Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Treasuries czekają z niecierpliwością na posiedzenie Fed. Jaka będzie reakcja na decyzję?

|
selectedselectedselected
Treasuries czekają z niecierpliwością na posiedzenie Fed. Jaka będzie reakcja na decyzję?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

10Y PL (%)

Wycena krajowych obligacji pozostaje pod presją sprzedających (spadek cen = wzrost rentowności). Jest to efekt przede wszystkim przetasowań rynków bazowych obligacji i chęci kopiowania przez polskie obligacje ruchów Bunda, czy amerykańskiego Treasuries. Wpływu na wycenę krajowych obligacji nie mają obecnie czynniki krajowe. Dobrym przykładem były ubiegłotygodniowe dane inflacyjne, czy dzisiejsze wypowiedzi przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej. Kluczem pozostają wydarzenia globalne, w tym posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej nadające ton rynkom bazowym a pośrednio i polskiemu długowi. Uważamy jednak, iż przestrzeń do dalszej wyprzedaży skarbowych papierów wartościowych pozostaje ograniczona. Decyduje o tym nadpłynność sektora bankowego, która dodatkowo zostanie w kwietniu pogłębiona wykupem serii PS0424. Na to nakłada się także stopniowe ograniczanie podaży obligacji ze strony Ministerstwa Finansów z uwagi na postępujące finansowanie potrzeb pożyczkowych na 2024 rok.

 

10Y DE (%)

Dochodowość niemieckiego długu rosła wzorując się na ruchach rynku amerykańskiego. Fakt, iż w naszej ocenie oczekiwania na cięcia stóp procentowych w strefie euro w czerwcu i w kolejnych miesiącach są rynkowo aktualne, ogranicza potencjał do silnej zwyżki dochodowości Bunda. Za scenariusz najbardziej prawdopodobny w tym tygodniu uznajemy stabilizację dochodowości 10-latki niemieckiej wokół poziomu 2,50%, tj. najwyższego od listopada 2024 roku.

 

Zobacz także: Polski złoty (PLN) nie odstępuje wywalczonego poziomu. Eurodolar (EUR/USD) szuka wrażeń

Reklama

 

10Y US (%)

Bez wątpienia posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (z uwagi na najnowszy zestaw prognoz makroekonomicznych, ale i dot-plot) jest najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia dla rynku Treasuries. Zakładamy, iż Fed de facto powtórzy w dużej mierze dotychczasową narrację, czy oczekiwania (z grudnia 2023 roku) zakładające cięcie stóp procentowych w 2024 o 75 pkt. baz (lub mniej). Taki scenariusz jest natomiast rynkowo uwzględniony i może powodować jedynie stosunkowo niewielkie ruchu w reakcji na wynik posiedzenia (naszym zdaniem nieznacznie, ale jednak wzrostowy w przypadku dochodowości). W rezultacie powróci wrażliwość długu USA na napływające dane makroekonomiczne.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama