Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyższe stopy procentowe mogą być przydatne! Trzeba tylko umieć je dobrze wykorzystać

|
selectedselectedselected
Wyższe stopy procentowe mogą być przydatne! Trzeba tylko umieć je dobrze wykorzystać | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pod koniec 2021 r., stało się bardziej prawdopodobne, że banki centralne w głównych gospodarkach zakończą erę ultra niskich stóp procentowych, na rynku długu doszło do silnych zmian. Rentowność obligacji zaczęły szybko piąć się w górę, a ich cena spadała w najszybszym tempie od końca lat ’70. Obecnie, stopy procentowe na globalnych rynkach utrzymują się na wieloletnich szczytach, co dla inwestorów stwarza atrakcyjne możliwości, zarówno jeśli chodzi o obligacje, jak i inne klasy aktywów. Ponadto w 2024 r. główne banki centralne jak Fed i EBC prawdopodobnie rozpoczną cykl obniżek stóp procentowych. Uważamy więc, że obecne otoczenie na rynku długu jest atrakcyjną szansą dla konserwatywnych inwestorów, którzy mogą zdywersyfikować swój portfel o atrakcyjne aktywa, z których będą czerpać dochody przez następne kilka lat.

 

Ekspozycję w ramach tego tematu inwestycyjnego można uzyskać np., poprzez obligacje skarbowe, fundusze obligacji skarbowych czy fundusze ETF. Atrakcyjne perspektywy mają także obligacje korporacyjne, jednak preferowaną przez nas kategorią są obligacje o ratingu inwestycyjnym (ang. investment grade). W otoczeniu spadających stóp procentowych dobrze powinny sobie radzić również spółki i fundusze z ekspozycją na sektor infrastruktury. Branża ta, która jest bardzo kapitałochłonna odnotuje bowiem niższe koszty z tytułu zadłużenia.

 

Zobacz także: Inwestujesz na rynku akcji albo planujesz zacząć w 2024 roku? Sprawdź jakimi tematami powinieneś się zainteresować

Reklama

 

 

Zwracamy jednocześnie uwagę na ryzyka. Rosnące koszty zadłużenia i obawy o długoterminową obsługę zadłużenia mogą powodować presję na wyceny obligacji bardziej zadłużonych przedsiębiorstw. Mimo iż obecne prognozy mówią o postępującej dezinflacji, to zagrożeniem byłby ponowny wzrost cen w gospodarkach, który skłoniłby banki centralne do zrewidowania polityki monetarnej, co mogłoby oznaczać brak przewidywanych na 2024 r. obniżek stóp procentowych.

 

Wyższy poziom stóp procentowych czyni bardziej atrakcyjnym zakup certyfikatów strukturyzowanych. Jest to rodzaj instrumentu finansowego, w ramach którego jego sprzedawca i nabywca umawiają się, że jeśli w danym okresie czasu zostanie zrealizowany określony scenariusz (np. wzrost lub spadek instrumentu bazowego) posiadacz certyfikatu otrzyma określony zysk. Certyfikaty są bardzo elastycznymi instrumentami, dlatego ich konstrukcja może opierać się na produktach z warunkową lub nawet pełną ochroną kapitału inwestora. Dzięki temu, konserwatywny inwestor może np. uzyskać w swoim portfelu ekspozycję na np. koszyk akcji kilku spółek nie ryzykując utraty zainwestowanych środków. W okresie do wykupu certyfikatu, może on również uzyskiwać wypłaty kuponów, podobnie jak w przypadku obligacji.

Reklama

 

Wyższe stopy procentowe mogą być przydatne! Trzeba tylko umieć je dobrze wykorzystać - 1Wyższe stopy procentowe mogą być przydatne! Trzeba tylko umieć je dobrze wykorzystać - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama