Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny – dane z krajowej gospodarki. Majowy odczyt zaburzony przez wyhamowanie w krajowej energetyce

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny – dane z krajowej gospodarki. Majowy odczyt zaburzony przez wyhamowanie w krajowej energetyce  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Druga runda krajowych danych przed nami

Po wczorajszej publikacji GUS o przemyśle i rynku pracy naszą uwagę przekierowujemy na publikacje o sprzedaży detalicznej i budownictwie o 10:00. Spodziewamy się wyhamowania tej pierwszej do 10,5% r/r z 19,0% r/r oraz przyspieszenia tej drugiej z 9,3% r/r do 14,5% r/r. Ostatni raz ten zestaw komentowaliśmy tutaj. Ponadto ważna będzie seria popołudniowych wystąpień bankierów centralnych na czele Fed z Jerome Powellem w Kongresie (o 15:30). W tle CNB podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych, w przypadku której rynek spodziewa się podwyżki o 1 p.p. do 6,75%.

Biuletyn ekonomiczny – dane z krajowej gospodarki. Majowy odczyt zaburzony przez wyhamowanie w krajowej energetyce  - 1Biuletyn ekonomiczny – dane z krajowej gospodarki. Majowy odczyt zaburzony przez wyhamowanie w krajowej energetyce  - 1

 

 

Odreagowanie energetyki

Roczna, nieodsezonowana dynamika produkcji przemysłowej podniosła się z 12,4% r/r w kwietniu do 15,0% r/r w maju. Wzrost jednak nie miał miejsca w przypadku odsezonowanej dynamiki, która zmalała z 15,6% r/r do 11,9% r/r, z czym koresponduje druga z rzędu ujemna miesięczna dynamika na poziomie -1,7% m/m SA.

Reklama

Biuletyn ekonomiczny – dane z krajowej gospodarki. Majowy odczyt zaburzony przez wyhamowanie w krajowej energetyce  - 2Biuletyn ekonomiczny – dane z krajowej gospodarki. Majowy odczyt zaburzony przez wyhamowanie w krajowej energetyce  - 2

Majowy odczyt jest zaburzony przez wyhamowanie w krajowej energetyce, która zmalała z +77,4% r/r jeszcze w marcu do +12,1% r/r w maju, natomiast znacznie mniejsze było wyhamowanie w samym przetwórstwie. Właściwie w przypadku większości podkategorii przetwórstwa odnotowaliśmy podniesie rocznej dynamiki, przy czym tylko dwie kategorie (odzież i elektronika) są poniżej zera. Po części to efekt sprzyjającej różnicy dni roboczych zarówno m/m, jak i r/r.

Natomiast żadnego spowolnienia nie odnotowują ceny w przemyśle, których roczna dynamika podniosła się do 24,7% r/r, choć skala wzrostów jest istotnie mniejsza niż w ostatnich miesiącach. Dodatkowo wzrosła liczba kategorii odnotowujących przyspieszenie z 4 do 7. Wzrosty cen były na tyle duże, że produkcja koksu i rafinacja ropy awansowała na drugą najważniejszą branżę w krajowym przemyśle, zrównując się z sektorem automotive.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama