Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Trendy na rynku produktów rolnych a wyniki finansowe IMC [ceny pszenicy, soi, kukurydzy]

|
selectedselectedselected
Trendy na rynku produktów rolnych a wyniki finansowe IMC [ceny pszenicy, soi, kukurydzy]  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kształtowanie się cen produktów rolnych jest najważniejszą determinantą osiąganych przez IMC wyników finansowych. Szczególną rolę odgrywa kształtowanie się cen kukurydzy. Przychody z jej sprzedaży odpowiadały w ostatnich sześciu latach średnio za 64% całkowitych przychodów spółki. Drugim najważniejszym produktem z punktu widzenia udziału w przychodach jest słonecznik (średnio 19% w ostatnich pięciu latach), a następnie pszenica (średnio 11% w ostatnich latach).

W sezonie 2020/2021 , spółka zrezygnowała z zasiewu soi na rzecz pszenicy ozimej i zakładamy, że taka struktura zasiewów utrzyma się w okresie naszej prognozy. Poniżej przedstawiamy opis trendów cenowych na rynkach wybranych zbóż oraz czynniki mające wpływ na kształtowanie się cen.

Trendy na rynku produktów rolnych a wyniki finansowe IMC [ceny pszenicy, soi, kukurydzy]  - 1Trendy na rynku produktów rolnych a wyniki finansowe IMC [ceny pszenicy, soi, kukurydzy]  - 1

 

Susza opóźnia zasiew w USA przyczyniając się do spadku powierzchni upraw

Zasiew kukurydzy w USA na rok 2022/23 został opóźniony z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe, co zwiększa ryzyko ponadnormatywnego spadku powierzchni amerykańskich upraw w chwili gdy znajduje się ona na 3 letnim minimach. Według Platts, nieobsiana powierzchnia może wynieść w tym sezonie 3.5mn – 3.5mn akrów w porównaniu do 2.1mn akrów w poprzednim roku. Platts pisze również, że prognoza pogody również jest mało sprzyjająca biorąc pod uwagę przewidywane upały i susze w 3Q22.

Reklama

 

Ukraina spodziewa się produkcji zbóż na poziomie 48-50mn ton

Po 2 miesiącach walk, Ukraińskiej Armii udało się wypchnąć wojska Rosyjskie z regionu Czerchnichowsko-Sumskiego. Działania zbrojne na ogromną skalę trwają dalej, ale koncentrują się na froncie wschodnim gdzie będzie się decydować dalszy los wojny.

Ukraina zakończyła w czerwcu kampanię siewną na kolejny rok. Według ostatnich wypowiedzi premiera Ukrainy udało się zasiać 75% ubiegłorocznego areału z czego z oczywistych względów najlepiej pod tym względem wygląda Zachód i Centrum kraju.

Według wstępnych szacunków Ukraińskiego Ministerstwa Rolnictwa przedstawionych przez ministra Tarasa Vysotskiego, potencjalna produkcja zbóż na Ukrainie przy obecnym stanie i powierzchni zasiewów może sięgnąć 48-50mn ton w porównaniu do 60-65mn ton w poprzednich latach (ok. 20% spadek). Produkcja kukurydzy ma sięgnąć 24mn ton, pszenicy 16-20mn ton a jęczmienia 5mn ton. Wśród roślin przemysłowych produkcja słonecznika ma sięgnąć 10mn ton, soi 2.5- 2.8mn ton a rzepaku 2.5mn ton.

Według Ukraińskiego Ministerstwa Rolnictwa największym problemem branży pozostaje logistyka choć i na tym polu widać pewien postęp. Dla porównania, w marcu Ukraina wyeksportowała jedynie 350 tys. ton, podczas gdy w maju było to już 1.7mn ton, które potencjalnie może dalej wzrosnąć do 2mn ton w czerwcu. W dalszym ciągu możliwości eksportu w porównaniu do produkcji są niewystarczające, a trzeba również pamiętać o 20mn ton zapasów zbóż z poprzednich lat, które utknęły w magazynach po wybuchu wojny. Na początku lipca rolnicy będą w stanie dostarczyć dodatkowe 30mn ton zbóż z sezonu 2022r. dlatego eksport musi wzrosnąć do ok. 4mn ton na miesiąc

W 2021 r. droga morska odpowiadała za ok. 60% całego eksportu towarów z Ukrainy. W dalszym ciągu marynarka wojenna Rosji kontroluje Morze Czarne a dodatkowym problemem są miny. Transport kolejowy w dalszym ciągu jest niewystarczający z uwagi na ograniczenie przepustowości, stąd włączenie się do rozmów Turcji, która może odczuć braki importowanych zbóż na własnej skórze.

Reklama

Trendy na rynku produktów rolnych a wyniki finansowe IMC [ceny pszenicy, soi, kukurydzy]  - 2Trendy na rynku produktów rolnych a wyniki finansowe IMC [ceny pszenicy, soi, kukurydzy]  - 2

 

Indie wprowadzają zakaz eksportu pszenicy

13 maja Indie wprowadziły zakaz eksportu pszenicy z efektem natychmiastowym, co doprowadziło do wzrostu cen tego zboża o ok. 21% w kilka dni po upublicznieniu informacji. Decyzja o zakazie miała na celu obniżenie cen na rodzimym rynku wobec braków wywołanych ograniczoną dostępnością podaży z regionu Morza Czarnego (Ukraina i Rosja). Część traderów cytowanych przez Platts’a wątpi w sukces wprowadzonych przepisów, ponieważ nie mają one zastosowania do wysyłek, które zabezpieczyły wcześniej akredytywy (ok. 5-6mn ton). Powiadomienie o wprowadzenie zakazu zostało opublikowane przez rząd dzień po tym jak Indyjskie Ministerstwo Handlu określiło cel eksportu zboża na ten rok na 10mn ton. Jeszcze w lutym Indyjski rząd prognozował produkcję pszenicy na poziomie 113.3mn ton, ale z uwagi na falę upałów obecne szacunki zostały obniżone do 105mn ton. Według najnowszych informacji, z zakazu ma zostać zwolnione 5 krajów w tym: Indonezja, Bangladesz, UAE, Jemen i Oman.

Trendy na rynku produktów rolnych a wyniki finansowe IMC [ceny pszenicy, soi, kukurydzy]  - 3Trendy na rynku produktów rolnych a wyniki finansowe IMC [ceny pszenicy, soi, kukurydzy]  - 3

Trendy na rynku produktów rolnych a wyniki finansowe IMC [ceny pszenicy, soi, kukurydzy]  - 4Trendy na rynku produktów rolnych a wyniki finansowe IMC [ceny pszenicy, soi, kukurydzy]  - 4

Trendy na rynku produktów rolnych a wyniki finansowe IMC [ceny pszenicy, soi, kukurydzy]  - 5Trendy na rynku produktów rolnych a wyniki finansowe IMC [ceny pszenicy, soi, kukurydzy]  - 5

Reklama

 

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama