Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spółki mWIG40 na czele, górnictwo i paliwa w odwrocie, akcje Pepco zyskuje 20%

|
selectedselectedselected

W minionym tygodniu na krajowym parkiecie panowały mieszane nastroje. Po niewielkim poniedziałkowym wzroście warszawski indeks największych spółek WIG20 zaliczył 4 z rzędu spadkowe sesje. Choć skala tych zniżek nie była duża, sumarycznie przełożyły się one na prawie 2%-ową korektę indeksu w ujęciu tygodniowym.

Spółki mWIG40 na czele, górnictwo i paliwa w odwrocie, akcje Pepco zyskuje 20%
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wśród głównych segmentów rynku tym razem najlepiej poradziły sobie spółki o średniej kapitalizacji zebrane w indeksie mWIG40 (+0,7%). W ujęciu sektorowym uwagę zwraca cofnięcie się branży wydobywczej (subindeks WIG-Górnictwo spadł o 3,7%, a w poprzednich tygodniach notował 7-8%-owe wzrosty) oraz solidne spadki sektora paliwowego (głównie za sprawą zniżkującego Orlenu). Najważniejszy dla warszawskiej GPW sektor, tj. bankowy, zakończył tydzień bez większych zmian. W bliższej perspektywie uwagę zwraca prawie 20%-owa zwyżka Pepco, będąca efektem reakcji na publikację wyższych od oczekiwań wyników finansowych.

 

spolki mwig40 na czele gornictwo i paliwa w odwrocie akcje pepco zyskuje 20 grafika numer 1spolki mwig40 na czele gornictwo i paliwa w odwrocie akcje pepco zyskuje 20 grafika numer 1

 

Reklama

Wydarzeniem tygodnia na rynkach była środowa publikacja 2023 kwartalnych wyników Nvidii. Spółka kolejny raz pozytywnie WIG20 zaskoczyła inwestorów – zysk na akcję (EPS) wyniósł 6,12 USD, przebijając oczekiwania na poziomie 5,59 USD. Ponadto ogłoszono ambitne prognozy na drugi kwartał oraz wzrost dywidendy. W efekcie cena akcji amerykańskiego giganta przebiła już poziom 1000 USD. Z odczytów makroekonomicznych opublikowano wstępne majowe dane o indeksach PMI w strefie euro (PMI dla przemysłu zaskoczył nieco w górę, dla usług był nieznacznie poniżej oczekiwań) i USA (oba wskaźniki powyżej oczekiwań). Mocne dane z amerykańskiej gospodarki wraz z opublikowanym w środę protokołem z ostatniego posiedzenia FOMC (z którego wynika, że bankierzy Rezerwy Federalnej nie są skłonni do obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie) popsuły nastroje na rynkach i wzbudziły obawy o dalsze utrzymywanie restrykcyjnych warunków monetarnych (z wycenianych na początku roku 6-7 obniżek stóp procentowych, na ten moment inwestorzy spodziewają się zaledwie 1, i to pod koniec roku).

 

spolki mwig40 na czele gornictwo i paliwa w odwrocie akcje pepco zyskuje 20 grafika numer 2spolki mwig40 na czele gornictwo i paliwa w odwrocie akcje pepco zyskuje 20 grafika numer 2

 

W kalendarium publikacji makroekonomicznych na najbliższe dni zwracamy uwagę na wstępne odczyty inflacji CPI za maj w Polsce (rynek spodziewa się wzrostu dynamiki do 2,7% z 2,4% w kwietniu) oraz w Niemczech (również oczekiwany jest niewielki wzrost wskaźnika). Ponadto spłyną majowe odczyty wskaźników PMI w Chinach (inwestorzy liczą na dalsze wzrosty) oraz szereg danych z amerykańskiej gospodarki (w tym deflator PCE – preferowana przez Fed miara inflacji). Większość danych będzie analizowana przede wszystkim w kontekście przewidywań co do ścieżki stóp procentowych NBP, EBC i Rezerwy Federalnej.

Reklama

Dla krajowych inwestorów zapowiada się kolejny tydzień pod znakiem publikacji kwartalnych raportów finansowych spółek. Na przestrzeni najbliższych dni swoimi wynikami podzielą się m.in. CD Projekt, Grupa Azoty, GTC czy Echo.

Bieżący tydzień na rynkach zaczął się spokojnie, a aktywność inwestorów jest nieco niższa ze względu na święta w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Tydzień będzie nieco krótszy także dla krajowych inwestorów (brak sesji giełdowej w czwartek), co może sprzyjać nieco niższej aktywności również na GPW.

 

spolki mwig40 na czele gornictwo i paliwa w odwrocie akcje pepco zyskuje 20 grafika numer 3spolki mwig40 na czele gornictwo i paliwa w odwrocie akcje pepco zyskuje 20 grafika numer 3

 

Sytuacja techniczna

Reklama

Indeks WIG utrzymuje długoterminowy trend, który w miniony poniedziałek ustanowił kolejne historyczne maksimum. Ostatni tydzień to jednak lekka korekta, która dotarła do przełamanej górnej linii długoterminowego kanału wzrostowego. Jeśli strona kupująca obroni to wsparcie, to będzie mogła wyprowadzić kolejny impuls. Gdyby jednak podaż zdołała przełamać to wsparcie, to kolejne znajduje się w okolicy 79000-81000, a następne w rejonie 73500-75000. Krótkoterminowy RSI nieznacznie obniżył wartości i nie wskazuje już na przesadne wykupienie rynku, natomiast ADX obejmujący trendy – nadal informuje o utrzymywaniusię trendu wzrostowego (ADX powyżej 20, a jego linie kierunkowe to górowanie +DI nad -DI).

Indeks mWIG40 ustanowił kolejny historyczny szczyt i od kilku sesji go utrzymuje, balansując nad górną linią długoterminowego kanału wzrostowego. Na wskazaniach RSI indeks jest mocniej wykupiony (niż WIG). Z kolei ADX informuje o umacnianiu się trendu wzrostowego (ADX rośnie, a linia +DI góruje nad -DI). Najbliższą istotną strefą wsparcia dla ewentualnej korekty indeksu wydaje się 6050, w pobliżu którego znajdują się dołki dwóch krótkich korekt z tego roku.

 

Zobacz także: EBC blisko obniżki stóp procentowych: co to oznacza dla kursu euro (EUR) i gospodarki?

 

spolki mwig40 na czele gornictwo i paliwa w odwrocie akcje pepco zyskuje 20 grafika numer 4spolki mwig40 na czele gornictwo i paliwa w odwrocie akcje pepco zyskuje 20 grafika numer 4

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Biuro Maklerskie Alior Bank SA - komentarze i raporty

Biuro Maklerskie Alior Bank SA - komentarze i raporty

Biuro Maklerskie Alior Banku prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Jesteśmy bezpośrednim uczestnikiem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Działamy jako wydzielona organizacyjnie jednostka w strukturach Alior Banku. Od początku działalności Biuro Maklerskie Alior Banku świadczy kompleksowe usługi w zakresie rynku kapitałowego, kładąc szczególny nacisk na profesjonalizm, innowacyjność, bezpieczeństwo, kulturę obsługi oraz rozwój alternatywnych kanałów dystrybucji.


Reklama
Reklama