Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestujesz na rynku akcji albo planujesz zacząć w 2024 roku? Sprawdź jakimi tematami powinieneś się zainteresować

|
selectedselectedselected
Inwestujesz na rynku akcji albo planujesz zacząć w 2024 roku? Sprawdź jakimi tematami powinieneś się zainteresować | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poniżej przedstawiamy streszczenie Tematów Inwestycyjnych 2024, które zawierają oczekiwania Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas odnośnie zachowania się poszczególnych klas aktywów i sektorów na rynkach finansowych oraz trendów gospodarczych w nadchodzących kwartałach. Wybraliśmy sześć kierunków inwestycyjnych, które powinny dostarczyć inwestorom przewagę w obecnym otoczeniu. Pierwszy temat poświęcony jest propozycji spektrum inwestycyjnego dla inwestora konserwatywnego w okresie wysokich stóp procentowych. Drugi poświęciliśmy możliwościom inwestycyjnym związanym z nakładami przedsiębiorstw na zwiększenie produktywności oraz zmianom w łańcuchach dostaw w wielobiegunowym świecie.

 

W kolejnym temacie zwracamy uwagę na trend transformacji energetycznej i elektryfikacji. Czwarty dotyczy dywersyfikacji inwestycji akcyjnych poza największe, amerykańskie spółki technologiczne (ang. Magnificent 7), które zdominowały stop zwrotu indeksów w 2023 r. Piąty temat również dotyczy dywersyfikacji – tym razem przez pryzmat budowy portfela inwestycyjnego w okresie wyższej zmienności oraz wyższej inflacji, z czym wiąże się konieczność dodania do spektrum inwestycyjnego innych klas aktywów jak surowce albo produkty strukturyzowane. W ostatnim temacie zwracamy natomiast uwagę na długoterminowe trendy w obszarze ochrony zdrowia i demografii.

 

Zobacz także: Polityczne portfele – co skrywają i czy ujawniają w jakie akcje warto inwestować?

Reklama

 

 

W kontekście prognoz gospodarczych na 2024 rok uważamy, że będziemy mieli do czynienia z umiarkowanym spowolnieniem gospodarczym na świecie. Spodziewamy się dołka koniunktury w strefie euro na przełomie 2023 i 2024 r., natomiast gospodarka amerykańska swoje minimum powinna osiągnąć w I kwartale przyszłego roku. Obserwowane obecnie spowolnienie wynika przede wszystkim z opóźnionych efektów podwyżek stóp procentowych przez banki centralne, wyczerpywaniem się nadwyżkowych oszczędności, zgromadzonych w trakcie pandemii COVID-19 przez konsumentów w Stanach Zjednoczonych oraz mniejszej skali wydatków fiskalnych. Z drugiej strony efekty spowolnienia będą łagodzone przez niższe tempo inflacji. Pozwoli to na odbicie dynamiki realnych wynagrodzeń, co powinno korzystnie wpłynąć na konsumpcję w 2024 r.

Ponadto dezinflacja otworzy drogę do obniżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (w kwietniu’24) oraz amerykańską Rezerwę Federalną (w maju’24). Docelowo na koniec roku prognozujemy, że stopa referencyjna EBC wyniesie 3,25%, a w przypadku Fed będzie to przedział 3,75-4,00%. Stabilizacja koniunktury gospodarczej w połączeniu z rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych przełoży się naszym zdaniem na dalsze osłabienie amerykańskiego dolara względem głównych walut, a kurs EUR/USD powinien w horyzoncie kolejnego roku rosnąć do 1,15.

 

Reklama

Jeżeli chodzi o krajową gospodarkę, to dołek koniunktury mamy już za sobą. Spodziewamy się więc odbicia dynamiki PKB z 0,2% w 2023 r. do 4,0% w 2024 r. Tempo inflacji powinno stabilizować się w okolicach ok. 6% w ujęciu rocznym, czyli cały czas powyżej celu inflacyjnego NBP. W związku z tym oczekujemy stabilizacji stóp procentowych w Polsce w kolejnych miesiącach, a pierwsze obniżki będą możliwe w IV kwartale 2024 r. – nasza prognoza stopy referencyjnej na koniec roku to 5,25%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama