Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: Pierwsze jaskółki krajowej koniunktury w grudniu

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: Pierwsze jaskółki krajowej koniunktury w grudniu  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po wczorajszych, optymistycznych danych GUS o nastrojach krajowych konsumentów poznamy dziś pierwsze „twarde” dane. O 10:00 poda raport o kondycji polskiego rynku pracy w grudniu. Spodziewamy się kontynuacji zatrudnienia (+2,3% r/r) w sektorze przedsiębiorstw w dotychczasowym tempie oraz delikatnego przyspieszenia rocznej dynamiki wynagrodzeń (+14,7% r/r), choć tutaj dużą rolę będą odgrywały czynniki sezonowe.

Publikacja ponownie pokaże przeważającą część gospodarki z ujemnym funduszem wynagrodzeń w ujęciu realnym. Powinno to sprzyjać wygaszeniu wypowiedzi niektórych członków RPP o wstrzymaniu cyklu podwyżek, a nie jego zakończeniu.

Biuletyn ekonomiczny: Pierwsze jaskółki krajowej koniunktury w grudniu  - 1Biuletyn ekonomiczny: Pierwsze jaskółki krajowej koniunktury w grudniu  - 1

 

Mieszane dane z USA

Reklama

Czwartkowe dane z amerykańskiego rynku pracy były lepsze od oczekiwań. Liczba nowych zasiłków dla bezrobotnych spadła do 190 tys. (prog. 214 tys.) w tygodniu zakończonym 14. dnia stycznia. Był to jednocześnie najniższy odczyt od 9 miesięcy. Obecnie więc dane Departamentu Pracy nie wskazują na zwiększone ryzyko zwolnień pracowników pomimo pogarszającej się koniunktury.

W stagnacji znajduje się natomiast tamtejszy rynek nieruchomości. Zannualizowana, odsezonowana liczba wydawanych pozwoleń na budowę spadła do 1,33 mln w grudniu wobec 1,35 mln w listopadzie. Niedawna poprawa indeksów NAHB za styczeń sugeruje jednak, że sektor najgorsze może mieć już za sobą.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama