Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP będzie zacieśniać politykę pieniężną, rynek mocno reaguje po wypowiedzi szefa NBP

|
selectedselectedselected
RPP będzie zacieśniać politykę pieniężną, rynek mocno reaguje po wypowiedzi szefa NBP
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Artykuł z serii: "Piotr Kuczyński dla iWealth"

W Warszawie piątek na GPW był korekcyjny. WIG20 stracił 0,46%. Po prostu dopasowaliśmy się do nastrojów panujących na innych giełdach europejskich. W poniedziałek też poszliśmy za innymi giełdami i indeksy w Warszawie rosły. WIG20 zyskał aż 1,49% (WIG 1,40% i nowy rekord) dochodząc do poziomu niewidzianego od 2,5 roku. Wzrósł znacznie obrót (chociaż znowu przede wszystkim dzięki wymianom na fixingu).

 

Początek września był dla posiadaczy akcji na GPW bardzo korzystny,

ale we wtorek poszliśmy już śladem innych giełd europejskich i częściowo amerykańskich. WIG20 odbił się od oporu i stracił 0,89%. Podobnie sytuacja wyglądała w środę. Indeksy rozpoczęły sesję mocnym spadkiem (tak jak i inne indeksy europejskie), potem zaczęły się podnosić (nadal podążając za partnerami z innych krajów), ale końcówka była już tylko przeceną. WIG20 stracił 1,26% i zdecydowanie oddalił się od oporu. Czwartkową sesję rozpoczęliśmy znowu spadkami (podobnie jak inne giełdy europejskie, ale czekanie na wynik posiedzenie ECB pomagało w stopniowym odrabianiu strat. Do zera ich jednak nie udało się wymazać, mimo tego, że Wall Street rozpoczęła sesję niewielkimi zwyżkami. We Francji i w Niemczech indeksy też nieznaczne zyskały. WIG20 stracił jedynie 0,3%. Ten trzeci, kolejny spadek na razie był tylko niewinną korektą i nie dał technicznego sygnału sprzedaży.

Reklama

 

Polski rynek walutowy (wpływ RPP i polityki)

Na rynku walutowym w piątek nawet tylko delikatne osłabienie dolara na rynku globalnym oprowadziło do kontynuacji tygodniowych spadków kursów walut na naszym rynku. O powodach umocnienia złotego pisałem w ostatnim komentarzu tygodniowym. W poniedziałek pojawiła się chęć do zrealizowania części zysków i złoty stracił po części dlatego, że delikatnie spadł kurs EUR/USD. Po części zaś dlatego, że prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie prasowym powiedział, żeby na razie zapomnieć o podwyżkach stóp procentowych (bo może wykoleić gospodarkę). Dla prezesa NBP wysoka inflacja w całej UE nie jest powodem, żeby w Polsce stopy podnosić. Twierdzi, że bank zmniejsza zakupy aktywów z rynku, więc de facto zaostrza politykę monetarną. Poza tym nadal upiera się on, że złoty jest zbyt silny i nie wyrzeka się stosowania interwencji walutowych. Jego wypowiedzi znalazły miejsce nawet na głównych stronach agencji Bloomberg (https://tiny.pl/9tldr ). Te wypowiedzi z początku tygodnia wystarczyły, żeby osłabić naszą walutę. We wtorek kursy już znowu spadały, a w środę nieco się podniosły. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawienie stóp bez zmian nikogo nie zaskoczyła i nie miała wpływu na zachowanie rynku. Może jedynie dziwić bardzo późna pora publikacji komunikatu (18:00).

 

Znajdziemy w nim te same treści, które były w poprzednim

Wynikało z niego, że RPP wpatruje się w inne banki centralne i ma zamiar zachowywać się podobnie do nich (Fed, ECB). Jak widać przykład Czech i Węgier jest pomijany. Widać też było, że RPP boi się, że podwyżka stóp nadmiernie umocniłaby złotego. W sumie – nic nowego. Przy okazji – w czwartek odbyła się prawdziwa konferencja prezesa – taka z udziałem dziennikarzy. Jeśli pominąć barwne akcenty (na przykład o nieukach) to można w skrócie powiedzieć, że: inflacja rośnie z przyczyn niezależnych od RPP (surowce, regulacje rządowe itp.) i Rada nic nie może na to poradzić (zapomina się o tym, że wzrost stóp umocniłby złotego, co zmniejszyłoby presję inflacyjną), w przyszły roku inflacja będzie niższa (to zapewne prawda, ale Polski Ład nie pozwoli na znaczące zmniejszenie inflacji), a bank centralny nie powinien reagować podwyżką stóp na negatywne szoki podażowe

 

A najważniejsze jest to, że RPP będzie zacieśniać politykę pieniężną,

jeśli inflacja będzie trwale wyższa od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (NBP) na skutek trwałej presji popytowej. Inaczej mówiąc zacznie ja zacieśniać wtedy, kiedy Rada uzna, że widoczny już jest efekt drugiej rundy, czyli presji popytu i presji na płace. Z historii jednak wiemy, że późne działanie musi być bardzo mocne, co uderzy we wzrost gospodarczy. Zdaje się, że RPP o tym nie myśli. Generalnie: przesłanie było bardzo „gołębie”. Dziwić mogło to, że złoty prawie nie reagował (prawie, bo jednak w czwartek od rana tracił) na przedziwne wypowiedzi marszałka Ryszarda Terleckiego na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, w których widać było gołym okiem zapowiedzi dążenia do opuszczenia Unii Europejskiej, jeśli Komisja Europejska nadal będzie rządowi PiS szkodzić (https://tiny.pl/9tnv3). Jeśli doda się do tego zapowiedź kar z powodu Izby Dyscyplinarnej i działania mające pokazać, że prawo unijne nie jest dla polskiego rządu najważniejsze to można powiedzieć, że gracze na walutach na razie traktują to wszystko jako niegroźne pomruki. Niesłusznie według mnie. Mocniej reaguje rynek obligacji, ale wzrosty rentowności można też przypisać globalnej tendencji. 

Reklama

 

rpp bedzie zaciesniac polityke pieniezna rynek mocno reaguje po wypowiedzi szefa nbp grafika numer 1rpp bedzie zaciesniac polityke pieniezna rynek mocno reaguje po wypowiedzi szefa nbp grafika numer 1

Rynek zareagował solidnym osłabieniem dopiero na wypowiedzi szefa NBP,

które wydawały się odkładać podwyżek stóp w daleką przyszłość. Najmocniej wzrósł kurs CHF/PLN (bo frank umacniał się do euro – ucieczka do bezpiecznej przystani). Nie było najmniejszej reakcji na prezentowanie zmian w Polskim Ładzie. Moim zdaniem system podatkowy stanie się jeszcze bardziej skomplikowany i nieczytelny, a to, co wiceminister finansów opowiadał o finansach samorządów było całkowicie nie do pojęcia. Można było jedynie zrozumieć, że finanse samorządów będą zależały do jakichś mitycznych algorytmach, a one potrafią działać dość perfidnie…

 

Czytaj więcej na iWealth

 

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Tematy

polski złoty Rada Polityki Pieniężnej kurs euro do złotego kurs złotego do dolara złoty polski polski złoty kurs kurs rubla do złotego kurs złotego do rubla kurs złotego do hrywny kurs złotego wykres kurs złotego do euro kurs złotego prognoza kurs złotego do korony czeskiej kurs liry tureckiej do złotego kurs złotego do liry tureckiej kurs juana do złotego polski złoty banknoty co to jest rada polityki pieniężnej rada polityki pieniężnej co to jest rada polityki pieniężnej stopę procentową rada polityki pieniężnej zadania rada polityki pieniężnej posiedzenia rada polityki pieniężnej podniosła stopę procentową z 8 na 9 5 kurs hrywny do złotego kurs korony czeskiej do złotego kurs złotego do forinta kurs rubla białoruskiego do złotego kurs kuny do złotego kurs euro do złotego wykres średni kurs złotego do euro służący do przeliczenia wartości zamówienia euro do złotego kurs rada polityki pieniężnej podniosła stopę rada polityki pieniężnej kadencja rada polityki pieniężnej podniosła stopę procentową rada polityki pieniężnej stopy procentowe rada polityki pieniężnej wiki rada polityki pieniężnej nbp rada polityki pieniężnej obniżyła czym zajmuje się rada polityki pieniężnej średni kurs złotego w stosunku do euro kurs czeskiej korony do złotego kurs złotego na ukrainie kurs szekli do złotego złoty polski kurs nowy złoty polski polski złoty nowy nowy polski złoty pln polski nowy złoty kurs złotego do funta rada polityki pieniężnej 2017 kurs ukraińskiej hrywny do złotego kurs szekla do złotego kurs złotego do hrywni kurs leja do złotego kurs złotego do kuny kurs złotego online kurs złotego do leja kurs złotego do lewa bułgarskiego kurs duńskiej korony do złotego kurs hrywni do złotego kurs rubla rosyjskiego do złotego kurs złotego nbp kurs lari do złotego kurs złotego prognozy kurs złotego w chorwacji kurs lewa do złotego kurs korony islandzkiej do złotego kurs rubla do złotego nbp kurs złotego w niemczech kurs leja rumuńskiego do złotego kurs chorwackiej kuny do złotego kurs liry do złotego kurs korony duńskiej do złotego kurs hrywny ukraińskiej do złotego kurs marki niemieckiej do złotego kurs lewa bułgarskiego do złotego kurs dolara względem złotego kurs złotego w czechach rada polityki pieniężnej skład kadencja szefa nbp zarobki szefa nbp kto powołuje szefa nbp asystentki szefa nbp szef nbp marek szef nbp szef nbp glapiński rada polityki pieniężnej podniosla stope procentowa z 8 krajowa rada polityki pieniężnej
Reklama
Reklama