Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spółka Relpol odnotowuje rekordowe wyniki w tym roku - czy warto inwestować w jej akcje? Sprawdź prognozy na drugą połowę 2023

|
selectedselectedselected
Spółka Relpol odnotowuje rekordowe wyniki w tym roku - czy warto inwestować w jej akcje? Sprawdź prognozy na drugą połowę 2023 | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyniki za 1Q’23 były rekordowe w ujęciu kwartalnym w historii Relpolu. Spółka wskazała, że portfel zamówień, na niektóre grupy wyrobów związane z transformacją energetyczną rósł od 3/4Q’22 i był po 1Q’23 wypełniony na kilka miesięcy do przodu, a część klientów składała już zamówienia na 2024 rok. Zarząd wskazał także na ustabilizowanie się kosztów surowców i materiałów.

 

 

Spółka Relpol odnotowuje rekordowe wyniki w tym roku - czy warto inwestować w jej akcje? Sprawdź prognozy na drugą połowę 2023 - 1Spółka Relpol odnotowuje rekordowe wyniki w tym roku - czy warto inwestować w jej akcje? Sprawdź prognozy na drugą połowę 2023 - 1

Reklama

 

Baza wynikowa na 2-4Q’23 jest niska, więc oceniamy, że w spółka powinna wykazywać nadal pozytywne dynamiki wyników. Jednocześnie wskazujemy, że sentyment w europejskim przemyśle w 2Q’23 (np. wskaźnik PMI) wyraźnie słabł, co może negatywnie odbijać się na wysokości zamówień realizowanych przez spółkę jak i na pojawianiu się presji cenowej ze strony dużych klientów. Tak jak sygnalizowaliśmy w ostatnim raporcie analitycznym, uważamy, że 1Q’23 będzie bardzo trudny do powtórzenia w kolejnych kwartałach.

 

Prognozujemy, że w 2Q’23 przychody wyniosą 45 mln PLN (+22% r/r, niska baza, efekt wzrostu cen r/r). Wyraźnie poprawić powinna się r/r rentowność brutto ze sprzedaży, jednak zakładamy niższe poziomy niż w 1Q’23. Zwracamy uwagę na stabilizację kosztów materiałów, efekty wzrostu automatyzacji, zakład ukraiński pracuje w pełnym zakresie. Jednocześnie osłabienie popytu może wpływać na pojawienie się presji cenowej, dla spółki niekorzystne jest także umocnienie PLN (eksport w EUR oraz konkurencja w USD z Chin).

Zakładamy, że EBITDA w 2Q’23 wzrośnie do 5,6 mln PLN z 2,4 mln PLN (zakładamy neutralny wpływ salda pozostałej działalności operacyjnej, rok temu było -0,9 mln PLN). Na poziomie netto zakładamy 2,8 mln PLN.

Reklama

Podtrzymuje nasze konserwatywne podejście do 2H’23. W 1H’23 prognozujemy 14,6 mln PLN EBITDA, na 2H’23 zakładamy 10,8 mln PLN (zwracamy przy tym uwagę, że sezonowo VIII i XII są słabsze popytowo, co przekłada się m.in. na rozłożenie kosztów stałych). Nasza roczna prognoza to 25,4 mln PLN (spółka nie zbliżała się w ostatnich latach nawet do 20 mln PLN).

Zobacz także: Dywidendy na GPW w tym tygodniu – które spółki wynagrodzą swoich akcjonariuszy?

 

 

Spółka Relpol odnotowuje rekordowe wyniki w tym roku - czy warto inwestować w jej akcje? Sprawdź prognozy na drugą połowę 2023 - 2Spółka Relpol odnotowuje rekordowe wyniki w tym roku - czy warto inwestować w jej akcje? Sprawdź prognozy na drugą połowę 2023 - 2

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analityczneg

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama