Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek obligacji kontra działania banków centralnych. Jakie inwestorzy mają oczekiwania względem stóp procentowych?

|
selectedselectedselected

Kwiecień to kolejny miesiąc, kiedy inwestorzy w USA stopniowo żegnali się z wyceną obniżek stóp procentowych. A to za sprawą: braku dalszej dezinflacji, mocnych danych z rynku pracy czy też wciąż solidnego wzrostu gospodarczego (choć odczyt za 1 kwartał 2024 zaskoczył negatywnie, to jego struktura wyglądała korzystnie).

Rynek obligacji kontra działania banków centralnych. Jakie inwestorzy mają oczekiwania względem stóp procentowych?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podobny punkt widzenia ma Fed. W komunikacie po ostatnim posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego znalazły się nawet słowa, że „w ostatnich miesiącach nie było żadnych postępów w kierunku celu inflacyjnego”. A jak wiemy, tak długo jak członkowie Fed nie nabiorą pewności, że inflacja zmierza do celu, tak długo nie zdecydują się na obniżki stóp procentowych. Wprawdzie prezes Powell wierzy, że zobaczymy w tym roku dane, które pozwolą na wykonanie takiego ruchu, ale jest on daleki od deklarowania, że zobaczymy obniżki stóp. W tym kontekście szczególnie ciekawe może być kolejne posiedzenie Fed, kiedy to zostaną opublikowane kolejne „kropki”, czyli oczekiwania decydentów co do poziomu stóp procentowych w tym, jak również w kolejnych latach.

Warto ponadto zwrócić uwagę, że począwszy od czerwca Fed zmniejszy tempo zacieśniania ilościowego, czyli redukcji posiadanego portfela obligacji skarbowych – z 60 do 25 mld USD miesięcznie, aczkolwiek był to ruch w pewnym stopniu oczekiwany. Obecne oczekiwania rynkowe to jedna obniżka, ale dopiero pod koniec roku, w okolicach wyborów prezydenckich.

 

Zobacz także: Ranking kont maklerskich maj 2024. Najlepsze konto maklerskie w maju 2024 - zestawienie ofert rynkowych

 

Reklama

rynek obligacji kontra dzialania bankow centralnych jakie inwestorzy maja oczekiwania wzgledem stop procentowych grafika numer 1rynek obligacji kontra dzialania bankow centralnych jakie inwestorzy maja oczekiwania wzgledem stop procentowych grafika numer 1

 

W innym miejscu jest Europejski Bank Centralny. Wprawdzie podczas kwietniowej konferencji z ust prezes Lagarde nie padły żadne deklaracje odnośnie do momentu pierwszej obniżki, ale w wielu wypowiedziach decydentów widoczne jest coraz wyraźniejsze budowanie gruntu pod obniżkę w czerwcu.

Wiemy, że już w ubiegłym miesiącu wielu członków EBC wyrażało przekonanie o trwałym powrocie inflacji do celu, choć ostatecznie zdecydowali się oni na jednomyślne zagłosowanie za brakiem zmian w polityce monetarnej. Jerome Powell sam wspominał, że inne banki rozważające obniżki stóp nie mierzą się z tak wysokim wzrostem gospodarczym jak USA – jednym z przykładów jest właśnie strefa euro. Najbliższe kluczowe dane – wzrost płac w 1 kwartale 2024 roku oraz publikacja nowych projekcji ekonomicznych przy okazji czerwcowego posiedzenia. Jeżeli nic nie zaskoczy to niedługo będziemy się zastanawiać nie nad terminem rozpoczęcia, a nad tempem kontynuacji obniżek stóp procentowych w strefie euro (choć na dzisiaj wydaje się, że będzie ono bardzo powolne).

 

Reklama

W Polsce – można powiedzieć, że bez zmian. Zdaniem prezesa Glapińskiego obecnie nie ma mowy o obniżkach, ale też nie mają sensu dyskusje o podwyżkach. Ostatnie dane makroekonomiczne, jak również inne czynniki, wciąż wskazują, że czas na ewentualne dyskusje o obniżkach będzie bliżej końca roku.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych null

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.


Reklama
Reklama