Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyniki finansowe spółki giełdowej IMC z 4Q22 – sprzedaż zbóż i wpływ konfliktu Rosji z Ukrainą

|
selectedselectedselected
Wyniki finansowe spółki giełdowej IMC z 4Q22 – sprzedaż zbóż i wpływ konfliktu Rosji z Ukrainą | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sprzedaż zbóż w 4Q22 wyższa od naszych oczekiwań o 12%, ale ryzyko związane kolejną rosyjską ofensywą rośnie i może wpływać na negatywny sentyment do walorów IMC

 

IMC zebrała na Ukrainie w 2022 r.:

  • 121,9 tys. ton pszenicy ozimej (plon 6,7 t/ha, +18% rdr) oraz
  • 64,2 tys. ton słonecznika (plon 3,4 t/ha, -3 % rdr).

 

Obecnie grupa kontynuuje zbiory kukurydzy - głównej uprawy IMC (42% banku ziemi było obsiane kukurydzą w 2022 r.). Na dzień 1 lutego 2023 r. zebrano już zboże z 70% powierzchni zasianej kukurydzą. Plon kukurydzy wyniósł 10,7 t/ha (10,6 t/ha w 2021 r.). Dotychczasowy rekord padł w 2018 r. kiedy Grupa wypracowała wynik na poziomie 11,1 t/ha.

Reklama

Jesienią ubiegłego roku pszenica ozima została zasiana na powierzchni prawie 33 tys. ha, co stanowi 80% więcej niż tradycyjna powierzchnia uprawy zbóż ozimych w spółce w latach poprzednich. Zboże już wykiełkowało i obecnie jest w dobrej kondycji.

 

 

IMC podało, że ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę i blokadę morskich szlaków eksportowych wolumen sprzedaży zbóż i roślin oleistych grupy zmniejszył się o 35% w 2022 r. do 483 tys. ton w 2022 r. W 2022 roku spółka musiała opracować alternatywne drogi eksportu przez zachodnie granice Ukrainy, ale nie mogły one w pełni zrekompensować wolumenów realizowanych przez porty Morza Czarnego.

Spółka poinformowała również, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy po wznowieniu eksportu (maj-lipiec 2022) IMC eksportowała średnio ok. 14 tys. ton zboża miesięcznie, wobec 70 tys. ton średnio miesięcznie w czasach przedwojennych. W sierpniu 2022 r. częściowo wznowiono eksport przez czarnomorskie porty Ukrainy dzięki czemu udało się zwiększyć wolumen załadunku surowca na poziomie zbliżonym do przedwojennego. W grudniu 2022 roku IMC wysłała ok. 66 tys. ton zboża i roślin oleistych.

Reklama

 

Równolegle spółka przygotowuje się do wiosennej kampanii siewnej 2023 roku. Trwa zakup wszystkich niezbędnych środków produkcji oraz naprawa maszyn rolniczych. Wiosną tego roku IMC planuje mieć obsiane 100% swojego banku ziemi (120 tys. ha).

 

Opinia: NEUTRALNA Produkcja pszenicy ozimej okazała się o 17% wyższa niż oczekiwaliśmy, dlatego końcowy plon za 2022 może okazać się wyższy o ok. 20kt w porównaniu do naszych wcześniejszych szacunków. Implikowana w 4Q22 również była wyższa o 12% i wyniosła ok. 191 tys. ton w porównaniu do naszych szacunków wyników za 4Q22. W ujęciu rachunkowym nie widzimy obecnie podstaw do podnoszenia szacunku wyniku księgowego za 4Q22, co wynika z alokacji kosztów w odniesieniu do rozpoznanego przychodu oraz specyfiki rozpoznawania zysków na produkcji biologicznej w drugim kwartale roku obrotowego. Z punktu widzenia przepływów pieniężnych wyższa sprzedaż może wiązać się z dodatkowymi wpływami rzędu USD 4mn, co może mieć duże znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej. Opublikowane dane wyglądają dość optymistycznie, jednak w związku z przewidywaną przez specjalistów i agencje wywiadowcze kolejną rosyjską ofensywą w regionie Charkowa, ryzyko geopolityczne może przeważać w najbliższym czasie nad dobrymi danymi operacyjnymi.

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama