Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski złoty (PLN) nie odstępuje wywalczonego poziomu. Eurodolar (EUR/USD) szuka wrażeń

|
selectedselectedselected

Piątkowe otwarcie na krajowym długu przyniosło jego osłabienie. Tenor 10Y przetestował poziom 5,50% (+5 pb. vs czwartkowe zamknięcie). Rodzimym obligacjom pomogły jednak niższe od oczekiwań dane o inflacji. Sprowadziły one benchmark do ok. 5,42%. W kolejnych godzinach SPW były już względnie stabilne i ostatecznie zamknięcie tygodnia było zbliżone do poziomów na końcu czwartkowej sesji.

Polski złoty (PLN) nie odstępuje wywalczonego poziomu. Eurodolar (EUR/USD) szuka wrażeń
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Krajowa krzywa przesunęła się o 0, -2 oraz -2 pb. do odpowiednio 5,16% (2Y), 5,29% (5Y) oraz 5,45% (10Y). Stawki PLN przesunęły się nieco bardziej w dół niż rentowość SPW, co zwiększyło marżę ASW na 10Y o 3 pb. do 52 pb.

W tle Ministerstwo Finansów ogłosiło, że na przetargu zamiany 19 marca sprzeda papiery OK0426, WS0729, WZ1129, DS1030 i DS1033 odkupując natomiast PS0424, WZ0524, OK0724 i PS1024.

Rano pojawił się wywiad PAP Biznes z W. Janczykiem. Przedstawiciel RPP stwierdził, że „niecierpliwie czeka na obniżki stóp, przesłanki do tego mogą być w III kw. '24, w '25 chciałby 100 pb. cięć lub więcej”. W kolejnych godzinach spodziewamy się ograniczonej zmienności na SPW i handlu na tenorze 10Y blisko 5,45%.

 

EURUSD czeka na nowe impulsy

Koniec tygodnia był spokojny na FX. Publikacje makro zza Oceanu (produkcja przemysłowa, nastroje konsumentów) nie odbiegały silnie od prognoz, co stanowiło argument za czekaniem na kolejne impulsy. Te prawdopodobnie pojawią się w tym tygodniu wraz z posiedzeniem FOMC bądź danymi o koniunkturze w strefie euro. Ostatecznie EURUSD zakończył dzień na poziomie czwartkowego zamknięcia (1,0895). Oceniamy, że najbliższe godziny na parze będą spokojne i kwotowania pozostaną zbliżone do okolicy 1,0900.

Reklama

 

Zobacz także: Dolar (USD) zyskuje to złoty (PLN) zagrożony. Jak długo potrwa korekta na kursach walut?

 

EURPLN wraca do 4,30

W piątek zwracaliśmy uwagę, że wycena euro do złotego może zmierzać w stronę 4,30. Sprzyjała temu perspektywa niższej od oczekiwań inflacji z kraju oraz utrzymujący się delikatny wzrost awersji do ryzyka. Jednocześnie widać było, że krajowa waluta korygowała ostatnie wzrosty do forinta oraz czeskiej korony. Ostatecznie EURPLN przesunął się do 4,3020 po wzroście o 0,2%. Pierwsze poniedziałkowe kwotowania nie przynoszą podwyższonej zmienności i handel odbywa się blisko piątkowego zamknięcia. Oczekujemy, że euro pozostanie blisko poziomu 4,30 zł w kolejnych godzinach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama