Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Styczniowy strach i lutowe odbicie? Zobacz, co przyniesie najbliższy okres na rynkach - raport miesięczny TMS

|
selectedselectedselected
Styczniowy strach i lutowe odbicie? Zobacz, co przyniesie najbliższy okres na rynkach - raport miesięczny TMS  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Perspektywa podwyższenia kluczowych stóp procentowych w USA wstrząsnęła rynkami finansowymi. Od początku roku ceny akcji na rynkach całego świata znacznie się obniżyły. Indeksy amerykańskie odpadły” od historycznych szczytów.

 

Korekta na NASDAQ była podobnej wielkości co spadki z początku załamania pandemicznego

Technologiczny indeks stracił ponad 16 proc. Historycznie giełda w USA z reguły nie traciła jakoś mocno po starcie poprzednich cykli zacieśniających. Częściej widoczne były dalsze wzrosty cen akcji. Pamiętajmy jednak, że Fed tym razem reaguje bardzo późno i że podwyżki mogą mieć silniejszy wpływ na gospodarkę ze względu na nagromadzony w ostatnich latach dług.

Start cyklu podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną nie musi oczywiście oznaczać od razu końca trendu wzrostowego na amerykańskim rynku akcji. Jeśli następuje normalizacja polityki monetarnej to z reguły sygnał, że gospodarka znów jest na tyle silna, by wytrzymać wyższy poziom kosztu pieniądza.

Styczniowy strach i lutowe odbicie? Zobacz, co przyniesie najbliższy okres na rynkach - raport miesięczny TMS  - 1Styczniowy strach i lutowe odbicie? Zobacz, co przyniesie najbliższy okres na rynkach - raport miesięczny TMS  - 1

Reklama

 

W Stanach Zjednoczonych stopy procentowe są nadal na niskim poziomie

Jeśli dojdzie do ich wzrostu w marcu, zobaczymy wartości, które wciąż charakteryzują ekspansywną politykę pieniężną. W takim środowisku przedsiębiorstwa nadal są w stanie zwiększać swoje zyski oraz wypłacać dywidendy.

Wzrost stóp procentowych tłumi ryzyko inflacyjne, które wzrasta w momencie, gdy gospodarka rozwija się w podwyższonym tempie. Sytuacja pandemiczna zdecydowanie przyspieszyła tę dynamikę. Stłumienie inflacji wydłuża okres wzrostu gospodarczego a tym samym pozytywnie wpływa na perspektywy firm.

Styczniowy strach i lutowe odbicie? Zobacz, co przyniesie najbliższy okres na rynkach - raport miesięczny TMS  - 2Styczniowy strach i lutowe odbicie? Zobacz, co przyniesie najbliższy okres na rynkach - raport miesięczny TMS  - 2

 

Spójrzmy na poprzednie cykle zacieśniające

W 1999 oraz w 2004 roku rynek potrzebował około czterech miesięcy, żeby „przetrawić” zmianę stóp procentowych i uświadomić sobie, że gospodarka nadal ma się dobrze. Przez pierwszy okres po podwyżce akcje znajdowały się w trendzie bocznym, po czym ponownie zaczęły rosnąć. Inaczej było w 1994 kiedy to rynek akcyjny mocniej spadał i dopiero po ok 11 miesiącach po pierwszej decyzji wzrostu stóp, indeks SP500 wyszedł powyżej poziomu sprzed startu cyklu. Mogło to wynikać z silnego zacieśniania (300 bps w ciągu roku) ale również z faktu, że indeksy nie wykazywały już wcześniej zdecydowanego trendu wzrostowego.

Reklama

 

Najmocniejszymi spadkami rynek zareagowała w 2015 roku po pierwszej podwyżce, po której była pauza (spowodowana obawami o recesję)

Potem nastąpiło odbicie i indeks SP500 rósł po korekcie od początku 2016 roku oraz cały 2017, kiedy to Fed regularnie zaczął zacieśniać swoją politykę. W tym okresie doszło do 4 ruchów na stopach a indeks nie odnotowała większej korekty.

Styczniowy strach i lutowe odbicie? Zobacz, co przyniesie najbliższy okres na rynkach - raport miesięczny TMS  - 3Styczniowy strach i lutowe odbicie? Zobacz, co przyniesie najbliższy okres na rynkach - raport miesięczny TMS  - 3

Pobierz najnowszy raport TMS

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


TMS Brokers null

TMS Brokers

TMS Brokers to działający od 1997 roku, pierwszy walutowy dom maklerski w Polsce. Oferta TMS umożliwia handel bez prowizji na indeksach, walutach, kryptowalutach i surowcach. Klienci mogą korzystać z dwóch platform transakcyjnych: autorskiej aplikacji mobilnej do tradingu TMS Brokers oraz MetaTrader 5, które umożliwiają dostęp do globalnych rynków z poziomu smartfona w dowolnym miejscu i czasie.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Reklama
Reklama