Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sell in May and go away. Co dalej z hossą na giełdzie? Czy rynek jest już przegrzany?

|
selectedselectedselected
  • Czy rynek akcji w USA można już uznać za przegrzany?
  • Jakie czynniki będą kształtować notowania WIG20 w wakacje?
  • Jakie perspektywy ma przed sobą niemiecka giełda?

 

“Sell in May and go away”? Lipiec-sierpień sprzyjają akcjom, ryzyka geopolityczne wpływają na GPW
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W bardzo krótkiej perspektywie czasowej rzeczywiście możemy uznać, że ostatnia fala wzrostowa obserwowana na amerykańskim rynku akcji może się kończyć. Obserwujemy wykupienie głównych indeksów i słabnącą szerokość rynku “pod spodem”, co może być pewnym symptomem zwiastującym korektę. W dłuższym terminie pomimo relatywnie wysokich wycen hossa na Wall Street nie jest bardzo zaawansowana na tle historycznych trendów wzrostowych. Biorąc pod uwagę możliwe obniżki kosztu pieniądza przez Fed i inne banki centralne, jak i oczekiwania odnośnie dalszego wzrostu EPSów, trend długoterminowy powinien być na razie kontynuowany.

 

Zobacz także: Euro w Polsce: kto za a kto przeciw i dlaczego?

 

 

Co dalej z WIG20?

Reklama

Pomimo powiedzenia “Sell in May and go away” okres lipiec-sierpień jest jednym z lepszych sezonowo dla rynku akcji. Z kolei najsłabszymi miesiącami są czerwiec i wrzesień. Taki wzorzec pasowałby nawet do obecnego układu - czyli możliwa korekta w czerwcu w ślad za schłodzeniem na rynkach bazowych i potem powrót do hossy w kolejnych miesiącach. Krajowa giełda ma się dobrze z uwagi na poprawiającą się sytuację gospodarczą i nadal niskie wyceny, czynnikiem ryzyka jest natomiast sytuacja geopolityczna, w szczególności gorszy w ostatnim czasie przebieg wojny Rosji z Ukrainą.

 

Niemiecka giełda – perspektywy

W przypadku niemieckiej giełdy najważniejsze są perspektywy gospodarcze tego kraju, jak i całej strefy euro. W ostatnim czasie obserwujemy odbicie wskaźników wyprzedzających jak np. indeksy PMI. Chociaż PMI dla przemysłu pozostają poniżej 50 pkt. to są w lekkim trendzie wzrostowym, a jego utrzymanie byłoby pozytywne dla rynków akcji na starym kontynencie. Ponadto sprzyjająca może być obniżka stóp procentowych przez EBC na czerwcowym posiedzeniu, jak i działania chińskich władz mające na celu stymulacje tamtejszej gospodarki, która jest jednym z głównych partnerów handlowych dla Chin. Dla niemieckiego przemysłu, w ostatnim czasie, korzystniejsze były także ceny surowców energetycznych (gaz, prąd, ropa), których wzrosty mocno szkodziły koniunkturze w ostatnich 2 latach.

 

Zobacz także: Powtórka kryzysu w 2008? Nowy kredyt dla ludzi z niskimi dochodami w USA

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Krajczewski

Michał Krajczewski

Kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego; doradca inwestycyjny nr 635 BNP Paribas Bank Polska S.A. Od 2014 r. pracuje w Biurze Maklerskim BNP Paribas Bank Polska na stanowisku analityka a od 2016 r. jest kierownikiem Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego. Zajmuje się przygotowaniem portfele modelowych oraz strategii dla klientów doradztwa inwestycyjnego. Posiadacz licencji doradcy inwestycyjnego nr 635, ma zdane egzaminy na III poziom CFA. Analityk roku 2018 r. wg redakcji “Parkietu”, zdobywca 1 miejsca w rankingu analityków technicznych (pod względem stopy zwrotu) Gazety “Parkiet” w latach 2014, 2018 oraz 2022.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama