Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Śnieżka: Prognoza wyników za III kwartał 2022

|
selectedselectedselected
Śnieżka: Prognoza wyników za III kwartał 2022 | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Śnieżka publikuje wyniki za III kw. 2022 17 listopada 2022 r.

Opinia. Neutralna. Zgodnie z oczekiwaniami spółki spodziewamy się, że sprzedaż ilościowa będzie pod presją. Spadki sprzedaży wartościowo powinny być częściowo ograniczane przez ostatnie podwyżki cen farb na rynku, które nawet wyprzedziły podwyżki cen chemii budowlanej. Ze względu na utrzymujące się wysokie koszty materiałów zakładamy, że marża brutto pozostanie płaska kw/kw, ale dzięki oszczędnościom kosztów SG&A możliwa jest pewna poprawa marży EBITDA. Na zysk netto prawdopodobnie negatywnie wpłynie rosnący koszt odsetkowy. Podsumowując, spodziewamy się spadku wyników r/r, co nie powinno być dużym rozczarowaniem biorąc pod uwagę zapowiedzi zarządu po wynikach II kwartału 2022.

 

Przychody. W Polsce zwracamy uwagę przede wszystkim na znaczną poprawę inflacji farb, która w lipcu zdołała przewyższyć inflację chemii budowlanej i sytuacja ta utrzymywała się również w sierpniu i wrześniu.

Śnieżka: Prognoza wyników za III kwartał 2022 - 1Śnieżka: Prognoza wyników za III kwartał 2022 - 1

Reklama

Z drugiej strony zarząd sygnalizuje znaczący dwucyfrowy spadek wolumenów, dlatego szacujemy, że sprzedaż w Polsce będzie niższa o 4% r/r. Na segment węgierski prawdopodobnie nadal będzie oddziaływać słaba waluta, dlatego prognozujemy spadek przychodów o 10% r/r. Sprzedaż na Ukrainie może również być negatywnie dotknięta przez słabą walutę, ponieważ spółka zdecydowała się na księgowanie jej po rzeczywistym kursie, a nie po stałym kursie NBP (PLN 0.1518 za UAH vs. PLN 0.13 obecnie - spadek o 14%). Z drugiej strony zarząd zaznacza, że ukraiński oddział wraca do pełnowymiarowej pracy, dlatego zakładamy kilkumilionową poprawę w stosunku do poprzedniego kwartału, ale wynik nadal będzie poniżej zeszłorocznego (spadek o 25% r/r).

 

SG&A. Podobnie jak w zeszłym kwartale uważamy, że przy niższej sprzedaży jednostkowej spółka może uzyskać pewne oszczędności w kosztach SG&A. Oczekujemy, że koszty sprzedaży wyniosą PLN 36.8 mln (spadek o 16.1% r/r), a koszty zarządu PLN 24.5 mln (wzrost o 16.9% r/r), co przełoży się na obniżenie kosztów SG&A o PLN 3.5 mln.

 

EBITDA. Bez wpływu zdarzeń jednorazowych oczekujemy, że EBITDA wyniesie PLN 37.14 mln PLN (spadek o 6.7% r/r) - spadek spowodowany głównie niższą sprzedażą.

 

Reklama

Zysk netto. Przy założeniu 15% efektywnej stopy podatkowej (w poprzednim kwartale poziom podatku był dość znaczący i prognozujemy pewną normalizację, gdyż końcowa płatność podatku oscyluje wokół 18-19%) oraz podwyższonych kosztach finansowania na poziomie PLN 8 mln (Śnieżka szacuje, że każdy wzrost stopy procentowej o 1 p.p. oznacza dodatkowe PLN 3 mln kosztów odsetkowych dla spółki) oczekujemy, że zysk netto wyniesie PLN 14.9 mln (spadek o 36.1% r/r).

 

Przepływy pieniężne. Prognozujemy przyzwoite przepływy operacyjne spowodowane dalszym spadkiem zapasów, choć ubiegłoroczny wynik może być trudny do powtórzenia.

Śnieżka: Prognoza wyników za III kwartał 2022 - 2Śnieżka: Prognoza wyników za III kwartał 2022 - 2

 

 

Reklama

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama