Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: intensywny dzień pod względem danych makro – najciekawsze na koniec

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny: intensywny dzień pod względem danych makro – najciekawsze na koniec | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środowy kalendarz makro otwierają dane o podaży pieniądza w strefie euro (kons. 1,1% r/r). Dane uzupełnią opublikowane wczoraj ankiety kredytowe z obszaru wspólnej waluty. Po południu przeniesiemy się za Ocean, skąd napłyną czerwcowe dane o sprzedaży nowych domów (kons. 725 tys.). Kulminacją dzisiejszych publikacji będzie rezultat lipcowego posiedzenia FOMC. Jest szeroki konsensus, że Rezerwa Federalna podniesie stopę Fed o 25 pb. do przedziału 5,25-5,50%. Kluczowe natomiast będzie jak Komitet oceni ostatni zestaw danych – mieszane odczyty z rynku pracy, niższą od oczekiwań inflację, lepsze publikacje z rynku nieruchomości oraz silne nastroje konsumentów.

 

Biuletyn ekonomiczny: intensywny dzień pod względem danych makro – najciekawsze na koniec - 1Biuletyn ekonomiczny: intensywny dzień pod względem danych makro – najciekawsze na koniec - 1

 

Dobre dane z USA, słabe ze strefy euro

Wczorajsze odczyty zza Atlantyku ponownie zaskoczyły pozytywnie. Szczególnie dobrze wypadły nastroje konsumentów badane przez Conference Board (117 pkt, kons. 111,8 pkt). Wskaźnik jednocześnie osiągnął najwyższe poziomy od dwóch lat, a składowa dotycząca oceny bieżącej sytuacji wyniosła 160 pkt – najwięcej od marca 2020 i relatywnie blisko wartości obserwowanych przed pandemią (przedział 160-175 pkt). Według ankietowanych Amerykanów dalej poprawiała się sytuacja na rynku pracy oraz kondycja finansowa rodzin. Szybciej od oczekiwań rosły również ceny nieruchomości w czerwcu badane przez S&P Case-Schiller (1,0% m/m, kons. 0,7% m/m).

Reklama

Z kolei w strefie euro publikacje ponownie zawiodły. Niemiecki Ifo obniżył się bardziej niż zakładali to ekonomiści (87,3 pkt, kons. 88 pkt, poprz. 88,5 pkt). Dynamika spadku komponentu przetwórstwa przemysłowa jest nadal silna (z -9,7 pkt do -14,2 pkt), a negatywne tendencje zostały również pogłębione w handlu oraz budownictwie. Z opublikowanych wczoraj przez EBC ankiet warunków kredytowych wynika, że dalej zacieśniały się warunki finansowania firm oraz gospodarstw domowych. Warto jednak zauważyć, że tempo zacieśnienia nieco się zmniejszyło. Wskaźnik popytu na kredyt dla przedsiębiorstw spadł natomiast do najniższego poziomu w historii badania (od 2003 r.) i wyniósł -42 pkt (poprz. - 38 pkt).

 

Biuletyn ekonomiczny: intensywny dzień pod względem danych makro – najciekawsze na koniec - 2Biuletyn ekonomiczny: intensywny dzień pod względem danych makro – najciekawsze na koniec - 2

 

Niska zmienność na bazowym FI przed posiedzeniem Fed

Dywergencja we wczorajszych publikacjach makroekonomicznych (w USA lepsze, a w strefie euro słabsze od oczekiwań odczyty) nie spowodowała większych zmian na obligacjach po obu stronach Oceanu. Krzywa UST nie reagowała na dane o nastrojach konsumentów czy te z rynku nieruchomości. Analogiczną sytuację obserwowaliśmy również w przypadku notowań bunda. Rynek wyraźnie stabilizował się przed dzisiejszym posiedzeniem FOMC i niepewnością co do przekazu ze strony członków Fed. Ostatecznie na głównych węzłach dochodowość amerykańskiego długu podniosła się o 4, 4 oraz 3 pb. do odpowiednio 4,85% (2Y), 3,90% (10Y) oraz 3,95% (30Y). W przypadku bunda zamkniecie na głównych węzłach było zbliżone do wczorajszego i wyniosło 3,24% (2Y), 2,41% (10Y) oraz 2,48% (30Y).

Dziś oczywiście wydarzeniem dnia będzie posiedzenie Rezerwy Federalnej. Podobnie jak rynek oczekujemy zacieśnienia polityki pieniężnej o 25 pb. przez FOMC. Jednocześnie, biorąc pod uwagę bilans danych makro za ostatnie tygodnie, przekaz ze strony Fed powinien nadal zakładać możliwość kolejnej podwyżki stóp procentowych w tym roku (zbieżność z dot plot opublikowanym w czerwcu).

Reklama

Chociaż nie uważamy, że podwyżka po lipcu zostanie dostarczona przez władze monetarne, utrzymanie takiej narracji pozwoli Komitetowi zmniejszać ryzyka wyceniania zbyt szybkich cięć przez rynek. Stąd poza zwiększoną zmiennością w okolicach publikacji decyzji i konferencji prasowej J. Powella (godz. 20:00-21:30) nie wykluczamy, że dług za Oceanem może znajdować się pod presją.

Zobacz także: Przed nami najważniejsze rynkowe wydarzenie tych wakacji - Kurs dolara (USD) zyskuje

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama