Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestorzy grający na spadek spółki Tesla zarobili miliardy. Majątek Elona Muska stopniał w 12 miesięcy o 100 mld dolarów!

|
selectedselectedselected
Inwestorzy grający na spadek spółki Tesla zarobili miliardy. Majątek Elona Muska stopniał w 12 miesięcy o 100 mld dolarów! | FXMAG INWESTOR
Inwestorzy grający na spadek spółki Tesla zarobili miliardy. Majątek Elona Muska stopniał w 12 miesięcy o 100 mld USD!
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Majątek Elona Muska stopniał w tym roku o 100 mld USD. Głównie przez to, że kurs Tesli spadł o ponad 50%, na czym zarabiają tzw. short-sellerzy.

Według S3 Partners, firmy analitycznej z Wall Street, inwestorzy grający na spadek akcji spółki Tesla zarobili w 2022 roku już 11,6 mld USD przy 19,6 mld USD zainwestowanych w „krótkie” pozycje. Nieprzychylni Elonowi Muskowi przeżywają wreszcie chwile triumfu.

 

Reklama

Czemu wycena spółki Tesla drastycznie spada

Co ciekawe, Elon Musk sprzedaje swoje własne akcje Tesli. Obiecywał publicznie, że skończył ze sprzedażą w sierpniu 2022, ale nadal to robi. Jego majątek stopniał o 100 mld USD od listopada 2021, do 171 mld USD. W tym roku kurs akcji spółki Tesla poszedł w dół już o -51%.

 

Notowania spółki Tesla na tle Nasdaq Composite 

Źródło: TradingView

Reklama

 

Tesla w ogóle nie ma dobrego czasu

Spółka straciła mocno na wycenie nie tylko z powodu odwrotu kapitału od sektora technologicznego w obliczu podwyżek stóp, ale również przez to, że została oskarżona o kłamstwo co do funkcji self-driving. Oferowane przez nie funkcje Autopilot i Full Self-Driving (FSD) zostały uznane za zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, a nie w pełni autonomiczne systemy do jazdy. Poza tym, National Highway Traffic and Safety Administration prowadzi dochodzenie w sprawie wypadków z udziałem aut Tesla które jechały właśnie korzystając z autopilota i FSD.

Jednym z inwestorów, którzy namiętnie szortują Teslę jest słynny Jim Chanos

Jest to inwestor specjalizujący się właśnie w zarabianiu na spadkach kursów spółek giełdowych. Kilka miesięcy temu mówił, że spółka Muska przypomina mu Cisco z lat 1999-2000, bo wtedy inwestorzy grali pod wielki rozwój tej firmy w wielu segmentach, ale do dziś nie spełniła ona tych oczekiwań. I podobnie jest z Teslą – jest ona wyceniana na wielokrotność rocznych przychodów, bo inwestorzy mają wizję, że firma Muska odegra wielką rolę w „zielonej rewolucji” i odniesie globalny sukces, dzięki charyzmatycznemu liderowi, ale niekoniecznie tak musi się stać, wskazuje Chanos.

Zobacz również: Słynny inwestor Michael Burry zdradza na Twitterze, że lubi Hong Kong

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Czy magia Elona Muska przestaje działać?

Warto zwrócić uwagę, jak bardzo stopniał w tym roku majątek Elona Muska. Co prawda SpaceX poczyniło znaczne postępy w rozwoju swojej rakiety Starship, to jednak gros jego wartości to akcje Tesli (Musk ma 15% udziału), które spadły o połowę. Według Bloomberg Billionaires Index, majątek Muska spadł w tym roku o ponad 100 mld USD, do 171 mld USD, co jest największym nominalnie spadkiem w historii rankingu.

W szczytowym momencie, 12 miesięcy temu Musk był wart około 340 mld USD. Nadal jest najbogatszy na świecie, ale inni miliarderzy odrobili w tym roku różnicę w rankingu do twórcy Tesli.

 

TOP 10 najbogatszych - Bloomberg Billionaires Index 

Reklama

Źródło: Bloomberg

 

W poprzednich latach Muskowi udawało się przekonać pracowników oraz inwestorów, że jest nie tylko kompetentnym managerem, ale że jest też geniuszem i wizjonerem. Teraz jednak coraz bardziej ten wizerunek się sypie. Przejęcie Twittera pogłębiło chaos, bo rynek interpretuje sprzedaż akcji Tesli jako pozyskiwanie środków na poprawę sytuacji firmy z branży mediów społecznościowych. Inwestorzy martwili się dodatkowo o operacje Tesli w Chinach, które musiały zmagać się z surową polityką zero-COVID.

Zobacz również: W co inwestować w ciągu 5 najbliższych lat – radzą miliarderzy

 

Reklama

Jak długo jeszcze Elon Musk utrzyma się na pozycji najbogatszej osoby na świecie?

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama