Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: podwyżka EBC pod znakiem danych gospodarczych

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: podwyżka EBC pod znakiem danych gospodarczych  | FXMAG INWESTOR
matęriał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przed południem w strefie euro zostanie opublikowany bilans płatniczy za luty (prog. salda CA ok 10 mld euro) oraz finalny odczyt HICP za marzec. Z USA wieczorem (godz. 20:00) napłynie Beżowa Księga. Chociaż raport jest bogaty w opisy koniunktury 12 dystryktów Fed, inwestorzy raczej skupią się na ogólnej ocenie aktywności gospodarczej kraju (liczbie regionów, które się rozwijały), sytuacji rynku pracy i procesach cenowych. Zobaczymy również, jak ankietowane podmioty (banki, przedsiębiorstwa) zareagowały na wydarzenia związane SVB oraz Signature. Warto przypomnieć, że już w lutym raportowano spadek popytu na kredyt oraz zacieśnienie warunków finansowych.

 

 

EBC waha się co do skali majowej podwyżki?

Z zakończeniem europejskiej sesji napłynęły ciekawe wypowiedzi ze strony wiodącego członka EBC. Philip Lane (główny ekonomista banku centralnego, centrysta) w wywiadzie dla agencji Bloomberg sugerował, że 4 maja nastąpi podwyżka stóp procentowych, a jej skala będzie zależeć od napływających do tego momentu danych. Lane skupił się na trzech publikacjach, które zdeterminują czy będzie to +25, czy +50 pb. Jako pierwszą wymienił wstępne dane o inflacji HICP za kwiecień, nastąpienie zwracał uwagę na PKB za I kw. a na końcu mówił o kwartalnych badaniach ankietowych w sektorze bankowym (w kontekście czy nastąpiło dalsze zacieśnienie warunków kredytowych). W odniesieniu do tej ostatniej publikacji warto zauważyć, że już w styczniowym raporcie zwracano uwagę na „wyraźne zacieśnienie warunków kredytowych”, zmniejszenie popytu na finansowanie ze strony przedsiębiorstw oraz „silny spadek popytu na hipoteki”, co było rezultatem wyższych stóp procentowych słabych nastrojów konsumentów oraz pogarszających się perspektyw na rynku nieruchomości.

Biuletyn ekonomiczny: podwyżka EBC pod znakiem danych gospodarczych  - 1Biuletyn ekonomiczny: podwyżka EBC pod znakiem danych gospodarczych  - 1

Reklama

Wydaje się, że rozważania głównego ekonomisty EBC raczej mają na celu próbę przeniesienia dyskusji o stopach procentowych na majowe posiedzenie (wszystkie wymienione dane są w obrębie kilku dni od decyzji). Uniemożliwi to bardziej zdecydowane wypowiedzi poszczególnych członków, gdyż na tydzień przed posiedzeniem przyjęta jest zasada o braku komentarzy dotyczących polityki pieniężnej. Dodatkowo szanse na 50 pb. w maju wydają się być ograniczone niezależnie od danych. Zdecydowanie bezpieczniejszym podejściem i jednocześnie satysfakcjonującym zarówno jastrzębie, jak i gołębie skrzydło, będzie zacieśnienie polityki pieniężnej o 25 pb. i niezamykanie bieżącego cyklu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama