Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uwaga rynków skupiona na polityce monetarnej USA. Już wkrótce nowe istotne wiadomości

|
selectedselectedselected
Uwaga rynków skupiona na polityce monetarnej USA. Już wkrótce nowe istotne wiadomości
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ubiegły tydzień był w szczególności udany dla zarządzających funduszami akcji polskich, które średnio zyskały aż 1,81% i były najlepszym segmentem na rynku. W równym stopniu zyskiwały fundusze akcji polskich uniwersalne jak i fundusze polskich małych i średnich spółek.

Fundusze akcji zagranicznych zyskały natomiast średnio 0,59%

W powyższym segmencie w szczególności na plus wyróżniały się fundusze akcji amerykańskich, które zyskały średnio 1,19% i fundusze akcji europejskich rynków wschodzących, które średnio rosły o 0,96%. Z drugiej strony negatywnie kontrybuowały fundusze akcji tureckich (-0,67%) jak fundusze europejskich rynków rozwiniętych (-0,27%). Najgorszym segmentem na rynku funduszy w ubiegłym tygodniu były natomiast fundusze rynków surowców, które straciły średnio 1,24%.

Fundusze dłużne PLN poniosły średnią stratę na poziomie 0,07%

Najlepszą grupą, i zarazem jedyną która osiągnęła pozytywną stopę zwrotu, była grupa funduszy dłużnych polskich papierów korporacyjnych (0,02%). Wszystkie pozostałe grupy średnio zrealizowały straty, a najgorzej wypadła grupa funduszy polskich papierów skarbowych długoterminowych (-0,17%).

uwaga rynkow skupiona na polityce monetarnej usa juz wkrotce nowe istotne wiadomosci grafika numer 1uwaga rynkow skupiona na polityce monetarnej usa juz wkrotce nowe istotne wiadomosci grafika numer 1

Reklama

 

W pierwszej części tygodnia najważniejszymi publikowanymi

danymi były odczyty wskaźników wyprzedzających takich jak raport ISM dla usług w USA oraz indeks instytutu ZEW w Niemczech. Oba wypadły poniżej oczekiwań oraz analogicznych wartości z poprzedniego miesiąca. ISM w czerwcu wyniósł 60,1 pkt przy 63,5 pkt. konsensusu i 64,0 w maju. Z drugiej strony jest to ciągle historycznie wysoki poziom i 13 miesiąc z rzędu wzrostu koniunktury w usługach. Jak wskazano w komunikacie, głównymi problemami, z którymi borykają się firmy usługowe są braki materiałów, inflacja i niedobór pracowników. Analogiczną tendencję, a więc wyczerpywanie się pierwszej fali odroczonego popytu po otwarciu gospodarki, obserwowaliśmy w przypadku lipcowego ZEW. Wyniósł on 63,3 pkt wobec 75,5 pkt. prognoz i 79,8 pkt. w czerwcu.

W kraju głównym wydarzeniem było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

RPP pozostawiło stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja o samym poziomie stóp procentowych została podana rekordowo późno - o godz. 18.15 (poprzednio: 17.30 w maju br.). Równocześnie NBP zaprezentował nowe prognozy ekonomiczne – centralna ścieżka PKB w lipcowej projekcji na lata 2021-2023 została podniesiona w 2021 z 4,1% do 4,95%, podczas gdy w kolejnych latach pozostaje stabilna (5,35 i 5,3% względem odpowiednio 5,4% oraz 5,4% z marcowej projekcji). Prognozy inflacji na lata 2021-2023 to 4,1%, 3,3% oraz 3,35% w porównaniu do 3,1%, 2,8% oraz 3,2% prognozowanych kwartał temu. Z komunikatu po posiedzeniu wynika, że opisane powyżej zmiany prognoz nie wpływają na razie na podejście RPP do prowadzonej polityki monetarnej, a Rada utrzymuje dotychczasową retorykę. Spodziewa się wygaśnięcia w przyszłym roku czynników przejściowo podwyższających dynamikę cen, polityka NBP dopuszcza przejściowo wyższą inflację (powyżej celu), a utrzymanie niskich stóp procentowych oraz programu skupu aktywów ma sprzyjać utrwaleniu ożywienia aktywności gospodarczej po ubiegłorocznej recesji.

Jak skomentował prezes Glapiński na konferencji po posiedzeniu

„w kolejnych kwartałach może być uzasadnione rozpoczęcie dyskusji o dostosowaniu polityki pieniężnej, ale aby do tego doszło muszą wystąpić trzy warunki: pewność, że pandemia nie wpływa na gospodarkę, inflacja powyżej 3,5% o popytowym charakterze, przy mocnym rynku pracy”. Nadchodzący tydzień to szereg publikacji danych o inflacji CPI w czerwcu m.in. dla krajów strefy euro i Stanów Zjednoczonych. Uwaga rynków zapewne skupiona będzie głównie na USA, ze względu na toczącą się obecnie na rynkach dyskusję o przyszłości polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. W kolejnych dniach opublikowane zostaną kolejne dane z amerykańskiej gospodarki m.in. PPI (środa), produkcja przemysłowa (czwartek) i sprzedaż detaliczna (piątek).

Warto również zwrócić uwagę na Raport Uniwersytetu Michigan

i publikowane przez niego krótko- i długoterminowe oczekiwania inflacyjne. Dotychczas wyraźnie podniosły się oczekiwania krótkookresowe (do jednego roku) natomiast te w dłuższym horyzoncie czasowym pozostawały na stabilnym poziomie. W Europie kalendarz danych makroekonomicznych w przyszłym tygodniu będzie relatywnie pusty. W Polsce opublikowana zostanie czerwcowa dynamika inflacji CPI i bazowej. Według wstępnych danych inflacja w ubiegłym miesiącu wyhamowała do 4.4% r/r z 4.6% r/r w maju, a bazowa kształtowała się w okolicy 3.6% r/r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama