – zauważa, że złoty znalazł się na deskach po decyzji RPP, która jest bardzo kontrowersyjna:

„Przed decyzją sugerowaliśmy, że choć pierwsza obniżka stóp w Polsce zbliża się wielkimi krokami, nie mamy mocnego przekonania, czy RPP zdecyduje się na taki ruch już we wrześniu. Konsensus ekonomiczny zakładał cięcie, ale nie był mocny. Wyraźniej przekonany o obniżce był rynek, nikt jednak nie przewidywał ruchu o takiej skali.

Decyzja ta jest bardzo kontrowersyjna. Uzasadnienie dla jakiejkolwiek obniżki stóp na tym etapie nie było mocne, natomiast obniżenie stóp o 75 pb. budzi zdumienie. Warto również wspomnieć, że obniżka jest silniejsza, niż sugerował w lipcu prezes Glapiński (wskazywał na możliwość cięcia o 25 pb.), a dodatkowo nastąpiła przy niespełnieniu jednego z warunków, jakie wyznaczył (inflacja nie spadła do poziomu jednocyfrowego).

W komunikacie Rada zwraca uwagę na pogorszenie sytuacji ekonomicznej i otoczenia zewnętrznego oraz wylicza argumenty za spadkiem presji cenowej. Zgodnie z interpretacją Rady dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co ma pomóc inflacji szybciej zejść do celu banku. Dodatkowo decydenci wskazali na opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę. Co istotne, komunikat nie zawiera żadnych jakkolwiek istotnych sugestii dotyczących przyszłości. Tym samym ciężar wyjaśnienia decyzji i zarysowania dalszych kroków spoczywa na mającym jutro konferencję prasową prezesie Glapińskim” – pisze w komentarzu Ziruk.

 

Reklama

 

„Śmierdzi wyborami”

Jednak inwestorzy i różni anonimowi użytkownicy X (dawniej Twitter) nie są już tak ostrożni w słowach. Przede wszystkim sugerują, że tak śmiała decyzja może mieć dużo wspólnego z wyborami, które mają się odbyć 15.10.2023.

Zobacz także: Co dalej ze złotym po szokującej decyzji RPP? Zobacz najnowsze prognozy dla polskiej waluty

 

 

Mówią o "scenariuszu tureckim". Przypomnijmy, że w Turcji bank centralny pod koniec 2022 roku obniżał stopy, gdy inflacja rosła.

Reklama

 

 

 

Pojawiły się na dawnym Twitterze również bardzo prześmiewcze wpisy:

Reklama

 

 

 

Reklama

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z obniżki stóp procentowych w polsce