Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek obligacji: krajowe obligacje podążają za rynkami bazowymi. Dokąd je to doprowadzi?

|
selectedselectedselected
Rynek obligacji: krajowe obligacje podążają za rynkami bazowymi. Dokąd je to doprowadzi? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kierunek

Uzasadnienie

10Y PL (%)

Rentowności krajowego długu pozostają w trendzie wzrostu dochodowości. Za nadrzędny argument motywujący spadek cen skarbowych papierów wartościowych uznajemy zachowanie rynków bazowych, za którymi podążają nasze obligacje. Rosnące szanse na podwyżkę stóp procentowych w USA w grudniu i próba złamania przez amerykańską 10-latkę bariery 5,0% zwiększa presję na ruch wzrostowy dochodowości także i polskiego długu. Co więcej także czynniki krajowe kierują dochodowość polskich obligacji na coraz to wyższe poziomy. Mamy tu na myśli przede wszystkim ostudzenie zapału Rady Polityki Pieniężnej do kolejnych cięć stóp procentowych (listopadowe cięcie zainicjuje w naszej ocenie kilkumiesięczną stabilizację kosztu pieniądza). Co więcej rosną także stawki asset swap sugerując rosnące ryzyko fiskalne. Po pierwszej pozytywnej reakcji na wynik wyborów parlamentarnych przybliżających w ocenie rynku uzyskanie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy obecnie inwestorzy niepokoją się o tegoroczny stan finansów państwa (pretekstem były niedawne dane o deficycie budżetowym). Tym bardziej, iż przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe są wyraźnie większe a to pociąga za sobą solidne podaże długu w najbliższych kwartałach (co najmniej w Q4 2023 i Q1 2024). Efektem jest zwyżka dochodowości 10-latki ponad poziom 6%, która w nasze ocenie może utrzymać się w kolejnych tygodniach. Wiele zależeć będzie w tym przypadku od napływających danych, przede wszystkim z USA, pozwalających ocenić przyszłą ścieżkę stóp procentowych Fed.

10Y DE (%)

Rentowność niemieckiej krzywej podnosi się w ślad za zmianami krzywej amerykańskiej. To ona – w obliczu braku impulsów po stronie europejskiej – decyduje o zachowaniu rynku Bunda. Zmiany w wykonaniu długu niemieckiego są skromniejsze niż w przypadku Treasuries ale mimo to 10-latka kieruje się w stronę 3%. Posiedzenie EBC pozostanie w nasze ocenie bez większego wpływu na długoterminowy dług Niemiec.

10Y US (%)

Rentowność amerykańskiej 10-latki wzrosła powyżej 5% na starcie nowego tygodnia tj. osiągnęła najwyższy od 2007 roku poziom. Źródłem zmian – mimo utrzymującego się napięcia geopolitycznego sprzyjającego co do zasady spadkowi dochodowości obligacji rynków bazowych – jest rosnące przekonanie inwestorów o kolejnej podwyżce stóp procentowych w USA (w grudniu). Ma to być reakcja Fed na wciąż solidne wyniki koniunktury mimo dotychczasowego silnego zacieśnienia monetarnego. W najbliższych dniach oczekujemy utrzymania trend wzrostu dochodowości a za najważniejszy moment tego tygodnia uznajemy czwartek i publikację wstępnych danych o PKB w USA za 3Q. Mimo, iż trudno będzie przebić optymizm z konsensusu to mocny odczyt potwierdzi przesłanki za wzrostem rentowności Treasuries.

Zobacz także: Jeden z największych klientów spółki Medicalgorithmics wypowiada umowę! Jak zareaguje kurs akcji?

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama