Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w czerwcu i lipcu 2023 roku

|
selectedselectedselected
Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w czerwcu i lipcu 2023 roku | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W poniedziałek 17 lipca Votum opublikował miesięczne dane dotyczące segmentu dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach kredytowych (odnośnik) za czerwiec (liczba wyroków oraz liczba pozyskanych umów) i lipiec (planowana liczba posiedzeń sądowych).

Zobacz także: Sezon wyników finansowych oznacza rajd amerykańskich spółek? W tym roku może być inaczej!

 

Wyroki w segmencie dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach walutowych kredytów hipotecznych. Liczba wyroków, która zapadła w czerwcu w sądach obu instancji wyniosła 1 233 wyroków. W sądach pierwszej instancji liczba wyroków wyniosła 961 (z czego 94% stanowiły wyroki ustanawiające nieważność umów, a zaledwie 3% wyroków to oddalenia powództwa w całości). W sądach drugiej instancji zapadło łącznie 272 wyroków (z czego 96% wyroków zasądzało nieważność umowy). Czerwiec był miesiącem, gdzie łączna ilość wyroków wzrosła (23% zmiana wobec maja). Pod względem łącznej ilości wyroków czerwiec był drugim rekordowy miesiącem dotychczas zaraportowanym. Zarząd Votum w komentarzu prasowym zwraca uwagę na najwyższą jak dotąd liczbę prawomocnych wyroków zapadłych w czerwcu. Potwierdza to, że sądy nie tylko wróciły do normalnego trybu orzekania, po chwilowej dezorganizacji związanej z uchwałą SN dotyczącą składów sędziowskich w sądach odwoławczych, ale wykazały się jeszcze wyższą efektywnością. Zarząd wskazuje też na to, że Grupa Votum jest na dobrej drodze do przekroczenia liczby 300 orzeczeń prawomocnych w najbliższych miesiącach, a pod koniec roku ta liczba może zbliżyć się do 500.

Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w czerwcu i lipcu 2023 roku - 1Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w czerwcu i lipcu 2023 roku - 1

Reklama

 

Liczba posiedzeń sądowych w sprawach o dochodzenie roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach kredytowych. W lipcu Votum ma zaplanowane 1 792 posiedzeń sądowych w sprawach dotyczących klauzul abuzywnych, co jest liczbą o jedną trzecią niższą niż ta raportowana dla czerwca. W tym przypadku jest to typowy sezonowy spadek związanym z wejściem w okresem wakacyjnym.

Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w czerwcu i lipcu 2023 roku - 2Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w czerwcu i lipcu 2023 roku - 2

 

Nowi klienci w segmencie dochodzenia roszczeń abuzywnych od umów walutowych kredytów hipotecznych. W czerwcu liczba nowo zawartych kontraktów wyniosła 1 861, co jest daje aż 158% poprawę rok-do-roku. Skumulowana ilość podpisanych umów w roku bieżącym (styczeń – czerwiec) wyniosła 7 433, co stanowi 54% wzrost rok-do-roku. Pokazuje to, że zainteresowanie klientów jest dużo wyższe w tym roku. Zarząd Votum w komentarzu prasowym wskazuje, że „efekt TSUE” trwale wpłynie na skłonność klientów, dotychczas niezdecydowanych na zlecenie swojej sprawy bankowej, do korzystania z usług Grupy Votum. Votum chce utrzymać wolumen nowych spraw na porównywalnych poziomach również w kolejnych miesiącach. Co więcej, cel sprzedażowy na ten rok został podniesiony – Grupa oczekuje zawarcia w tym roku nawet do 20 tysięcy umów z nowymi klientami, wobec 15 tys. wcześniej zakładanych.

Reklama

Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w czerwcu i lipcu 2023 roku - 3Votum: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w czerwcu i lipcu 2023 roku - 3

 

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama