Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Atak Rosji na Ukrainę – stan po 106 dniach

|
selectedselectedselected
Atak Rosji na Ukrainę – stan po 106 dniach
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Siły ukraińskie utrzymują większość pozycji w rejonie Siewierodoniecka i nie dopuszczają do odcięcia walczącego tam zgrupowania od sił w obwodzie donieckim. Według części źródeł wojska rosyjskie mają podchodzić pod Słowiańsk, osiągnęły także częściowy sukces atakując wzdłuż granicy obwodów donieckiego i ługańskiego, umacniając się w rejonie Komyszuwachy (na północ od Popasnej) oraz miejscowości Roty i Wozdwyżenka (na południowy wschód od Bachmutu).

 

Rosyjskie artyleria i lotnictwo kontynuują uderzenia na pozycje i zaplecze ukraińskie wzdłuż całej linii styczności (ostrzeliwane są m.in. Charków i Mikołajów) oraz w przygranicznych rejonach obwodów czernihowskiego i ługańskiego. Wrogie samoloty operujące z terytorium Białorusi zaatakowały także cele w obwodzie żytomirskim, z kolei wrogie rakiety uderzyły w obwodzie dniepropietrowskim. Ukraińskie lotnictwo miało natomiast uderzyć na pozycje rosyjskie w obwodzie chersońskim. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało, że od 24 lutego przeprowadziło ponad 1100 nalotów.

 

Reklama

Minister obrony Ukrainy Ołeksy Reznikow poinformował, że do wykonywania zadań bojowych gotowe są przekazane przez Polskę armatohaubice samobieżne 155 mm Krab, a w rejonach walk wykorzystywane są już cztery inne systemy artyleryjskie tego kalibru (M109A3, CAESAR, M777 i FH70). Łącznie armia ukraińska miała dotychczas otrzymać 150 systemów artyleryjskich konstrukcji zachodniej i ponad 50 posowieckich. Liczba amunicji 155 mm ma o 10% przekraczać pozostałe zapasy posowieckiej amunicji artyleryjskiej wszystkich ciężkich kalibrów (122 mm, 152 mm i 203 mm). Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozpoczęły czterotygodniowe szkolenie żołnierzy ukraińskich w zakresie obsługi wieloprowadnicowych wyrzutni pocisków rakietowych.

 

Waszyngton i Londyn zadeklarowały gotowość przekazania Ukrainie w przyszłości większej liczby systemów (zależnie od źródła w pierwszej dostawie ma być ich łącznie 7 lub 10). Według doniesień medialnych niemieckie systemy obrony przeciwlotniczej IRIS-T oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych MARS II dotrą na Ukrainę nie wcześniej niż w listopadzie lub grudniu.

 

Według informacji rosyjskiego portalu Meduza tzw. republiki ludowe doniecka i ługańska oraz okupowane terytoria obwodów chersońskiego i zaporoskiego mają zostać zjednoczone w jeden okręg w ramach Federacji Rosyjskiej. Nowa jednostka administracyjna ma powstać po przeprowadzeniu referendów o integracji z Rosją. Na razie rozpoczęto rekrutację personelu do pracy w administracjach samozwańczych „republik” Donbasu, a także w administracjach cywilno-wojskowych w obwodach chersońskim i zaporoskim.

Reklama

 

Pozyskani urzędnicy mają przygotować referenda „zjednoczeniowe”, które mogłyby zostać przeprowadzone w połowie lipca lub 11 września. Jednocześnie władze kolaboranckie zdają sobie sprawę, że referenda na okupowanych terenach południowej Ukrainy spotkają się z bojkotem większości ludności i chcąc uniknąć blamażu rozważają zastąpienia ich „sondażem społecznym”. Według ukraińskiego wywiadu wojskowego ludzie są proszeni przez telefon o odpowiedź na szereg pytań, mających zbadać ich stosunek do Rosji, wojny, okupacji i osobiście Putina. Większość respondentów ma odmawiać odpowiedzi na pytania.

 

Sąd Najwyższy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) skazał na śmierć dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka za udział w walkach po stronie ukraińskiej. Ochotnicy zostali uznani za winnych „popełnienia działań mających na celu przejęcie władzy i obalenie ustroju konstytucyjnego DRL”. Szef tzw. DRL Denys Puszylin zapowiedział, że prace „trybunału” mającego osądzić obrońców zakładów „Azowstal” rozpoczną się do końca lata... czytaj więcej

 

Reklama

Czytaj więcej

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama
Reklama