Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyniki finansowe dla spółki XTB: kolejny mocny kwartał [raport na zlecenie GPW]

|
selectedselectedselected
Wyniki finansowe dla spółki XTB: kolejny mocny kwartał [raport na zlecenie GPW] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

– W pierwszych 25 dniach października spółka pozyskała 14,1 tys. nowych klientów, więc jest na dobrej drodze do przebicia w 4Q’22 celu na co najmniej 40tys. nowych klientów.

− Klienci zdeponowali w tym kwartale 797mln PLN netto (vs. 845mln PLN w 2Q’22).

− Koszty wzrosły o 56% r/r, w tym koszty marketingu o 96% r/r. Zarząd podtrzymuje prognozę wzrostu kosztów na ten rok o 50-55% r/r, w tym kosztów marketingu o 70-75% r/r.

− Średni koszt pozyskania klienta spadł o 9% kw/kw do 1084 PLN.

 

Reklama

Wyniki finansowe dla spółki XTB: kolejny mocny kwartał [raport na zlecenie GPW] - 1Wyniki finansowe dla spółki XTB: kolejny mocny kwartał [raport na zlecenie GPW] - 1

 

Komentarz:

Trzeci kwartał z rzędu bardzo mocnych wyników. Operacyjnie był to praktycznie bliźniaczy kwartał do 2Q’22. Zysk netto jest jednak lepszy kw/kw, dzięki wyższym przychodom finansowym kw/kw (32mln PLN vs. 16mln PLN w 2Q’22 - my zakładaliśmy 24mln PLN). Liczba aktywnych klientów była poniżej naszych oczekiwań, ale wygenerowali oni wolumen obrotu 9% powyżej naszych założeń. Co więcej, nieznacznie lepsza była również rentowność obrotu, co pozwoliło na przebicie naszej prognozy przychodów o 12%. Jeśli chodzi o koszty marketingu to były one zbliżone do naszych oczekiwań, pomimo wyższej akwizycji nowych klientów. Oznacza to, że średni koszt pozyskania klienta spadł kw/kw nawet bardziej niż zakładaliśmy. Nasza prognoza zysku netto na ten rok wymaga podniesienia do 820-860mln PLN, ale wpływ powyższych wyników na nasze założenia odnośnie kolejnych lat jest raczej niewielki. Zastanawia bowiem niewielki przyrost liczby aktywnych klientów w ostatnich dwóch kwartałach, pomimo akwizycji nowych na poziomie 30% bazy aktywnych z kwartału wcześniej. Pozytywnie można odebrać jednak zatrzymanie wzrostu średniego kosztu pozyskania nowego klienta, który trwał nieprzerwanie od ostatnich 5 kwartałów. Podtrzymujemy pozytywne nastawienie do spółki. W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu wypłaty 75% dywidendy, może ona sięgnąć 22-23% DY.

 

Wyniki finansowe dla spółki XTB: kolejny mocny kwartał [raport na zlecenie GPW] - 2Wyniki finansowe dla spółki XTB: kolejny mocny kwartał [raport na zlecenie GPW] - 2

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama