Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Potężna firma technologiczna kupiła udziały w londyńskiej giełdzie. Spółka znanego miliardera liczy na 5 mld dolarów!

|
selectedselectedselected
Potężna firma technologiczna kupiła udziały w londyńskiej giełdzie. Spółka znanego miliardera liczy na 5 mld dolarów! | FXMAG INWESTOR
freepik.com / Wikimedia / Wielka firma technologiczna kupiła udziały w londyńskiej giełdzie
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Microsoft kupi pakiet około 4% udziałów w London Stock Exchange Group. Firma założona przez Billa Gatesa zawiązała strategiczne partnerstwo z londyńską giełdą na 10 lat.

Rusza współpraca biznesowa Microsoftu i London Stock Exchange Group (LSEG). Ma polegać m.in. na migracji platformy danych londyńskiej giełdy oraz innej infrastruktury technicznej do Microsoft Azure - platformy cloud computing prowadzonej przez giganta technologicznego. Microsoft liczy na 5 mld USD przychodów z tytułu tej współpracy w 10 lat.

Komunikat w tej sprawie rozszedł się po mediach dziś. Podczas dzisiejszej sesji kursy obu wielkich firm rosną po około 2%. Od początku roku wycena LSEG zwiększyła się o 10%, a Microsoftu spadła o -26%.

 

Szczegóły wejścia Microsoftu do LSE

Reklama

Microsoft odkupi udziały LSEG od konsorcjum Blackstone - Thomson Reuters w I kwartale 2023 za około 1,5 mld GBP. „Jesteśmy zachwyceni, że możemy powitać Microsoft jako udziałowca. Wierzymy, że nasze partnerstwo z Microsoftem przekształci sposób, w jaki nasi klienci odkrywają, analizują i handlują papierami wartościowymi na całym świecie, i z czasem stworzy znaczną wartość. Z niecierpliwością czekamy na realizację tego potencjału” - powiedział David Schwimmer, prezes London Stock Exchange Group.

W ramach partnerstwa, giełda zobowiązała się do minimalnych wydatków związanych z chmurą Azure w wysokości 2,8 mld USD. Kwota ta może wzrosnąć, w zależności od sukcesu partnerstwa i popytu na platformę danych LSEG. „Postępy w zakresie technologii cloud computing i AI przekształcą sposób, w jaki instytucje finansowe badają i dokonują transakcji w ramach różnych klas aktywów, a także dostosowują się do zmieniających się warunków rynkowych” - powiedział w oświadczeniu prezes Microsoftu Satya Nadella. 

Jednocześnie współpraca ta ma znacznie zwiększyć przychody giełdy LSE. „To strategiczne partnerstwo jest znaczącym kamieniem milowym na drodze LSEG do stania się wiodącą globalną infrastrukturą rynków finansowych i firmą zajmującą się danymi, a także przekształci doświadczenia naszych klientów" - powiedział w oświadczeniu David Schwimmer, prezes LSEG.

Microsoft i LSE będą współpracować przy tworzeniu danych nowej generacji, analityki i rozwiązań infrastruktury chmury w segmentach Microsoft Azure, AI i Teams. Scott Guthrie, wiceprezes Microsoftu, ma zostać dyrektorem w LSEG.

Przypomnijmy, że w 2021 roku grupa LSE kupiła firmę zajmującą się danymi i handlem nimi – chodzi o Refinitiv. Giełda zapłaciła za nią 27 mld USD. LSE zapewnia, że dzięki tej transakcji poczyniła spore postępy w dostarczaniu danych w chmurze na swoją platformę.

Zobacz również: Oto jak Warren Buffett zabezpiecza interesy Berkshire Hathaway na wypadek swojej śmierci

Reklama

 

 

Na czym dokładnie będzie polegała współpraca Microsoftu i LSE

“Wspólnie cieszymy się na możliwość wzmocnienia przyszłości rynków finansowych poprzez dostarczanie danych nowej generacji, rozwiązań analitycznych i przestrzeni roboczej, które zmieniają sposób, w jaki firmy łączą się, badają, analizują, współpracują i dokonują transakcji w całym łańcuchu wartości rynków finansowych” – twierdzi Microsoft w oficjalnym komunikacie. „Organizacje w całym łańcuchu wartości rynków kapitałowych muszą stawić czoła coraz bardziej złożonemu środowisku operacyjnemu, w którym występują niekorzystne czynniki makroekonomiczne, ściślejsze kontrole regulacyjne, a tradycyjne źródła przychodów stają się coraz trudniejsze. Warunki te wywierają większą presję na firmy, aby wymyśliły nowe modele biznesowe i robiły więcej za mniej. Jednak ich dotychczasowe platformy, ograniczenia skali i przeciążenie danymi utrudniają im dostarczanie najlepszych doświadczeń, spostrzeżeń i narzędzi. Wymaga to podejścia do transformacji cyfrowej, której podstawą jest nowoczesna technologia chmury i AI. LSEG już zaczął rozwiązywać te problemy dla swoich klientów, a dzięki temu strategicznemu partnerstwu przyspieszymy tę transformację” - dodaje.

W ramach partnerstwa dokona się cyfrowa transformacja infrastruktury technologicznej LSEG oraz platform danych i analiz na chmurę Microsoft. Obejmie to platformy Refinitiv, które już teraz zasilają ponad 40 000 instytucji finansowych w 190 krajach danymi, analizami i wnioskami dotyczącymi milionów aktywnych baz danych szeregów czasowych, dziennych wycen, transakcji giełdowych i instrumentów pochodnych, notowań akcji oraz znaczących badań nad spółkami publicznymi i prywatnymi.

Reklama

„Będziemy współtworzyć otwartą, scentralizowaną platformę danych finansowych, umożliwiającą bezproblemową demokratyzację danych, współpracę i nowe możliwości monetyzacji w całym ekosystemie usług finansowych. Pozwoli to odblokować nowe oferty dla klientów” – zapewnia Microsoft. „Społeczność rynków finansowych spędza znaczną część dnia pracując na wielu terminalach i platformach, z różnymi zbiorami danych i narzędziami analitycznymi o ograniczonych możliwościach współpracy. Aby zwiększyć produktywność, będziemy współpracować nad stworzeniem otwartego, uniwersalnego rozwiązania w zakresie analityki danych, co zmieni doświadczenia klientów” - dodaje.

Pojawić się ma nowa generacja LSEG Workspace na platformie Microsoft Teams, która będzie umożliwiać szybsze i łatwiejsze rozumienie trendów, analizę ryzyka, budowanie scenariuszy przy jednoczesnym spełnieniu rygorystycznych wymogów w zakresie bezpieczeństwa, prywatności. „Dodatkowo, dzięki rozszerzonej integracji z programem Excel, klienci będą mogli tworzyć modele finansowe, uruchamiać analitykę danych i wizualizacje przy użyciu treści LSEG dostarczanych w programie Excel i pracować bezproblemowo między LSEG Workspace i Microsoft 365. Początkowo nacisk zostanie położony na zapewnienie interoperacyjności między LSEG Workspace a Microsoft Teams, Excel i PowerPoint z innymi aplikacjami Microsoft, a w przyszłości zostanie dodana nowa wersja LSEG Workspace, dostępna w całości w ramach pakietu Microsoft 365” – tłumaczy Microsoft.

Microsoft zapewnia także, że będzie współpracować z LSEG w celu współtworzenia rozwiązań analitycznych i modelowych nowej generacji, które będą oparte na chmurze i umożliwią tworzenie, walidację, diagnostykę i wdrażanie modeli przy użyciu Microsoft Azure AI, Synapse, Power BI, Excel i Teams z zaawansowanymi możliwościami analitycznymi i modelowymi LSEG.

„Umożliwi to bankierom inwestycyjnym, handlowcom, zarządzającym majątkiem i aktywami, a także menedżerom ds. ryzyka, zgodności, strategii i doradztwa wydajne i bezproblemowe uruchamianie modeli analitycznych na hiperskalę w odniesieniu do danych. Zbudowane na bazie Azure Synapse, Azure Machine Learning i Azure Purview nowe rozwiązania analityczne i modelujące oparte na chmurze umożliwią użytkownikom bezpieczne i pewne eksponowanie, udostępnianie i współpracę w zakresie danych własnych i innych podmiotów, spełniając rygorystyczne wymagania dotyczące prywatności, bezpieczeństwa i zgodności z przepisami, eliminując potrzebę przenoszenia lub kopiowania danych do innej lokalizacji. Ponadto analitycy ilościowi, naukowcy zajmujący się danymi i inżynierowie będą mogli budować niestandardowe modele, aby płynnie napędzać swoje analizy i podejmowanie decyzji. Oba te rozwiązania mogą pomóc organizacjom poświęcić mniej czasu, pieniędzy i wysiłku na budowę i utrzymanie własnej infrastruktury” – stwierdza Microsoft.

Zobacz również: Inwestorzy grający na spadek spółki Tesla zarobili miliardy

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama