Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Relpol SA (RELPOL): raport analityczny na zlecenie GPW [w ramach GPWPA 3.0.]

|
selectedselectedselected
Relpol SA (RELPOL): raport analityczny na zlecenie GPW [w ramach GPWPA 3.0.] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spółka zakończyła 2021 rok zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Niestety wybuch wojny na Ukrainie i konieczność reorganizacji produkcji w tamtejszym zakładzie zmusił nas do obniżenia tegorocznych założeń o ok. -20% na poziomie EBITDA.

Z drugiej strony spółka kontynuuje swoje strategiczne inwestycje mające na celu wzrost zdolności i sprzedaży do ok. 180 mln PLN w perspektywie 2025/2026 roku, a popyt na przekaźniki elektromagnetyczne powinien stymulować masowy i szybki rozwój fotowoltaiki w Europie zgodnie z planem uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych. Biorąc jednak pod uwagę praktycznie dwukrotny wzrost stopy wolnej od ryzyka obniżamy cenę docelową do 11,1 PLN/akcję podtrzymując rekomendację KUPUJ.

2021 rok zgodny z prognozami, ale…

Nasze prognozy na 2021 rok z 30.08.2021 zostały zrealizowane praktycznie „w punkt”. W obszarze sprzedaży lepiej wypadł rynek polski, gorzej niemiecki. Nieco wyższa marża brutto została obciążona wzrostem kosztów SG&A i ujemnym saldem na pozostałej działalności operacyjnej (odpisy na ukraiński zakład). Ostatecznie EBITDA wyniosła 15,9 mln PLN vs 16,2 mln PN w prognozie, a zysk netto ukształtował się na poziomie 6,6 mln PLN vs 6,4 mln PLN w prognozie. Nieco gorzej wypadły przepływy pieniężne z uwagi na globalny problem dostępności komponentów.

… wojna na Ukrainie spowodowała konieczność rewizji planów…

Zakładamy, że wojna na Ukrainie to tylko krótkoterminowe zachwianie sprzedaży/wyników (wzrost kosztów). Ukraińska fabryka w obwodzie żytomierskim nie została dotknięta działaniami wojennymi i obecnie prowadzi produkcję w ograniczonym zakresie (godzina policyjna). W takim scenariuszu największego wpływu na wyniki spółka powinna doświadczyć w 2Q’22, a całoroczne prognozy na ten rok obniżyliśmy o ok. -20%.

… choć w krótkim terminie. W długim okresie wciąż sprzyjające perspektywy,…

Reklama

które po wybuchu wojny wzmocniła gospodarcza izolacja Rosji. Jak podaje zarząd w komentarzu, „(…) utrzymuje się wysoki popyt na wyroby spółki, któremu Relpol stara się sprostać”. Spółka kontynuuje strategiczne projekty, na które pozyskała finansowanie. Kluczowe w tym obszarze jest przyśpieszenie trendów w transformacji elektroenergetyki i wykorzystanie rozbudowanych zdolności.

Wyniki za 1Q’22 bez znaczącego wpływu Ukrainy, z rekordową sprzedażą

Okres 1Q’22 był rekordowy pod względem sprzedaży dla spółki (40,6 mln PLN przychodów). Mimo zauważalnej presji na marże udało się poprawić ubiegłoroczną EBITDA. Spodziewamy się jednak, że w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, reorganizacją tamtejszego zakładu i dalszą presją kosztową z utratą ważnego rynku rosyjskiego, był to najlepszy kwartał w tym roku.

Beneficjent transformacji energetycznej i RePowerEU

Kompetencje Relpol pozwalają oczekiwać, że spółka powinna być beneficjentem transformacji energetycznej w zakresie rozwoju fotowoltaiki (przekaźniki solarne stanowią ok. 20% sprzedaży spółki), automatyki przemysłowej i energetycznej (ok. 50% sprzedaży spółki). Opublikowany dn. 18.05.2022 europejski plan uniezależnienia się od rosyjskich surowców RePowerEU zakłada masowe i szybkie wdrażanie energii odnawialnej (gł. PV). W ramach planu strategia ta ma na celu uruchomienie ponad 320 GW mocy fotowoltaicznych do roku 2025 (ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2020) oraz prawie 600 GW do roku 2030. Podkreślamy, że w 2020 roku Relpol ukończył automatyczną linię do przekaźników solarnych i może podwoić sprzedaż. W 2022 roku firma skorzysta już ze zwiększonych zdolności przekaźników miniaturowych do przemysłu. Efekty całego programu inwestycyjnego poznamy jednak po 2023 roku.

Relpol SA (RELPOL): raport analityczny na zlecenie GPW [w ramach GPWPA 3.0.] - 1Relpol SA (RELPOL): raport analityczny na zlecenie GPW [w ramach GPWPA 3.0.] - 1

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama